Jump to content

Zarybianie stawu


Adam 23
 Share

Recommended Posts

Witam. Od maja br.  opiekuję się stawem nieprzeplywowym o wymiarach ok. 22x15 m i głębokości około 2 m. Zbiornik ten jest dość stary, więc ma rozbudowany swój własny ekosystem. W maju, zarybilem go następującymi gatunkami 

147 karpi bezluskich ( po około 10 dag) 
12 amurow ( 8cm)

14 tolpyg  (8cm)

2 okonie ( 15 cm) 
1 szczupak ( 40cm)
30 linów (8cm)
40 jazi (5cm)
3 karpie pelnoluskie ( 10cm)
2 jesiotry ( 20cm)
4 sandacze ( 15 cm) 

Drapieżniki są wypuszczone ze względu na dużą ilość karasia srebrzystego. Na wiosnę planuję zakupić 150 szt narybku karasia złocistego i 15 szt kroczka lina. Ryby od wiosny będą  karmione pszenica i kukurydzą. Latem planuje odlowic kilka sztuk karpi.  Proszę o porady czy ryb jest za dużo, których gatunków ewentualnie się pozbyć. Z góry dziękuję za odpowiedzi :) pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minutę temu, Dominik napisał:

Nie wiem jak inni, ale ja ten wpis odbieram jak jakiś trolling :) Sorry :) 

Chyba nie. Dużo zapytań mamy podobnych. 

Przed zarybieniem warto było wykosić srebrzystego. A potem zarybić. Dużo karpi jak na tak mały staw. No ale staw to staw. Drapieżników jakby za mało.

Ale ja nie ichtiolog więc mogę tylko gdybać:icon_arrow1:

Link to comment
Share on other sites

Na takim stawie, w takim zagęszczeniu, to nie ichtiologa, a hodowcę trzeba pytać. Kotwic nic tu nie pomoże, Może Daniel, on w hodowli, a zwłaszcza sprzedaży karpi ma jakieś doświadczenie.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 minut temu, Dominik napisał:

Na takim stawie, w takim zagęszczeniu, to nie ichtiologa, a hodowcę trzeba pytać. Kotwic nic tu nie pomoże, Może Daniel, on w hodowli, a zwłaszcza sprzedaży karpi ma jakieś doświadczenie.

Biedny @elvis walczy na fejsie z wypuszczeniem wigilijnych do wody. Nazywają go hejterem nawet...

A taki @Kotwicby napisał o głupocie pseudo zarybień w ten sposób jakis artykuł.  Może kilku by się nawróciło:champagne-2010:

 

Link to comment
Share on other sites

Panowie, to nie jest żaden trolling. Karpi jest zbyt dużo, mam tego świadomość, dlatego chcę je powoli i systematycznie odlawiac :) staw nie jest też żadnym stawem hodowlanym. Chciałbym żeby pełnił rolę wędkarską, rekreacyjną :)

A co do odlowienia karasia srebrzystego przed zarybianiem to miałem taki pomysł, gorzej z realizacją że względu na brak możliwości spuszczenia wody :)

Edited by Adam 23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Biedny [mention=4]elvis[/mention] walczy na fejsie z wypuszczeniem wigilijnych do wody. Nazywają go hejterem nawet... A taki [mention=10]Kotwic[/mention]by napisał o głupocie pseudo zarybień w ten sposób jakis artykuł.  Może kilku by się nawróciło:champagne-2010:

 

 

Hahahaha

Faktycznie, nie daję spokoju tym, jak to jeden kolega zauważył co za długo chodzili bez czapki na głowie.

Dziwne jest to, że po kilku argumentach dyskusja umiera...

 

Jeśli zaś mowa o powyższym zarybianiu to Piotr jak najbardziej może pomóc.

Wg mojej wiedzy, ale już też sam o tym wiesz ryb jest za dużo. O ile w tej chwili to jest tylko kroczek i nie stanowi problemu to za rok będzie już problemem.

Przede wszystkim pozbyłbym się tołpygi oraz kilku amurów. Karasi srebrzystych również. Karpie bym zostawił nie więcej jak 100. Co i tak jest bardzo dużą ilością. Zaopatrz się w aerator lub zwykłą pompę wody by dotleniac wodę.

Dla porównania hodowcy wpuszczają przy bardzo sprzyjających warunkach około 1000 szt/ha , ale to zależy od wielu czynników jak choćby naturalna wydajność wody.

Nie czuje się kompetentny w tej kwestii.[mention=10]Kotwic[/mention] ratuj!!!!

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Elvis, bardzo dziękuję za odpowiedź. Populację karpia będę starał się zmniejszyć, myślałem nawet żeby zredukować jego populację do około 75 szt. Oczywiście na wszystko potrzebuje czasu :) Walkę z karasiem srebrzystym prowadziłem już w tym roku. Na wędkę udało mi się odlowic ponad 900 szt. Żadna z nich nie miała więcej niż 12 cm.  Co do amurów i tołpyg to pozwolić im urosnać do jakiś większych rozmiarów czy jak najszybciej się ich pozbyć? :)

Pompke napowietrzajaca posiadam :) 2700l /h.  Troszkę mała, myślę że z czasem uda mi się kupić coś większego :)

Edited by Adam 23
Link to comment
Share on other sites

ArekH, na tym stawie wedkujemy póki co tylko w 2 osoby, ale myślę że jesteśmy w stanie na prawdę skutecznie zmniejszyć jego ilość :) bardzo chciałbym zastąpić go naszym rodzimym karasiem 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...