Skocz do zawartości

Regulamin organizacji sportu wędkarskiego- spinning


elvis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wspomnianym regulaminem i znalazłem pewne sprzeczności z RAPR oraz zasadami połowu w moim okręgu.
Wg regulaminu sportowego punktacji podlegają szczupaki +45 cm. Natomiast RAPR oraz zasady w zezwoleniu jednoznacznie określają wymiar ochronny szczupaka do 50 cm.
Tak więc, co jest ważniejsze?
Zawsze mi się wydawało, że nadrzędny jest RAPR
Skąd takie pytanie?
Jedno z kół zorganizowało zawody i w punktacji zostały uznane ryby nie wymiarowe wg RAPR i zezwolenia.
Dla mnie brak spójności zapisów.
781049e5bf36ebcaaa8368b5b9937678.jpg&key=4a1e5f36ed5b6961886bf1268f73cb5591cb773fbdbcf113d75781262d60055e1efaa9b29553534075ef528d0a9c7542.jpg&key=a0db224ff8a712e91d3b82a0907efc82e1d87c43d9857c139875d89bbd0b3d2c87b52eeb60b89778cd0f9539528036bb.jpg&key=ca3683d977951cf40bf9fbd90c678735bec5374aaeab62245d87721a5ac12acb6205b9492f712a8b6251137ee3a1122b.jpg&key=94e3a62f5afbed503a9fe105259bcc0b51bff3cc76d420f83f2a3400dc074872


  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Daniel, a to nie jest tak, że o wymiarze górnym decyduje organizator? 

 Teraz w weekend na Bulwarach w Szczecinie są zawody pt Odrzańskie sandacz. Nie jadę z różnych względów. Tam wymiar na codzień jest 45cm i mogą zabierać po 2 sztuki, jednak w tamtym roku liczyli od 50cm.

Dla mnie osobiście nie zrozumiałe są punkty typu 550 szczupak plus 50 za cm, a okoń 100 plus 20pkt.

U nas na ostatnich zawodach wprowadziłem po 5 największych na Team z dwóch gatunków, a potem kto pierwszy złowił rybę. Wszyscy mieli karty startowe, równe miary i musieli każdą rybę punktowaną z wyraźnym zdjęciem wysyłać do mnie mms oprócz tego. Okazało się to strzałem w 10tke, bo sędzia z legitymacją PZW zadecydował o pierwszym miejscu. Różnica była 1cm, a jak liczyliśmy na szybko to wyszedł nam remis. Każdy cm rozpoczęty szedł do dołu. 

Wiadomo, że my mamy swoją wodę nie polegającą pod ogóle przepisy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, elvis napisał:

Zastanawiam się nad wspomnianym regulaminem i znalazłem pewne sprzeczności z RAPR oraz zasadami połowu w moim okręgu.
Wg regulaminu sportowego punktacji podlegają szczupaki +45 cm. Natomiast RAPR oraz zasady w zezwoleniu jednoznacznie określają wymiar ochronny szczupaka do 50 cm.
Tak więc, co jest ważniejsze?

Najważniejsze jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. z 2018 r., poz. 2003).

W tym rozporządzeniu wymiar ochronny szczupaka wynosi 45 cm. Tyle samo wynosi w ogólnym Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Dany Okręg PZW (użytkownik wody) może ten wymiar podnieść w swoim regulaminie, jak ma to miejsce w Twoim przypadku, ale nie może go obniżyć, bo stanowiłoby to naruszenie przepisów rozporządzenia.

Natomiast część I punkt II.9 Zasad Organizacji Sportu Wędkarskiego, stanowi, że: "Zasady rozgrywania wędkarskich zawodów sportowych, ich organizację, reguły techniczne i dyscyplinarne, uprawnienia i obowiązki zawodników, trenerów oraz sędziów, jak również zasady klasyfikacji i wyłaniania kadr oraz reprezentacji, określają „Zasady Organizacji Sportu Wędkarskiego”.

Z kolei część II.3 Zawody spinningowe pkt 6.9.3. stanowi, że: "Za rybę zaliczaną do punktacji uznaje się rybę o długości większej od określonego dla niej wymiaru: (...) - szczupak, sandacz - 45 cm;(...)".

Wszystko też zależy od rangi zawodów. II.3 Zawody spinningowe pkt 1.1 i 1.2. stanowią, że:

"1.1. Niniejsze Zasady Organizacji Sportu Wędkarskiego (ZOSW) cz. II.3 są regulaminem zawodów rangi Grand Prix Polski (GPP), eliminacji do GPP, Mistrzostw Polski (MP) oraz zawodów które są kwalifikacjami do Mistrzostw Polski, a także zawodów towarzyskich ujętych w corocznym kalendarzu imprez sportowych GKS.

1.2. Inne zawody rozgrywane w Okręgach, Kołach i Klubach Polskiego Związku Wędkarskiego mogą stosować zapisy ZOSW w całości, lub modyfikować poszczególne punkty w celu dostosowania ich do swoich warunków. Wszystkie zmiany muszą zostać zapisane w regulaminach zawodów oraz zatwierdzone przez odpowiednie, dla danego charakteru zawodów, władze. Regulaminy zawodów muszą zostać udostępnione wszystkim zainteresowanym udziałem w zawodach."

Zakładając, że zawody, o których piszesz, są rangi opisanej w pkt 1.2, to organizator ma prawo stosować wymiar ochronny 45 cm, ale mógł też podnieść ten wymiar do 50 cm, a nawet więcej.:champagne-2010:

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. z 2018 r., poz. 2003).

W tym rozporządzeniu wymiar ochronny szczupaka wynosi 45 cm. Tyle samo wynosi w ogólnym Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Dany Okręg PZW (użytkownik wody) może ten wymiar podnieść w swoim regulaminie, jak ma to miejsce w Twoim przypadku, ale nie może go obniżyć, bo stanowiłoby to naruszenie przepisów rozporządzenia.

Natomiast część I punkt II.9 Zasad Organizacji Sportu Wędkarskiego, stanowi, że: "Zasady rozgrywania wędkarskich zawodów sportowych, ich organizację, reguły techniczne i dyscyplinarne, uprawnienia i obowiązki zawodników, trenerów oraz sędziów, jak również zasady klasyfikacji i wyłaniania kadr oraz reprezentacji, określają „Zasady Organizacji Sportu Wędkarskiego”.

Z kolei część II.3 Zawody spinningowe pkt 6.9.3. stanowi, że: "Za rybę zaliczaną do punktacji uznaje się rybę o długości większej od określonego dla niej wymiaru: (...) - szczupak, sandacz - 45 cm;(...)".

Wszystko też zależy od rangi zawodów. II.3 Zawody spinningowe pkt 1.1 i 1.2. stanowią, że:

"1.1. Niniejsze Zasady Organizacji Sportu Wędkarskiego (ZOSW) cz. II.3 są regulaminem zawodów rangi Grand Prix Polski (GPP), eliminacji do GPP, Mistrzostw Polski (MP) oraz zawodów które są kwalifikacjami do Mistrzostw Polski, a także zawodów towarzyskich ujętych w corocznym kalendarzu imprez sportowych GKS.

1.2. Inne zawody rozgrywane w Okręgach, Kołach i Klubach Polskiego Związku Wędkarskiego mogą stosować zapisy ZOSW w całości, lub modyfikować poszczególne punkty w celu dostosowania ich do swoich warunków. Wszystkie zmiany muszą zostać zapisane w regulaminach zawodów oraz zatwierdzone przez odpowiednie, dla danego charakteru zawodów, władze. Regulaminy zawodów muszą zostać udostępnione wszystkim zainteresowanym udziałem w zawodach."

Zakładając, że zawody, o których piszesz, są rangi opisanej w pkt 1.2, to organizator ma prawo stosować wymiar ochronny 45 cm, ale mógł też podnieść ten wymiar do 50 cm, a nawet więcej.:champagne-2010:

Tylko wg RAPR wymiar ochronny szczupaka to 50 cm

Ostatnie zdjęcie to screen RAPR

Ps.To były zawody towarzyskie.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elvis napisał:

Tylko wg RAPR wymiar ochronny szczupaka to 50 cm

Ostatnie zdjęcie to screen RAPR

Ps.To były zawody towarzyskie.

 

 

Masz rację. Sorki, mój błąd. Niemniej uważam, że nawet zawodach towarzyskich, w myśl wyżej cytowanych zapisów, które wyszły spod pióra jednego organu, można obniżyć wymiar do 45 cm. Choć biorąc tak na logikę, to się z sobą nie zgadzam O.o 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Was. Rapr czy rozporządzenie mówi o rybie zabieranej a nie tylko złowionej.

To tak w skrócie.

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie mówi o rybie złowionej. Wyraźnie jest też zaakcentowane, że złowione ryby niewymiarowe oraz w okresie ochronnym, należy niezwłocznie wypuścić.

RAPR to ogólne zasady amatorskiego połowu ryb. Możliwe są odstępstwa od niego, oparte na odpowiednich dokumentach. Tutaj prawdopodobnie takim "wyjątkiem" może być regulamin zawodow.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, NPC napisał:

Nie rozumiem Was. Rapr czy rozporządzenie mówi o rybie zabieranej a nie tylko złowionej.

To tak w skrócie.

Wydaje Mi się że Adam i Daniel dyskutują w temacie zawodów i mają wątpliwości, czy w danym momencie ktoś rybiego wymiaru nie podważy. A podważy niewymiarową i nie uzna, nawet wypuszczoną, nie zabraną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ArekH napisał:

Wydaje Mi się że Adam i Daniel dyskutują w temacie zawodów i mają wątpliwości, czy w danym momencie ktoś rybiego wymiaru nie podważy. A podważy niewymiarową i nie uzna, nawet wypuszczoną, nie zabraną. 

Co nie zmienia faktu, że sobie poczytam. Dla wszystkich dyskutantów :beer1: przy najbliższej okazji. :beer-chugger:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...