Jump to content

Gatunek inwazyjny, a obcy w naszych wodach


Grendziu
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Od zarania dziejów w różny sposób trafiają do Nas gatunki obce i  inwazyjne do wody. 
Już w średniowieczu przybył do naszych wód karp, który jest gatunkiem obcym, a jakże uwielbianym przez wędkarzy. Kolejne
, które zaadoptowały się w Polskich wodach i występują to:  pstrąg tęczowy, pstrą źródlany, sumik karłowaty, bass słoneczny, bass wielkogębny. karaś srebrzysty - 

 

Cytat

"Według definicji zaproponowanych przy opracowaniu „Europejskiej strategii dotyczącej inwazyjnych gatunków obcych” (European Strategy on Invasive Alien Species), przyjętej przez Strony Konwencji Berneńskiej w grudniu 2003 r., za gatunek obcy uważa się gatunek, podgatunek lub niższy takson introdukowany (przeniesiony) poza zasięg, w którym występuje on (lub występował w przeszłości) w sposób naturalny, włącznie z częściami, gametami, nasionami, jajami lub propagulami tego gatunku, dzięki którym może on przeżywać i rozmnażać się; ponadto inwazyjny gatunek obcy to taki, którego introdukcja i/lub rozprzestrzenianie się zagraża różnorodności biologicznej. Należałoby również dodać, że istotnym warunkiem inwazyjności jakiegoś organizmu jest jego zdolność do tworzenia samorozradzających się populacji na nowo zajętym terenie."

Za gatunki inwazyjne uważa się:

sumika karłowatego, karasia srebrzystego, czebaczek amurski, trawianka, babka bycza, babka łysa, babka szczupła,  oraz wszelakie które mogły uciec z hodowli, akwarium etc i zaczynają się rozmnażać i zagrażać naszym wodom.

Gatunki obce czy jak się je zowie inwazyjne mają ogromny wpływ na naszą rodzimą ichtiofaune:

np. pstrąg źródlany wyparł bardzo mocno pstrąga potokowego, peluga skrzyżowała się z sieją, amur czy tołpyga może wyprzeć rodzime gatunki ryb.

Łącznie naliczyłem 32 gatunki, które przystosowały się do naszych wód, rozmnażają się i nie koniecznie powinny w nich występować.

Sami zarybiamy karpiem i karasiem srebrzystym nasze wody, czy słusznie?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Bardzo dobry artykuł MacAir, ciekawie napisany.

W sumie łowiectwo podwodne, może być skuteczną metodą do eliminowania ryb niepożądanych.
Wiem, wiem, że wielu wędkarzy wolałoby być tym oprawcą, który ma szansę złowić wielką rybę i poczuć adrenalinę przy jej holu, ale niekiedy trzeba bardziej stanowczo podejść do dbałości o środowisko, niźli o zadowolenie wędkarskie.

Przerażająco wygląda złowione (siecią) stado tołpyg, gdzie jest kilkanaście osobników o masie 15-35 kg i kilka amurów o masie 15-20 kg. Te ryby dużo czasu spędziły w jeziorze, swój wpływ odcisnęły wyraźnie.

Przykład jeziora Dgał Wielki jest bardzo przekonywujący, znam te opracowania naukowe, znam jezioro od kilkunastu lat. Obecnie widać pewne pozytywne zmiany, a jest nadzieja, że będzie lepiej.

 

A dla przypomnienia:

Dz.U. 2001 nr 138 poz. 1559 Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (z późniejszymi zmianami).

§ 8. Raków pręgowatych (Orconectes limosus Raf.),raków sygnałowych (Pacifastacus leniusculus Dana) oraz ryb z gatunków trawianka (Perccottus glenii Dyb.), czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) i sumik karłowaty (Ictalurus nebulosus) po złowieniu nie należy wpuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Świetny artykuł:champagne-2010: Zapomniałem już, że na początku takie ambitne wątki zakładałem :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mam pytanie. Otóż, co byście zrobili łowiąc np. Tołpygę?

Dla utrudnienia napiszę, że zbiornik w którym została złowiona jest zniszczony ekologicznie przez właśnie ten inwazyjny gatunek występujący dość licznie. Rybka ma ponad ...10 kg. Tak więc o wątpliwych walorach smakowych, ale już okaz wędkarski. 

Pomijam fakt, że mnie nawet mniejsze nie smakują ze względu na konsystencję mięsa. Na zbiorniku nie ma zakazu ani nakazu zabierania.

Ciekaw jestem waszych pomysłów.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Mielone? W ocet? Sąsiadowi?

U nas jest takie powiedzenie: tołpygę możesz złowić na ziarnko maku podzielone na cztery części :)

Też nie lubię smaku tej ryby, ale jakoś źle mi się ona kojarzy przez problem i plagę w USA. Dlatego nie miałbym wyrzutów sumienia aby ją zabrać, no i ona ma taki dziwny łeb....

Link to comment
Share on other sites

Bez urazy (względem smakoszy), ale jak koledzy wspomnieli, tołpyga czy amur (inne gatunki pominę) do smakowitych nie należą.
Owszem, pod względem rzeźniczym, 20 kilogramowa tołpyga czy amur, to ryba łatwa do obróbki, bo kości i ości pancerne, można wycinać filety.

Niestety, moim zdaniem dwa główne zastosowania tołpygi i amura to:

- sprawianie frajdy wędkarzom,

- możliwość uwędzenia (ponoć mielone też znośnie wychodzi).

 

Co do ekologii i wpływu ryb ciepłolubnych  (amur i tołpyga), trzeba pamiętać, że nasza nauka już wykazała, jak łatwo zniszczyć ekosystem wodny.
Dlatego rybki powyższe można tuczyć w stawie, w wodach otwartych należy ich unikać.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Wpadł mi w oko taki artykuł odnośnie gatunków obcych i inwazyjnych. Nie chodzi o to że to "obcy" w naszej wodzie lecz jaki ma wpływ na naszą rodzimą ichtiofaunę.Bo jeśli jest i nie szkodzi niech będzie( np. pstrąg tęczowy), a inne?

http://kalcyt.blogspot.com/2012/02/obce-gatunki-ryb-w-polskich-wodach.html

http://kalcyt.blogspot.com/2012/03/obce-gatunki-ryb-w-polskich-wodach-cz.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Z 10 kilowej to wiele nie pojesz tak żeby smakowało . Z 30 kg zostaje około 8-10 kg "poledwicy" do uwędzenia . Innej możliwości dla tego gatunku nie widzę . Jeżeli jest jej za dużo postaraj się załatwić odłów ewentualnie odstrzał tak by zredukować ilość do bezpiecznej dla ekosystemu żywotności. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...