Jump to content

Wpływ wędkarstwa na wody w Polsce


Grendziu
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Gdybyśmy pozbierali tutaj wszystkie wątki w całość na forum, to pewnie wiele rzeczy byśmy się dowiedzieli. No ale oprócz forum jesteśmy też na fejsie, prowadzimy fanpage dlaRyb.pl oraz grupę Wędkarstwo dla Ryb.
No i wczoraj doszło do mini dyskusji na temat nęcenia. Mój kuzyn dał dość fajny przykład wyliczeń jak to nasze zanęty wpływają na wodę:

 

ZANĘTY WPROWADZANE DO WODY Analiza ankiet i wywiady terenowe pozwoliły na określenie wielkości zanęty (masy), którą codziennie wędkarze wrzucają do wód badanych jezior. Wśród 156 wędkarzy ankietowanych ze względu na specyfikę połowu, zanęt nie wrzucało do wody 35 osób poławiających metodą spinningową (22,4%) oraz 7 osób poławiających metodami spławikową i gruntową bez spławika (4,5% ankietowanych). Pozo-stali wędkarze zakres masy wrzucanej dziennie zanęty określili na 0,2–6,2 kg, gdy średnia wynosi 2,12 kg∙dzień–1. Analiza regresji między masą wrzucanej zanęty a ilością poławianych ryb w ciągu 1 dnia połowów wykazała istotną statystycznie korelację na poziomie r = 0,926 (rys. 5). Wzrostowi masy zanęty wrzucanej do wody przez wędkarzy nie towarzyszy natomiast proporcjonalny wzrost biomasy poławianych ryb. Biorąc pod uwagę średnią ilość zanęty, wrzucaną dziennie przez 1 wędkarza (2,12 kg) i przyjętą liczebność wędkarzy, którzy w ciągu 1 dnia poławiają ryby w badanych jeziorach (51 osób) oraz odejmując 26,9% wędkarzy nie-stosujących zanęt, to w ciągu 365 dni roku łączna masa zanęty wrzucona do wody wyniesie 28 848 kg. Aby określić ilość wprowadzanych do jeziora biogenów przez wędkarzy poławiających na badanych wodach, a tym samym pogarszających stan środowiska akwenów zastosowano do obliczeń dane zawarte w tabeli 1. Po przeprowadzeniu analiz bilansu biogenów wynika, że wraz z ilością wprowadzanej przez 1 wędkarza zanęty, tj. 2,12 kg∙dzień–1, do wody wprowadzane są odpowiednio 8,65 g fosforu oraz 25,46 g azotu. Średni odłów ryb przez 1 wędkarza wynosi 0,54 kg, w związku z tym z wody usuwa on 3,78 g fosforu i 15,98 g azotu (przyjęto zgodnie z metodyką, że 1 kg świeżej ryby słodkowodnej zawiera 7 g fosforu i 29,6 g azotu). Te same wartości w ciągu roku wynoszą odpowiednio: 28 848 kg zanęty wrzucanej rocznie, co równa się 117 700 g fosforu i 346 465 g azotu oraz 10 052,1 kg wyławianych przez wędkarzy ryb rocznie, co równa się 57 487,5 g fosforu i 297 542,2 g azotu. Corocznie ze względu na wrzucanie zanęt do wód badanych jezior dostaje się 60 212,5 g fosforu i 48 922,8 g azotu.Analiza bilansu biogenów wprowadzanych do środowiska wodnego przez wędkarzy w zanętach, jak i odławiania ryb stanowiących zasób azotu i fosforu jest niekorzystna, co w negatywny sposób wpływa na pogorszenie jakości i wzrost żyzności tych jezior. Celowe zatem wydaje się wprowadzenie ograniczeń stosowania zanęt podczas połowu ryb w tych akwenach, ponieważ dalsze ich stosowanie może spowodować systematyczne nadmierne obciążenie środowiska wodnego fosforem i azotem, co znacznie przyspiesza proces eutrofizacji tych wód. O zaawansowaniu procesów troficznych zbiorników jeziora świadczy także struktura ichtiofauny w połowach wędkarskich, w której dominują ryby karpiowa-te, a ich udział wynosi 72,0%. Na niewielką liczebność ryb drapieżnych, które w sposób naturalny eliminują drobne ryby karpiowate, wskazuje ich mały udział w strukturze połowów wędkarskich.

Źródło: P. Czerniejewski, A. Brysiewicz: Eksploatacja wędkarska oraz poziom biogenów... 35© ITP Woda Środ. Obsz. Wiej. 2018 (I–III). T. 18. Z. 1 (61)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...