Skocz do zawartości

Biała ryba w zimie gdy nie ma lodu


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Zakładam te wątki aby było o czym pisać i od czego się uzależnić :)

Sam nie wiem czy już takiego tematu nie poruszałem. No ale co mi tam, najwyżej je połączę.

W grudniu czy styczniu gdy nie ma lodu przeważnie odpoczywam lub biegam za spinningiem jeszcze. Ale coraz bardziej korci mnie aby spróbować łowić feederem czy odległościówką szukając leszcza czy płotki.


W tym okresie woda jest niesamowicie przejrzysta, intensywność brań oraz zbieranego pokarmu przez ryby o wiele mniejsza niż w ciepłym sezonie. Przede wszystkim należy ograniczyć nęcenie, bo możemy pozostać bez brań, oraz powinniśmy zastosować jak najdelikatniejsze zestawy. Smaki ryb też są inne, nie powinniśmy przesadzać z dipowaniem oraz słodkościami nad wodą...

Daniel dzisiaj pokazał, że można łowić zimą, gdy jej nie ma, ja nie mogłem i żałuję, za tydzień impreza, za dwa tygodnie znowu, więc pewnie mi ten miesiąc przepadnie, kurcze presja wędkarska w głowie jest tak mocna, że mi imprezy dodatkowe weekendowe przeszkadzają - to już jest choroba na maksa :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku, a dokładnie na początku roku (od stycznia do końca lutego) regularnie z Dominikiem jeździliśmy nad rzekę.  Lodu praktycznie nie było, pogoda w miarę ładna.  Po kilku wyjazdach odpuściliśmy, bo kompletnie nic się nie działo. Na rzecze trzeba szukać zimowisk ryb a to nie jest proste przy stacjonarnym wędkowaniu. Sam chętnie się dowiem gdzie zimą szukać ryby wędkując głównie spławikowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem jechać w sobotę albo dziś szukać większych rybek :) zestawy przygotowałem delikatne żeby nie robić zbyt dużo hałasu przy rzucaniu i przynęty też raczej mniejsze niż w sezonie wszystkie o zapachu rybnym do tego czerwone robaki . Nie wyszło ale jeszcze zimy nie widać więc może się uda wyskoczyć zawalczyć z rybą na delikatne zestawy .

Czy to prawda , że w zimnej wodzie ryby praktycznie nie walczą ? Jeżeli tak mógłbym założyć jeszcze delikatniejsze zestawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Dnia 6.12.2015o20:28, suwi napisał:

Czy to prawda , że w zimnej wodzie ryby praktycznie nie walczą ? Jeżeli tak mógłbym założyć jeszcze delikatniejsze zestawy :)

Walczyć walczą, ale nie są takie silne jak w ciepłej wodzie i w pełni sezonu. Ryba zmiennocieplną jest i faktycznie czym niższa temperatura to tym mnie siły ma. Jest jakby ospała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakiegoś czasu powtarzam sobie: będzie zima, będzie lód, będzie zima, będzie lód :)

Poza tym, jak zima będzie taka, jak poprzednio to mam już niecny plan na białoryb. Będzie to kleń i będę go łowił na spinning, na smużaki. Spławik raczej odpuszczę, chyba, że Andrzej nauczy mnie jak tą rybę szukać, bo po ostatnich zimowych wypadach nad rzekę dobra była tylko kawa i towarzystwo kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie z Wielkopolski, to, że u was pyrami karmią wszystko, nie oznacza, że nasze białe misie tam w końcu nie pójdą. xD

Zima to śmieszny okres, czasem jest lód takiej grubości, że wejść się nie daje (5-10 cm), czasem zaś dowali 40-50 cm pokrywy lodowej. W takich momentach trzeba dobrze główkować, czy  warto kuć/wiercić taką taflę.

Ale gdy zima łagodna, a daj Bóg rzeka płynie niedaleko, można iść łowić. Ryba może i spokojniejsza, głód markuje, ruchu nie planuje, ale czasem się skusi. Myślę, że planowanie i szukanie ryb w zatoczkach, głęboczkach, rynnach może dać efekty. Płotki, leszcze łowi się zacnie spod lodu (chyba nawet zimniej niż bez lodu), czemu więc nie łowić z wody otwartej i płynącej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś znalazłem fajny artykuł w W Ś Piotra Lorenca sposób na leszcza w zimie bez lodu na wodzie z feederem

- ćwiartka dzokersa 

- setka gnojaczków

-2kg gliny 

200g zanęty

Na haczyk około 7 duzych ochotek 

Teraz tylko muszę to wypróbować a moze ktoś juz tak łapie ???

Edytowane przez suwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zobacz Andrzeju jak łowił Górek w najnowszym filmie nakręconym z Konopaskiem. Tam Peppa Konopasek śmiał się z małej ilości zanęty i mówił, że w Czechach trzeba lecieć grubo.

Poza tym na wodach zawodniczych, gdzie nęci się dużo ryba jest inaczej ustawiona na żarcie, jak na wodach rekreacyjnych. Mi się opcja Lorenca całkiem podoba. Wszystko zależy od łowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...