Skocz do zawartości

Regulaminy na naszych wodach - dyskusja i zbiór


grych
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie - pytanie (pytania ;))

Co prawda jeszcze nie zapłaciłem za możliwość wędkowania w 2022r. i przytaczam to za kimś, ale może ktoś z Was mi to zinterpretuje? Nie wiem, czy trzeba to interpretować dosłownie? Jeśli tak, to jak to sprawdzać? Jak kontrolujący może to zweryfikować? Może to będzie martwy przepis? Mianowicie w zezwoleniu na 2022 rok na okręg kaliski w dziale "Zasady wędkowania" w pkt. 3.13 wprowadza się zakaz wędkowania z brzegu w odległości większej niż 50 metrów od brzegu.

Powtarzam - przytaczam to za kimś, sam tego nie czytałem (jeszcze), może to wyrwane z kontekstu (nie wiem), ale jeśli tak ma być, to (kolokwialne pytanie) PO CO?

Sam nie łowiłem na dużych odległościach, ale w tym roku jednym z moich postanowień było spróbowanie tego, teraz nie wiem, czy nie będę łamał przepisów ?

Edytowane przez grych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzić o dwie rzeczy. Pierwsza to odległość brodzenia od brzegu, ale to by było zapisane inaczej, a druga to max dystans łowienia. Może chodzić o bezpieczeństwo osób pływających np. na kajakach czy rowerkach wodnych. Pewnie to dotyczy konkretnej wody, a nie całego okręgu. W przeciwnym razie to byłoby bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, elvis napisał:

Może chodzić o dwie rzeczy. Pierwsza to odległość brodzenia od brzegu, ale to by było zapisane inaczej, a druga to max dystans łowienia. Może chodzić o bezpieczeństwo osób pływających np. na kajakach czy rowerkach wodnych. Pewnie to dotyczy konkretnej wody, a nie całego okręgu. W przeciwnym razie to byłoby bez sensu.

 

Mam nadzieję, że dotyczy to konkretnej wody. Będę miał w ręce nowe pozwolenie, będę w stanie to sam zweryfikować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy regulaminie. U mnie Odra na dwóch odcinakch ma dwa odmienne zapisy dot. okresu ochronnego brzany. Jedna cześć Odry ma okres ochronny tej ryby od 1.01 do 31.12, a drugi standardowo 1.01 do 30.06. I moja wątpliwość jest następująca, czy to znaczy, że celowe łowienie brzany na odcinku z okresem ochronnym całorocznym będzie zlamamniem regulaminu? Czy może chodzi tylko o C&R tego gatunku.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy regulaminie. U mnie Odra na dwóch odcinakch ma dwa odmienne zapisy dot. okresu ochronnego brzany. Jedna cześć Odry ma okres ochronny tej ryby od 1.01 do 31.12, a drugi standardowo 1.01 do 30.06. I moja wątpliwość jest następująca, czy to znaczy, że celowe łowienie brzany na odcinku z okresem ochronnym całorocznym będzie zlamamniem regulaminu? Czy może chodzi tylko o C&R tego gatunku.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka


Celowe łowienie ryby w okresie ochronnym będzie wykroczeniem, które będzie niezmiernie trudno udowodnić. No chyba, że będziesz się chwalił co chwilę złowioną tam rybą, to ktoś może pozazdrościć i trzeba będzie się tłumaczyć. Podobny problem dotyczy łowienia ryb nie wymiarowych i robienie im zdjęć. Ryby będące pod ochroną muszą być niezwłocznie wypuszczone, a robienie zdjęć często narusza zasadę niezwłoczności. Jednak również bardzo trudno to udowodnić.

Normalnie powinno się wprowadzić C&R na danym odcinku i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elvis napisał:

Celowe łowienie ryby w okresie ochronnym będzie wykroczeniem, które będzie niezmiernie trudno udowodnić. No chyba, że będziesz się chwalił co chwilę złowioną tam rybą, to ktoś może pozazdrościć i trzeba będzie się tłumaczyć. Podobny problem dotyczy łowienia ryb nie wymiarowych i robienie im zdjęć. Ryby będące pod ochroną muszą być niezwłocznie wypuszczone, a robienie zdjęć często narusza zasadę niezwłoczności. Jednak również bardzo trudno to udowodnić.

Normalnie powinno się wprowadzić C&R na danym odcinku i tyle.

Elvis ma rację.

Celowe łowienie ryb w okresie ochronnym, może i jest trudne niekiedy do udowodnienia, ale wskazuje, na łamanie zasad połowu ryb.
Łatwiej natomiast znaleźć odpowiedni paragraf, gdy ryby łowione są w miejscu gdzie łowić nie wolno, lub jak w/w wspomniano z naruszeniem zasady: o niezwłocznym wypuszczeniu. Ryba chroniona, w okresie ochronnym lub poniżej wymiaru ochronnego, nie powinna być ani przez chwilę wykorzystywana do zdjęć, przetrzymywana w siatce lub podbieraku itd. I nie ma znaczenia czy chwila trwa 3 sekundy czy tylko dwie self-fotki dla popularności.

To co opisałeś Splot, to może być konsekwencja zapisów z Ustawy, gdzie w różnych rejonach są różne okresy ochronne dla ryb. To tak krótko podsumowując.
Innym powodem, może być sytuacja gdy właściwy Okręg PZW, m informacje o tym, że dany odcinek "wody" ma szczególne znaczenie dla ryb, a w konsekwencji może zaostrzyć zasady które dotyczą wędkowania itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo to chyba nie da się brzany łowić względem tych zapisów, rozumiem suma można udowodnić, ale resztę gatunków?....
Da się łowić celowo, ale nie da się udowodnić. Chyba to miałeś na myśli. Bo jeśli populacja jest duża i łowiąc na grubo masz wielkie prawdopodobieństwo złowienia brzany.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...