Skocz do zawartości

Historia


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Grendziu napisał(a):

Świat skupiony na Izraelu, a Korea dostarcza broń do Rosji... Przypadek? Nie sądzę...

Chyba jeszcze nie dostarcza, mają jakieś kontrakty na przyszły rok- jeśli dobrze pamiętam.

Poza tym Rosja sama eksportuje broń m.in. do Indii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
4 godziny temu, Splot napisał(a):

Chyba jeszcze nie dostarcza, mają jakieś kontrakty na przyszły rok- jeśli dobrze pamiętam.

Poza tym Rosja sama eksportuje broń m.in. do Indii.

Wczoraj czy przed wczoraj szedł jakiś wzmożony ruch pociągów w kierunku Rosji z Korei, pewnie nie były tam słoneczniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
12 godzin temu, ArekH napisał(a):

Która Korea? 

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9316724,ogromny-ruch-na-granicy-rosji-i-korei-polnocnej-co-sie-szykuje.html

Z innej beczki. W końcu odwiedziłem zamek w Malborku, cieszę się, że wziąłem przewodnika z wersją historyczną...

 

PXL_20231008_131124357.jpg

PXL_20231008_124229627.jpg

PXL_20231008_122128121.jpg

PXL_20231008_121719137.jpg

PXL_20231008_121127452.jpg

PXL_20231008_120848053.jpg

PXL_20231008_113545265.jpg

PXL_20231008_113328815.jpg

PXL_20231008_113233503.jpg

PXL_20231008_113144976.jpg

PXL_20231008_105749769.jpg

PXL_20231008_105204069.jpg

PXL_20231008_104409400.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ArekH napisał(a):

@Grendziu  Gratki. Sam się tam wybieram i nie mogę wybrać. Szkoda tylko że to jedynie replika wielkiego zamku, która powstała dzięki wysiłkowi Narodu Polskiego. Sami Niemcy skazali go na zniszczenia. 

To prawda, co piszesz. Ale warto odwiedzić. Monumentalna sprawa.

Swoją drogą - chyba niewiele narodów odbudowuje pamiątki po najeźdźcach. Nawet te poniemieckie dworki i folwarki w naszej krainie. Choć wiele dalej popada w ruinę, niestety.

Budowanie tożsamości narodowej nie może polegać na robieniu białej plamy w historii i wciskaniu kitów. Nasi sąsiedzi zawsze szli taką ścieżką, więc teraz nie potrafią nas zrozumieć. Ograbili, zniszczyli, zburzyli, wymordowali, żeby wytrzeć ślady. A to nie tędy droga.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
17 godzin temu, ArekH napisał(a):

@Grendziu  Gratki. Sam się tam wybieram i nie mogę wybrać. Szkoda tylko że to jedynie replika wielkiego zamku, która powstała dzięki wysiłkowi Narodu Polskiego. Sami Niemcy skazali go na zniszczenia. 

Trochę inaczej przedstawiał to Pan, który nas oprowadzał, a mial 64lata i niesamowitą wiedzę na jego temat, w różnych okresach czasu (wiekach) dokonywano zniszczeń i odbudowy z różnych powodów, na przełomie wieków zamek też miał różne znaczenia, powstało aby służyć jako szpital na samym początku dla Zakonu Krzyżackiego - jeśli dobrze pamiętam wstęp o którym opowiadał... Tak czy inaczej sam zamek i to jak teraz wygląda, robi niesamowite wrażenie 💪💪💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grendziu napisał(a):

jako szpital na samym początku dla Zakonu Krzyżackiego - jeśli dobrze pamiętam wstęp o którym opowiadał... Tak czy inaczej sam zam

To, akurat wg. Mojej wiedzy jest nieprawdą. Może tu pomylono znaczenia z nazwą Zakonu. Stworzyli to jako swoją twierdzę. Na pewno nie szpital. Pełna nazwa Zakonu to , Zakon Najświętszej Marii Panny, Szpitala domu Niemieckiego. Przybywając na nasze ziemie na zaproszenie Księcia Mazowsza, mieli spacyfikować Prusów. Nie bez powodu Węgrzy ich wykopali ze swych ziem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
50 minut temu, ArekH napisał(a):

To, akurat wg. Mojej wiedzy jest nieprawdą. Może tu pomylono znaczenia z nazwą Zakonu. Stworzyli to jako swoją twierdzę. Na pewno nie szpital. Pełna nazwa Zakonu to , Zakon Najświętszej Marii Panny, Szpitala domu Niemieckiego. Przybywając na nasze ziemie na zaproszenie Księcia Mazowsza, mieli spacyfikować Prusów. Nie bez powodu Węgrzy ich wykopali ze swych ziem.

Nie bronię Zakonu i nikogo, ale Pan Przewodnik opowiadał i wskazywał dodatkowo ciekawostki, których nie ma w ksiązkach,więc sprostowanie "przez pewien okres pełnił funkcje szpitalu."

Drugą ciekawostą nieopisaną w ksiązkach, niestety nie potwierdzoną, to ścianka wewnętrzna muru z odpyrskami po nabojach "było tego sporo", "tego nie przeczytacie w ksiązkach, ja też nie jestem pewien, ale ta cześć wygląda jakby tutaj podcza II Wojny Światowej dokonywano egzekucji, na tych cegłach to widać, ale kto to zrobił, Rosjanie czy Niemcy - niestety nie wiadomo i nigdzie nie ma adnotacji o tym".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...