Skocz do zawartości

Mocowanie zestawu na bacie


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, ArekH napisał:

Batem wędkuję od wielu lat, ale okazjonalnie, więc moje doświadczenia do takiego @Kotwic, @Dominik czy @MrProper są żadne. Zestaw montuję przez systemik Stonfo, a drzewiej tak jak Piotrek, za pomocą gumek, wentylków czy jak tam zwał. Na bata łowię ryby małe i okazjonalnie średnie, stąd nie potrzebowałem nigdy amortyzatora. Żyłka główna u mnie to 0,14, a przypony opcjonalnie, ale raczej jako betoniarz, nie schodzę poniżej 0,10. 

Arek na mnie nie patrz  ja to laik jestem ? Ja batem łowiłem jakieś 20 lat temu u mnie bat główny to 8 m żyłka główna sporadycznie to 0,12 w większości to 0,10 czasem 0,08 bez przyponu

Takie żyłki  jak 0,14  0,12 to standard do  odleglosciowki

Teraz już lowie grubiej bo oczy nie te ? Bata mam ale nie używałem już uhuhu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kotwic napisał:

We wszystkich batach żyłkę montowałem i montuję, za pomocą 2 "gumek", naciąganych na końcówkę szczytówki. Mi to wystarcza i się sprawdza.

Stary patent zaczytany u Ś.p. T. Andrzejczyka w jego kultowym "Wędkarstwie Jeziorowym" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kotwic napisał:

Oprócz najtańszego, rosyjskiego teleskopu, który miał pełną szczytówkę

Przypomniał Mi się pewien patent stosowany przez Mojego dziadka. To, był wytrawny wędkarz. Z zasady wędkował batem i stosował pewien patencik. Jego baciane zestawy, były wiązane o metr, a nawet więcej za długie do wędziska. Na pewno pamiętacie że kiedyś i jeszcze długo później, każdy bat miał druciane oczko wieńczące szczytówkę. Dziadek, do pętelki zestawu zawsze miał przywiązany sznureczek. Przekładając zestaw przez oczko i wiążąc go w odpowiednim miejscu do blanku, mógł mieć zestaw skrócony lub, co było mniej wygodne, za długi w stosunku do wędziska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dorzucić do pieca...
Rozumiem Dominika doskonale. Sam też używam gumy w bacie. Bardzo podobnie jak@grych
Z tym, że ja tak robię jeśli spodziewam się bonusów lub się celowo na nie nastawiam. Nie robię tego na zawodach, bo w przypadku moich wód to bez sensu.
Łowi się szybko i dużo drobnicy. Bonusy się zdarzają zbyt rzadko by się pod nie nastawiać. Z matematycznego punktu widzenia to nie opłacalne. Zawody wygrywają najlepsi, ale i przypadkowe ryby.
Stosuje gumę federową. Jest cienka , elastyczna i wytrzymała. Nie jest tak rozciągliwa jak ta do tyczki. Montuje w jednym składzie. Kiedyś używałem gumy Drennana tzw. Power Gum
Ta jest tępa i nie rozciąga się tak bardzo i dlatego montowałem ją w dwóch składach.
Guma zacząłem stosować od momentu kiedy zbyt dużo dużych ryb traciłem w czasie połowów wczesnowiosennych płoci.
Często zdarzało się że w trakcie łowienia wchodziły piękne liny. Nie dało się ich zatrzymać. Na nic zmiana zestawów na grubsze. Poprostu brania zanikały. Doszedłem do optimum dzięki pomocy i sugesti zaprzyjaźnionego strażnika z PSR.
To on mi podpowiedział bym zastosował gumę. Dawało to ten margines błędu i chwilę czasu na skorygowanie siły holu. To o czym pisał Dominik. Większość ryb straciłem w pierwszej chwili po zacięciu. Tak więc jej stosowanie jest uzasadnione w konkretnych okolicznościach podobnie jak cienkich zestawów i martwych robaków.

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, elvis napisał:

Pozwolę sobie dorzucić do pieca...
Rozumiem Dominika doskonale. Sam też używam gumy w bacie. Bardzo podobnie jak@grych
Z tym, że ja tak robię jeśli spodziewam się bonusów lub się celowo na nie nastawiam. Nie robię tego na zawodach, bo w przypadku moich wód to bez sensu.
Łowi się szybko i dużo drobnicy. Bonusy się zdarzają zbyt rzadko by się pod nie nastawiać. Z matematycznego punktu widzenia to nie opłacalne. Zawody wygrywają najlepsi, ale i przypadkowe ryby.
Stosuje gumę federową. Jest cienka , elastyczna i wytrzymała. Nie jest tak rozciągliwa jak ta do tyczki. Montuje w jednym składzie. Kiedyś używałem gumy Drennana tzw. Power Gum
Ta jest tępa i nie rozciąga się tak bardzo i dlatego montowałem ją w dwóch składach.
Guma zacząłem stosować od momentu kiedy zbyt dużo dużych ryb traciłem w czasie połowów wczesnowiosennych płoci.
Często zdarzało się że w trakcie łowienia wchodziły piękne liny. Nie dało się ich zatrzymać. Na nic zmiana zestawów na grubsze. Poprostu brania zanikały. Doszedłem do optimum dzięki pomocy i sugesti zaprzyjaźnionego strażnika z PSR.
To on mi podpowiedział bym zastosował gumę. Dawało to ten margines błędu i chwilę czasu na skorygowanie siły holu. To o czym pisał Dominik. Większość ryb straciłem w pierwszej chwili po zacięciu. Tak więc jej stosowanie jest uzasadnione w konkretnych okolicznościach podobnie jak cienkich zestawów i martwych robaków.

Czyli kolejna teza, teoria podparta doswiadczeniem ze guma ułatwia hol, zabezpiecza zestaw przed bonusem mimo ze kij jest elastyczny ??

Edytowane przez MrProper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, choć nie mogę odpowiadać za cudze słowo pisane, że mogło powstać pewne niezrozumienie, lub złe dobranie słów. Guma w zestawie ma jak najbardziej sens nawet dla Mnie, bacianego nowiczka. Nie rozumiem tylko w czym ma pomóc w momencie zacięcia. Tu jest potrzebna siła uderzeniowa. Za to, ma ogromny wpływ w pierwszym momencie i w ogóle przy holu sporego przyłowu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolejna teza, teoria podparta doswiadczeniem ze guma ułatwia hol, zabezpiecza zestaw przed bonusem mimo ze kij jest elastyczny
Tak to sobie ubzdurałem i to działa. Mnie to wystarcza.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...