Skocz do zawartości

Metoda bolońska


Mati200194
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od wiosny chciałbym łowić metodą bolońską na jeziorze, wiem że głównie tą metodą łowi się na rzekach, ale chce spróbować też na jeziorze. Fajnie by było gdyby ktoś podesłał mi zdjęcie gotowego zestawu bolońskiego na jezioro, otwarty też jestem na wszelkie porady. Dziękuje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasycznym zestawem bolońskim na jeziorze łowiłem może dwa razy. Szału nie było. Zestaw był klasyczny, jakich w galeriach google jest mnóstwo.

Wg mnie na krótsze dystanse lepszy jest bat, a na dłuższe waggler. Dlaczego akurat chcesz na jeziorze łowić bolonką?

Może po prostu zastosuj zwykłą przystawkę ze spławikiem i będzie gites. Na YouTube, w Wędkarskiej Tubie tak łowią bolonkami i jest gites.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolonką chce łowić, ponieważ dostałem od cioci na święta tego typu wędkę i zastanawiam się właśnie czy tej bolonki nie sprzedać i kupić sobie inną wędkę. Lecz jednak chyba raczej spróbuje kilka razy na nią połowić i zastanawiam się właśnie jak zmontować ten zestaw dzięki za wskazówki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Mati bolonka na jeziorze wielokrotnie "uratowała mi życie" przy tzw. przyłowie dużej ryby, czyli bawiąc się płotkami na miękkim kołowrotku gdy wszedł w łowisko bardzo duży lin czy jakiś karp miałem możliwość z nim powalczyć, nie zrywając zestawu. Ponadto bolonka jest o tyle bardziej przydatna od bata czasem, że jak planujesz łowić o 2,3-5 metrów dalej jak na bata to nie musisz zmieniać jednej wędki na inną. 
Sam na jeziorach stosowałem 6 lub 7m metrową bolonkę. Przed zakupem musisz się zastanowić na jakim łowisku będziesz jej używał. Jeśli nie będziesz łowił z pomostu lub na łodzi to nad sobą możesz mieć drzewa, krzaki czy inne przeszkody, a poza tym niepotrzebne zaczepy...
Do wędki najlepiej jest zastosować mały  kołowrotek, bo same wędzisko przy machaniu też sporo waży.

Zestaw montujesz niemal identycznie jak na bata - nie mam zdjęć niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
5 minut temu, Mati200194 napisał:

Bolonką chce łowić, ponieważ dostałem od cioci na święta tego typu wędkę i zastanawiam się właśnie czy tej bolonki nie sprzedać i kupić sobie inną wędkę. Lecz jednak chyba raczej spróbuje kilka razy na nią połowić i zastanawiam się właśnie jak zmontować ten zestaw dzięki za wskazówki. :D

Podaj jeśli możesz dokładny model i parametry wędki, może coś uda się połączyć, opisz jakie ryby planujesz na nią łowić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
32 minuty temu, Mati200194 napisał:

Zamierzam łowić głównie brodząc w woderach moja wędka to  Jaxon Black Arrow Bolognese 4,00m - 5-20g chciałbym łowić leszcze, płotki, liny 

Jeśli 4m to jak najbardziej spławik możesz także montować jako Waggler czy Slaider - w zależności od głębokości wody na jakiej będziesz łowił.

Wędka bez problemu da sobie radę z płotkami czy leszczami.
Brodząc? Chcesz chodzić wzdłuż brzegu po wodzie, czy przy zarzucie wchodzić do wody aby zarzucić zestaw jak najdalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
16 minut temu, Mati200194 napisał:

Raczej chciałbym wchodzić do wody aby zarzucać zestaw jak najdalej ale jestem otwarty także na inne metody :)

Wędka ma ciężar wyrzutu do 20g, więc stosują cięższy spławik powinieneś dorzucić zestawem gdzie planujesz, pamiętaj, że nie zawsze dalej znaczy łowniej, ryby są nieprzewidywalne :P

Co do wchodzenia do wody, to ja uważam, że należ ograniczyć je do minimum, hałas płoszy ryby mimo wszystko, tuptanie, stukanie, brodzenie straszy ryby, nad wodą możesz śpiewać w głośno ale czym mniej "wiercenia się" tym lepsze efekty9_9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...