Skocz do zawartości

Tragiczny błąd w zarybianiu sumem?


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Pozwoliłem sobie przenieść wpis z bloga, użytkownika @Grzegorz1992 który pytał o zarybienie sumem:

"Moim i nie tylko moim zdaniem ichtiolodzy popełnili wielki błąd zarybiając jeziora wielu obwodów wędkarskich sumem . Pożera on wielkie ilości białej ryby . W skutek czego inne drapieżne ryby mają znacznie mniej pokarmu i możliwości do wzrostu oraz rozmnażania. I na dodatek jest on bardzo trudny do odłowu "
 
A poniżej był jeszcze komentarz @Grzegorz1992

"czy ktoś ma jakiś pomysł jak zminimalizować rozmiary strat płynących z tego błędu . A może ktoś ma inne poglądy niż ja"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim okręgu zniesiono limit dzienny na suma.

Nad Jez. Długim w Olsztynie PZW wynajęło również płetwonurków, którzy mieli lokalizować i odławiać sumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o takich próbach . Są skuteczne w głębszych wodach. Ponieważ odłów suma jest możliwy jedynie latem a jak wiemy w płytkich wodach trwa wtedy rozkwit glonów znacznie intensywniej niż w głębokich zbiornikach . Płycizny łatwo sie przegrzewają . I nurkowie narzekają na słabą widoczność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Już kiedyś ten wątek był dość mocno poruszany, ale nie u Nas na forum. 

Dla przypomnienia. W tamtym roku np. do Wisły wpuszczono 13tyś sztuk narybku suma, w tym albinosa - kto napisał tam operat? Nie wiem. Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł na głównej wyjaśni co nieco i pociągniemy rozmowę w tym wątku.

Czy zrobiono słusznie? Czas pokaże.
Szczegóły tutaj:

http://bydgoszcz.tvp.pl/20486391/przybylo-sumow-w-wisle-13-tys-narybku

Wiem, że jakieś 15 lat temu wpuszczona nad jeziorem w Margoninie (228ha) 100 sztuk suma, jest tam niesamowita populacja uklei i płoci - nie zauważyłem zmian łowiąc na tej wodzie. Jeśli chodzi o wody stojące to jestem przeciwny takim "eksperymentom". Co do rzek nie mam zdania.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sum na rzekach to raczej ma się dobrze.Co prawda sam go nie łowię,ale z rozmów ze spinningistami pływającymi po Odrze wiem ,że często jest jedynym gatunkiem łowionym z łodzi jednego dnia. Stwierdzili że przestali wypuszczać bo jest go aż tyle. Na Warcie natomiast ,gdzie łowię niezmiernie rzadko,łowcy nocni narzekają że Sumiki niedorostki na mięsko wieszają się notorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Sam zastanawiam się jak często w operatach rybackich jest wpisywany sum i jak i czym to jest argumentowane?

A tutaj artykuł o operacie rybackim, tak jak obiecałem wcześniej:
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dominik napisał:

W moim okręgu zniesiono limit dzienny na suma.

Nad Jez. Długim w Olsztynie PZW wynajęło również płetwonurków, którzy mieli lokalizować i odławiać sumy.

Jeśli chodzi Długie, to chodzi o Sumika Karłowatego.  Płetwonurkowie potwierdzili, że w jeziorze ten sumik występuje. To jezioro praktycznie jest przegrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg oficjalnej informacji na stronie PZW Olsztyn płetwonurkowie mieli zająć się sumem. Ja mówię, co wyczytałem z oficjalnego komunikatu. Ludzie z PZW raczej odróżniają suma od sumika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Dominik napisał:

Wg oficjalnej informacji na stronie PZW Olsztyn płetwonurkowie mieli zająć się sumem. Ja mówię, co wyczytałem z oficjalnego komunikatu. Ludzie z PZW raczej odróżniają suma od sumika.

Jutro będę widział dokładnie, choć jestem przekonany,że chodziło o karłowatego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...