Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że dziś mamy Światowy Dzień Wody, chciałabym się dowiedzieć czy macie jakieś "własne" sposoby na oszczędzanie wody w domu i naturalne oczyszczanie (np. jeśli ktoś ma ogród i wykorzystuje deszczówkę). 

Zapuściłam żurawia do internetu i wykopałam coś takiego: http://kryzysowo.pl/miejski-survival-%E2%80%93-kiedy-z-kranow-przestanie-plynac-woda-cz-2/

 

Oczekuje tu żywej, burzliwej dyskusji, a nuż wymyślimy coś nowego, kreatywnego, opatentujemy i zarobimy miliony  :smileys-fish-307548:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WODA - ŹRÓDŁO ŻYCIA 

Dla mnie, dla Wędkarza-woda to słowo klucz, bo to w niej żyją ryby.  Mam do niej inne podejście. 
Moje sposoby na pozyskiwanie i oczyszczenie wody nie są skomplikowane. Do podlewania używam wody z beczki(deszczówka ) lub z basenu dla dzieci. Nie wylewam byle gdzie, ale zawsze staram się ją wykorzystać maksymalnie(drzewka, kwiaty czy trawnik). Dawniej byłem posiadaczem studni, ale ta wyschła. Kranówkę mam dobrą więc nie muszę jej uzdatniać. 

 

Skoro dzisiaj jest Dzień Wody to może podam kilka ciekawostek z nią związanych:

H2O

- Najciekawszą właściwością (anomalią) wody jest jej zdolność do bycia CIECZĄ.  Cząsteczki z których składa się woda w tych samych warunkach są w postaci gazowej, czyli "prawdziwa prawidłowa" woda powinna się pojawiać pomiędzy temp.- 90°C (zamarzanie), a  -70°C temp. wrzenia. A jednak jest inaczej.

- Woda jest jedynym związkiem chemicznym który przechodzi ze stanu stałego w lotny pomijając stan ciekły. 

- przechodzi w czwarty stan skupienia

- Woda ma najmniejszą objętość (anomalna rozszerzalność wody) w temperaturze około + 4°C. W każdej temp. powyżej lub poniżej ma większą objętość.  To dlatego stawy nie zamarzają do samego dna. 

- maksymalna ujemna temperatura (przechłodzenie) do jakiej udało się sprowadzić cząsteczki  wody w stanie ciekłym to - 41°C, ale naukowcom udało się stworzyć komputerowy model cząsteczki o temp.- 48°C

- maksymalna temp. tzw.przegrzanie to + 374°C

- Woda jest rozpuszczalnikiem większości związków chemicznych. Żaden inny związek nie ma tylu zastosowań. 

Wśród innych wyjątkowych właściwości wody można wymienić: napięcia powierzchniowe, przewodność cieplną, "pamięć" cząsteczek wody, ruch cząsteczek wody powodujący jej przemieszczanie. 

Pamiętajmy. 71% powierzchni Ziemi to wody oceanów, 97% światowych zasobów to słona woda. Pozostałe to lodowce i wody nie nadające się do spożycia. Jedynie 0.3% zasobów słodkiej wody nadaję się do spożycia. 

Powinno to nam dać do myślenia. Jesteśmy na skraju samounicestwienia. 
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Elvis napisał:

- Woda ma najmniejszą objętość (anomalna rozszerzalność wody) w temperaturze około + 4°C. W każdej temp. powyżej lub poniżej ma większą objętość.  To dlatego stawy nie zamarzają do samego dna. 

Z tego też powodu, w jeziorach w których występuje stratyfikacja termiczno (warstwy wody o różnej temperaturze), woda w jeziorach o dużej głębokości, w warstwie przydennej ma temperaturę około 4°C (nawet latem).

Bardzo ciekawy temat. Warto go rozwijać.

Osobiście, piję bardzo dużo wody (często kranówki, bo mam dobrej jakości).
By oszczędzać wodę, zwracam uwagę swojej rodzinie (zwłaszcza "szkodnikom" :D), żeby używać niezbędnej, minimalnej ilości wody do celu jaki ma być osiągnięty. A gdy w danym momencie woda nam nie jest potrzebna (np: szczotkowanie zębów) zakręcać kran by wody nie marnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ileż to razy skłóciłem się z ojcem, gdy podlewał całą noc tuje, czy trawę podczas suszy nad jeziorem, bo trawa musi być zielona...

Sam wykłócam się właśnie o tego typu akcję. Na działkach ROD jest ryczałt roczny, działkowicze są podpięci pod hydrofor. Na pytanie dlaczego tak dużo? Darek mam na to w.... przecież bez względu ile zużyję to płacę stałą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...