Skocz do zawartości

Jezioro Budziszewskie - gmina Rogoźno


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

POŁOŻENIE
Województwo: wielkopolskie;
Powiat: obornicki;
Gmina: Rogoźno;
Obręb: Budziszewko;

DANE:
Ogólna: 177,14ha;
Lustra wody: 174,10ha;
Długość: 4600 m;
Szerokość: 520m;
Średnia szerokość: 500m; 
Długość obrzeża: 9700m;
Średnia głębokość: 14 (4,8)m.

Dodatkowe informacje:

Typowe jezioro rynnowe o wydłużonym kształcie. Niemal w całości obrzeża jeziora porośnięte lasem. Ulubione miejsce pracowników Metalplastu Oborniki (dziś Ruukki Polska) oraz poznańskich zakładów pracy.  Bardzo dużo domków, swego czasu była tam strzeżona plaża, na jednym z ośrodków był tor pod "bowling" na dworze oraz przystań żeglarska. Ryba dominująca kiedyś: płoć, ukleja, sandacz, węgorz. Jezioro połączone rzeką Mała Wełna, od południa jeziorem Rościńskim oraz ciekiem z jeziorem Czarnym.


20160417_170618.jpg
 

Info od mnie:
Tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki w żeglarstwie, ale szybko zamieniłem pasję na Windsurfing. Tutaj także mam niemiłe wspomnienia z użytkowaniem rybackim (dziś spółka Maj). 
Jakieś 20/23 lata temu przyjechaliśmy z klasą z technikum aby wciągnąć łodzie i żaglówki. Ja na totalnym kacu (strułem się jakimś winem własnej roboty) nie miałem siły wciągać ów sprzętu. Wziąłem łódź wiosłową i wypłynąłem przed siebie. Po chwili zobaczyłem rybaków, z agregatem jak płynęli przy trzcinach.
Ile oni ryb tam wtedy targali, głównie liny, serce płakało :( Od tamtego czasu nigdy nad tą wodą nie rozłożyłem wędki. Od tamtego czasu o całe zło, że w Polsce nie ma ryb osądzałem głównie wszystkich rybaków. Aż w tamtym roku na innym portalu pojawił się SENSEI @Kotwic i zaczął uświadamiać, że nie tylko rybak jest winny tego co mamy dziś w wodach. I pewnie jako ichtiolog mam rację, ale ja też nigdy nie spotkałem na swojej ścieżce wędkarza, który w naszym obrębie powiedziałby choć jedno dobre  słowo o spółce rybackiej "Maj". Tłuczą te nasze wody niemiłosiernie  niestety :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Administrator

Dziś zagadałem z kolegą co ma domek nad jeziorem. Był szczęśliwy. Mówi, złowiłem sandacza 4,5kg za grzbiet. Czyli niby coś tam pływa, co nie zmienia faktu, że nic więcej w sezonie nie złowił.
Zarządcą wody jest spółka Maj - i wszystko jasne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...