Jump to content

Dr inż. Łukasz Weber - specjalista ochrony środowiska - ciekawostki


Grendziu
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Ponieważ kiedyś przy Odrze dostałem pozwolenie na publikację u Nas na forum artykułów, wpisów na FB od Pana Łukasz-a, a osobiście bardzo lubię go czytać, będę wrzucał przeważnie to co mnie zaciekawi lub mi nie umknie. Zapraszam też do dyskusji, jak ktoś chcę 🍺🍺🍺

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

"Rekordy zużycia energii elektrycznej w Polsce.

Wczoraj padł rekord chwilowego zużycia energii elektrycznej w Polsce. Około godziny 10:00 średnie godzinowe zapotrzebowanie na moc wyniosło 28 216 MW. Ostatnio podobne (choć niższe) zapotrzebowanie miało miejsce 12 lutego 2021, wtedy wynosiło ono 27 617 MW.

Przy okazji warto wskazać, że wczoraj, tj. 9 stycznia, praktycznie cała energia produkowana w Polsce pochodziła z węgla, gazu i ropy. Źródła odnawialne dostarczyły ok 16 % prądu. Niestety brak wiatru, krótki dzień - nisko położone nad horyzontem Słońce nie wsparły produkcji z tych źródeł.
Byliśmy wczoraj CZARNĄ wyspą na mapie Europy (właściwie wyróżniamy się zawsze, ale zazwyczaj trochę mniej).
Na wyprodukowanie każdej 1 kWh energii wyemitowaliśmy 926 gCO2. Czyli ta jedna godzina, największego zapotrzebowania, wygenerowała ok 26.000 ton CO2.

Cóż - wiadomo, mrozy, ogrzewanie...pompy ciepła...chyba najczęściej wskazywany wczoraj winowajca takiego zapotrzebowania. O pompach ciepła napiszę, bo jest to niewątpliwie fascynujące urządzenie, a część wypowiadających się na różnych forach, nie wykazywała zrozumienia tematu. 

Jak ktoś na bieżąco chce obserwować sytuację na świecie w zakresie produkcji energii i emisji CO2 to można zajrzeć na stronę: https://app.electricitymaps.com/zone/PL"

FB_IMG_1704912229451.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Pamiętacie o Odrze?

"Złota alga ma się dobrze...

Ostatnie wyniki monitoringu GIOŚ prowadzonego na Kanale Gliwickim wskazują, że poziom Prymnesium parvum w Marinie w Gliwicach, ale także na kolejnej sekcji Kanału - w Pystkowicach, cały czas jest w przedziale określanym jako I stopień zagrożenia.
W Marinie złota alga aktualnie jest w ilości ok. 35.000.000 org/l w Pyskowicach ok 55.000.000 org/l.
Co ciekawe, oba ten punkty mają stosunkowo niską temperaturę wody (w Marinie jest to zaledwie 0,4 st C). Jest to normalna temperatura o tej porze roku i jak widać zupełnie nie przeszkadza Prymnesium parvum...

Sprężyna się naciąga i niestety pewnie jak co roku, w okolicach kwietnia pojawią się pierwsze poważniejsze zagrożenia związane z zakwitem Prymnesium parvum. 

Analizując dalej, zarówno w Marinie w Gliwicach jak i w Pyskowicach jest stosunkowo niska przewodność - bo w Pyskowicach aktualnie jest to "zaledwie" 1490 uS/cm, a w Marinie natomiast nieco ponad 2100 uS/cm.

Może to oznaczać, że do Kanału Gliwickiego na tym odcinku, aktualnie nie są doprowadzane wody Kłodnicy (których przewodność zazwyczaj jest dużo wyższa). 
Zresztą niska temperatura wody w Pyskowicach i Marinie też jest pośrednio tego dowodem (rzeka Kłodnica ma, zgodnie z pomiarami z zeszłego roku - nawet zimą - ok 5 st C).
Co ciekawe, kolejny odcinek Kanału Gliwickiego (patrząc od góry) na którym badania są robione w Pławniowicach - ma już wyższą temperaturę (2 st C) - a algi tam aktualnie nie ma. 

Woda doprowadzana Kłodnicą jest bardzo istotna w zrozumieniu tematu Prymnesium parvum na Kanale Gliwickim - oczywiście jest nośnikiem głównego zła - czyli soli, ale też bywa źródłem sporej ilości azotu amonowego (Kłodnica odbiera ścieki oczyszczone z oczyszczalni, trafiają do niej wody z przelewów burzowych i szereg zrzutów o różnym stopniu legalności).
Jak wykazują liczne badania amoniak ma duży wpływ na rozwój Prymnesium parvum. Co ciekawe im wyższy poziom amoniaku (w postaci niezjonizowanej - NH3 - która pojawia się przy wyższym odczynie wody) - tym gorsze warunki dla rozwoju złotej algi, ale za to lepsze dla np... sinic :) Wiadomo - natura nie lubi próżni.

 
Na zdjęciu słynne (bezkolizyjne) skrzyżowanie Kanału Gliwickiego (u góry) z Kłodnicą - tzw. syfon rzeczny Kłodnicy.

Zdjęcie i link do artykułu, opisującego jak działa syfon na Kłodnicy"
https://kedzierzynkozle.naszemiasto.pl/klodnica-pod-kanalem-gliwickim-w-kedzierzynie-kozlu-jak/ar/c7-7855739

FB_IMG_1705524887711.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...