Jump to content

Szukam Przepisu na Własną zanęte


Rafał
 Share

Recommended Posts

Witam,

zastanawiam się nad zrobieniem własnej zanęty co polecacie? Generalnie tak interesuje mnie przepis na zanętę do metody , drugą chcę zrobić pod spławik. I tak technicznie jeszcze przez młynek stary do kawy da radę przemielić ?:)

Dawajcie pomysły czekam na każdą poradę :) 

Link to comment
Share on other sites

Dobrze kombinujesz. Jestem w tej chwili nad wodą i jeśli tylko wrócę do domu postaram się coś naskrobać w temacie.

Kolejny dzień testuję mój mix i mam już pierwsze wnioski. Ale RP później bo nie chciałabym przegapić brania a tym samym stracić wędki.

Link to comment
Share on other sites

Śruta sojowa i kukurydziana,mielone pellety(np. Aller. Tani i dobry) +tania mączka rybna. Copromelse.Konopie. Dokleić w razie potrzeby. 

Większość zanęt treściwych ma podobny skład. 

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Elvis napisał:

Dobrze kombinujesz. Jestem w tej chwili nad wodą i jeśli tylko wrócę do domu postaram się coś naskrobać w temacie.

Kolejny dzień testuję mój mix i mam już pierwsze wnioski. Ale RP później bo nie chciałabym przegapić brania a tym samym stracić wędki.

 A więc czekam :mauvaisepeche:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Nie ma idealniej zanęty, ale są pewne zmienne, które w zależności od łowiska, czy też pory roku, ryby na którą polujemy, oraz metodyki którą zastosujemy można powielać, zmieniać, udoskonalać, psuć, testować.

Ja w tamtym roku zrobiłem coś takiego (tak mi się wydawało)  i tylko na to łowiłem dodając robactwo, niestety nie jestem w stanie tego odtworzyć, bo wymieszałem zanęty, zmieliłem pellety, chleby tostowe, prażone konopie i cuda niewidy, które przyszły do mnie z całej Europy. Ilość: 3/4 wanny - w tym roku mi się skończyła :( Mam jedną paczkę ekstra na sparing i wspólne łowienie na Odrze z @ArekH o ile myszki już nie zjadły :(

A i jeszcze dipowałem to odpowiednio w zależności od łowiska.

Prawda jest taka, że te mielone gotowe, nie mają aż tak wielkiego znaczenia, liczą się dodatki. 30 lat łowienia i znajdziesz swoją ulubioną recepturę kolego :champagne-2010:

Ostatnio przestałem się tym stresować i zacząłem iść po totalnej łatwiźnie:

Szybkowar: konopie i rzepik, kukurydza, łubin, zanęta sypka w zależności co mi się podoba, pellety, robactwo. Ehhh, no nie do końca tak jest jakby co :P

Nad wodą przeważnie robię trzy rodzaje zanęt:
1. Do nęcenia. (spławik lub grunt)
2. Do klasycznego koszyczka.
3. Do method feeder.

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry, że dopiero teraz, ale zasiedziałem sie wczoraj na rybach.

80b242c30e0a3bae3eade9ddf9e06c34.jpg

Moja, a równie dobrze może być i Twoją zanętą hand made do metody jest:

Miksowany chleb tostowy + pellet + dodatki (prażone i mielone konopie, mielone pellety itd.).

Nic prostszego jak zmiksować kilka kromek, a następnie wymieszać z namoczonym pelletem. Można też taki pellet zmiksować razem z chlebem i pozostałymi składnikami.

Sam chleb też się nadaję. Ma odpowiednią wilgotność by dobrze trzymać się koszyczka, ale jednocześnie bardzo dobrze pracuje i fajnie puchnie. W połączeniu z pelletem tworzy ekstra uniwersalną mieszankę. Taką mieszankę można dowolnie aromatyzować i barwić.

Świetnie sprawdzają się tu pellety smakowe. Ich większa kleistość dobrze się komponuje z chlebem. Nawet jeśli zdarzy nam się przemoczyć pellet podczas nawilżania to można go zmiksować z chlebem tostowym, a najlepiej ze skórkami, bo mają mniejszą wilgotność i kleistość, by otrzymać super mieszankę.

c942218d21bd0f6372f70cc2e4a5e8a0.jpg3e732e4cdf68f919010dd5bf27bf1852.jpg8200757cfb039200eb659cd455e7d68f.jpgc83edc10e0262658e7263c3fa112cf8f.jpg

Można taki miksowany chleb mieszać również z firmowymi zanętami by zejść dość znacząco z kosztów.

Pozostaje mi jeszcze tylko jedna kwestia do sprawdzania. Otóż jak długo taki zmiksowany chleb można przetrzymać na rybach by się nie zepsuł. Jak wiadomo chleb tostowy posiada dużo konserwantów i jego termin przydatności do spożycia jest bardzo długi. Ale nie wiem jak się zachowa po zmiksowaniu.

No i jeszcze jedno bardzo istotne zadanie. Trzeba cały czas kontrolować wilgotność mieszanki. Szczególnie w słoneczne i wietrzne dni. Przykrywać wilgotną szmatką i trzymać w cieniu. 310876a226ca8faf225e850c1443bfac.jpg

A oto efekty: 0ee0fd8963f41b1dcc8b74537f6da2f8.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...