Jump to content

Morze Śródziemne


Radas PZN
 Share

Recommended Posts

Witam kolegów i koleżanki po kiju:-)

Wrzucam taki temat ponieważ na początku września wybieram się na dwu tygodniowe wakacje na Maltę. Oczywiście wędka i małe pudełko skarbów jedzie ze mną. Rzecz jasna że nie wytrzymam takiego czasu będąc nad wodą aby nie połowić i tu rodzi się moje pytanie. Czy może ktoś z was ma jakieś doświadczenie w wędkarstwie na Morzu Śródziemnym. W necie nie idzie zbyt wiele znaleźć. Nastawiam się na grunt, może trochę pospinninguję. Ze spinningiem sobie poradzę ale na grunt w morzu nigdy nie łowiłem. Podpowiedzcie proszę coś na temat zestawu. Będę łowił z brzegu ze skał oraz w portach. Czy typowe zestawy którymi łowi się w wodach stojących i płynących spełnią zadanie? Może jakiś paternoster? 

Link to comment
Share on other sites

Łowienie z plaży jest trochę inne od śródlądowego. Można spróbować. Potrzeba trochę innego sprzętu. Przede wszystkim wędka, ciężarki czy nawet same zestawy. W zależności od tego co mówi lokalne prawo wodne. U nas np. można stosować systemiki z kilkoma haczykami. Ciężarki powinny być dość ciężkie i powinny posiadać specjalne wąsy żeby lepiej się trzymać dna. By prądy nie przesuwały zestawu. Sam dopiero dwa razy próbowałem łowić z plaży tak więc za wiele nie pomogę. Trzeba poznać charakter i specyfikę łowiska. Głębokość, odległość i siłę prądów. Polskie morze Bałtyckie jest z pewnością inne i trudno się o nie opierać. Poczytaj w sieci o surfcastingu. To metoda łowienia z plaży. Jest sporo ciekawych informacji o sprzęcie, zestawach czy nawet specjalnej technice rzutów na duże odległości.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Przed wyprawą na Majorkę także szukałem informacji na temat łowienia w morzu. Niestety ale informacji o wędkarstwie albo nie było, albo napisano, że się tam nie łowi, bo brak ryb w okolicach wyspy, chociażby ze względu na to, że prawie całość ścieków odprowadzają bezpośrednio do morza... Na miejscu zauważyłem raz w porcie łowiących turystów jakieś przedziwne rybki drapieżne z ostrymi zębami łowili na zwykły teleskop i chleb... Codziennie bywałem w innej części wyspy na plażach i faktycznie było tam bardzo mało ryb. Surfcasting bym sobie odpuścił, pobawiłbym się w wolnej chwili na skałach spinnem goniąc za drapieżnikami właśnie.

dodano 0 minut temu

No ale na Malcie może być zupełnie inaczej:-)

Link to comment
Share on other sites

Surfcasting odpuszczam na starcie. Nie posiadam odpowiedniego sprzętu a nie chcę się jakoś specjalnie obkupić sprzętem pod jeden wyjazd. Posiadam Morski spinning o ciężarze wyrzutowym do 150g. Stosowałem z powodzeniem na nasze Bałtyckie dorsze i mam nadzieję z powodzeniem stosować w portach i ze skał na Malcie. Z tego co wyczytałem na różnych forach ryb na Malcie w strefie przybrzeżnej jest mnóstwo. Głównie dorady, okonie morskie i wiele innych jak barwena, makrela czy tuńczyk. Z tym że tuńczyk raczej na głębokiej wodzie. Będę kombinował, podpatrzę miejscowych. Dzięki za podpowiedzi!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...