Jump to content

Przypony spinningowe hand-made


Wędkarstwo u Zbyszka
 Share

Recommended Posts

Pewnie nie raz zdarzyło Wam się skręcenie przyponu, rozgięcie agrafki, urwanie krętlika i strata przynęty czy nawet ryby.

Nauczony przykrymi doświadczeniami z przyponami fabrycznymi, które nie raz potrafiły się zniekształcić, poskręcać, czy wręcz rozgiąć lub odpiąć (agrafka), postanowiłem tworzyć własne, niezawodne przypony na różne ryby.
I tak oto powstała całkiem ciekawa oferta przyponów fluoro-carbonowych i surflonowych z agrafkami z drutu dentystycznego o różnej średnicy oraz mocnymi krętlikami Bushido.

Używam surflonu o 49 splotach w igielitach,  o różnych średnicach i długościach. Jeśli chodzi o flouro-carbon to stosuję Berkley'a, również w różnych grubościach i długościach.

Agrafki wykonane są ręcznie z bardzo wytrzymałego drutu typu dental, który nie ulega żadnym odkształceniom przy holu, zaczepach czy wielokrotnym zapinaniu, jak to ma miejsce przy fabrycznych agrafkach. Agrafki produkujemy w 2 rodzajach:

1. zapinane - rozmiary od 4 do 7, gdzie 4ka ma 10mm długości i przekrój 0,4mm a 7ka ma 20mm długości i przekrój 0,7mm

2. wsuwki (bardzo łatwo zapinane) - rozmiary od 5 do 9, gdzie 5ka ma 11mm długości i przekrój 0,5mm a 9ka ma 22mm długości i przekrój 0,9mm.

przypon fluo do 8 kg.jpg

przypon fluo do 12kg.jpg

przypony.jpg

surflon agrafka wsuwka.jpg

surflon agrafka zamykana.jpg

przypon surf części.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrators

Powiem tak, kiedyś skusiłem się na jakiś zestaw 100 sztuk za 100 zł na "ale drogo" przyponów na szczupaka i to był mój duży błąd. Agrafki to jakaś masakra, 60% nie nadawała się do użycia. Jakiś czas temu skusiłem się na zestawy autora na okonie, sumy i szczupaki i daję radę. Polecam!!!

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cieszę się że jesteś zadowolony :) 

Oczywiście dostępnych jest sporo firmowych przyponów fluoorocarbon i surflon ale jakość agrafek i krętlików nadal pozostawia wiele do życzenia. Dlatego polecam swoje. Jak komuś ryba przypon zerwie lub rozegnie agrafkę to zwracam koszty i spłonę ze wstydu ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrators
Cieszę się że jesteś zadowolony  

Oczywiście dostępnych jest sporo firmowych przyponów fluoorocarbon i surflon ale jakość agrafek i krętlików nadal pozostawia wiele do życzenia. Dlatego polecam swoje. Jak komuś ryba przypon zerwie lub rozegnie agrafkę to zwracam koszty i spłonę ze wstydu


Uważaj, bo na sumy z Warty mam chęć a na poważnie mój pierwszy szczupak w tym roku na wędkę castingową padł, używając takich przyponów właśnie. No i 40 cm okonie na dobre agrafki.
dodano 1 minutę temu

IMG_20160907_103612.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 1 month later...

Ja też przy okazji robienia konektorów do feedera postanowiłem wykonać kilka przyponów. Materiały te same więc dlaczego nie skorzystać. Co prawda fluorocarbon nie najlepszy, ale i tak powinien dać radę. Tym bardziej, że ja w zasadzie mało spinninguję.

20161115_232334.jpg20161115_232305.jpg20161116_091317.jpg20161116_091603.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bardzo solidnie wykonane przypony Elvis :) 

Niedawno zacząłem też robić przypony stalowe w igielicie jako alternatywę dla drogiego surflonu. Są tanie, bardzo mocne i nie odkształcają się, nie plączą.  No ale tak czy inaczej na tę porę roku kiedy woda jest tak przejrzysta, najlepsze będą niewidoczne przypony fluorocarbonowe.

 

przypon stalowy w igielicie.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Ja też od lat już nie kupuję przyponów, zacząłem je robić kiedy straciłem w rzece kilka pięknych szczupaków po tym jak okazało się że używane przeze mnie stalki są po prostu za krótkie i grube szczupce mi obcinały zestawy. Kupiłem tulejki, obciskaczkę i kilkadziesiąt metrów stalki powlekanej w dwóch kolorach-czarnym i zielonym i zacząłem sam robić, krótsze 25-30cm do spina, a około 60-80cm do żywca z gruntu w rzece. Później dostałem jeszcze od kumpla jakąś chińską stalkę w bezbarwnej otulinie, rewelacyjna, bardziej miękką, mam jeszcze chyba ze dwa metry, ale muszę się za taką na Aliexpres rozejrzeć.

dscf9050.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja od prawie dwóch sezonów używam przyponow fluorocarbonowych, oczywiście sam robię dla mnie jak i małżonki.

Koledze dałem na próbę kilka, teraz nie daje żyć - kiedy będziesz robił bo by sie przydało pare sztuk ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...