Jump to content

Żyłka do bata


Karlla35
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Jest ok, ale...
To wszystko zależy co będziesz chciała łowić (rodzaj ryby), w jakich warunkach, jak głęboko, przy jakim wietrze, o jakie porze roku, w jakie wodzie itd. Warto mieć kilka gotowych zestawów na drabince o różnej grubości żyłki, różnej gramaturze spławika, wielkości haczyka etc.

Z tego co pamiętam, to wędkę kupiłaś pod grubsze ryby typu: karaś, lin czy czasami nawet karp. Ja tego bata co kupiłaś także przeznaczałem do grubszych ryb, które mam w łowisku i liny do 2,5kg dawałem radę wyciągnąć. Stosowałem głównie i stosuję flurocarbon KAMATSU Techorn od 0,14mm do 0,20mm jako główną, a oczywiście przypon był cieńszy. Nie miałem spinki na linach, ale też jak ukleja wchodziła czy też płotka to też miałem brania. Nie podchodziłem do tego,  w ten sposób, że muszę nałowić jak najwięcej co do ilości ryb, tylko interesowała mnie jak największa możliwa ryba.

Ja nie jestem zawodowcem od bata, więc wywołam tutaj mistrzów wędkarskich takich jak @Elvis, @Czesław Czech czy @stas1 lub @Artur. No i kolega @Kotwic u nas batorzy non stop :P

Link to comment
Share on other sites

"Każda" żyłka będzie dobra tylko tak jak Grendziu napisał zależy na jakie ryby się nastawiamy. Ja jako główne stosuję najczęściej 0.10-0.12 rzadziej 0.14-0.16 głównie na rzekach lub jeśli liczę na bonusy w postaci większych ryb.
Na początku proponuję jednak grubsze. Pozwoli to na uniknięcie częstych splątań lub ich ograniczenie. Jednak bym nie przesadzał że względu na brak doświadczenia. Lepiej zerwać zestaw czy dwa, niż połamać wędkę. Dodatkowo zbyt gruba żyłka przy delikatnym zestawie powoduje złą prezentację przynęty i zakłóca jej swobodny opad. Podsumowując, myślę, że żyłka główna powinna się zabierać między 0.14-0.20. Oczywiście mowa o połowie ryb średnich. Przypony odpowiednio o oczko mniej najlepiej z żyłki typu soft.

Link to comment
Share on other sites

Witajcie, ostatnio zabiegany jestem. Wracamy do tematu żyłek. Ja swoje zestawy na wody stojące buduje i wolno płynące buduje na produktach trabucco lub mivardi.

pol_pl_Zylka-Trabucco-XPS-Match-Pro-0-18 zylka-mivardi-competition-evo-x-150m-z-p

Produkty godne polecenia, średnice proponowałbym  na początek 0,16mm  przy większej wprawie  0,14mm a nawet 0.12 mm 

 

Kwestia przy przyponowej żyłki to również tych firm. 

 

A jak chcesz łowić batem na rzekach to tutaj polecam żyłki tanie sztywne co mniej się plątają 

 

Zacznij od 0,16 mm na główna :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć :-) Dzięki za porady, które są dla mnie bardzo cenne. a więc co do ryb, to nastawiam się na średnie, chyba, że wejdzie większa :-) Na rzekach raczej nie bedę łowić, a więc muszę zrobić zestawy na wody stojące. Batem zaczęłam wędkować w tym roku, a więc krótko. Ale od razu spodobała mi się ta technika łowienia. I chyba zacznę od 0,16 mm przy moim małym doświadczeniu łowienia batem. Bardzo Wam dziękuję i Elvisowi i Czesławowi. Dla mnie sa to bardzo cenne porady. :-)

 

Link to comment
Share on other sites

Łowienie batem to naprawdę piękna zabawa, która przynosi dużo radości i wrażeń.

 

Zestaw kompletuje się łatwo i przyjemnie, w zależności od warunków środowiskowych i charakteru wędziska.

 

Ja ostatnio (już prawie 1,5 roku) łowię głównie batem Traper Power Stick Silver 500. To lekki i sztywny bat. By wygodnie i bezpiecznie łowić stosuję żyłkę główną o średnicy około 0,15-0,17 mm.  Dotąd używałem bardzo często używałem żyłki Siglon, ale skończyła mi się szpula i ostatnio kupiłem coś z opisem: Robinson Team, Van Der Eynde o średnicy 0,143 mm.

To co zaobserwowałem łowiąc ponad 25 lat batem, to zupełną swobodę w doborze żyłki do swojej wędki. Ważne jest tylko to, by wygodnie wędkować, w swoim stylu.

Owszem, sztywna żyłka mniej plącze się i trudniej zrobić na niej przypadkowe "węzełki", ale za to może się bardziej odkształcać, bo nawinięciu na drabinkę.

Miękkie żyłki ładnie się wyginają, ale po zaczepieniu o rośliny, lubią zwijać się w spiralki, a to zwiększa szanse na plątanie.

 

Dla mnie ważne jest to, by żyłka główna nie była zbyt "potężna" bo zwiększa to ryzyko, że przy zaczepie lub gwałtownym zacięciu można uszkodzić szczytówkę wędki (łowię bez amortyzatorów). Stąd zakres żyłki głównej w okolicach średnicy 0,15-0,18 mm jest zupełnie wygodny, bo i wytrzymałość wobec holu wystarczająca, jak i amortyzacja dobra.

 

Przypony stosuję najczęściej z żyłki cieńszej o 1-2 rozmiary, czyli w granicach 0,1-0,12 mm. Długość przyponu to około 15 cm.

Spławiki o wyporności 0,7-1,5 g (sporadycznie 2-2,5g), haczyli o numeracji 14-16 i już wszystko jasne.

Tak buduję zestawy, tak sobie dopasowuję podzespoły, by łowiło mi się wygodnie.

Dlatego uważam, że nie tyle producent żyłki czy jej parametry są najważniejsze, tylko odpowiednie dopasowanie elementów do sposobu łowienia, czasem do łowiska. Sporadycznie bywa, że trzeba zestaw dopasować do nietypowych ryb lub ryb o nietypowych rozmiarach.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masz rację, że wszystko zależy jak jest zestaw zrobiony i na jakie ryby idziemy :-) Również wędkuję bez amortyzatora, stąd moje pytanie o żyłkę, bo ostatnio weszły mi większe sztuki karpia i niestety na jednym wędka się złamała. Słyszałam, że lepiej stosować elastyczną żyłkę. Ale nie wiem, bo jak pisłam wczesniej dopiero od kilku miesięcy stosuję technikę łowienia batem, która zresztą bardzo mi się podoba :-)  Dzięki za tak szczegółowe opisanie budowy zestawów. Szkoda, żę już nadchodza coraz zimniejsze dni. 

Link to comment
Share on other sites

tylko pamiętajcie ze żyłkę sztywną polecam na wodę bieżącą. Zaletą tej żyłki jest, że nie zrobi się spirala w uciągach. Na wody stojące  polecam miękkie żyłki. Zaleta - bardziej naturalna prezentacja przynęty. Przypon myślę że na uciąg to około 25-35 cm a woda stojąca 15 - 20 cm  tutaj dyktują warunki ryby, co do haczyków to już od przynęty zależy.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć :-) Dzięki bardzo za te informacje, bo jak na razie to raczkuję w wędkarstwie, a tym bardziej w metodzie łowienia na bata. Ale jak dla mnie jest to bardzo fajna metoda wedkowania :-)

Link to comment
Share on other sites

Metoda jest bardzo fajna i prosta, a przede wszystkim skuteczna, temat żyłki już jest ci mniej więcej ogarnięty :) czas na spławiki, jakie ty używasz spławiki do tej metody, ja  bym ci na wodę stojącą polecił w kształcie  kropli lub wydłużonej bombki  antenka  plastikowa  1 -2  mm, na wody bieżące  polecam typowe bombki z plastikowa  anteną  3-4 mm kil metalowy 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...