Skocz do zawartości

Wstęp do łowienia pod lodem


Dominik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Elvis napisał:
Tu mamy coś dla bardziej zaawansowanych http://swiatkarpia.com/news/karp-spod-lodu-czemu-nieJwF048Ae/1702
Pełen szacun za wyczyn i postawę.
Karp pełnołuski ponad 13 kg spod lodu na mormyszkę na żyłce 0,08 mm.


Mi się wydaje, że mu się udało tylko dlatego, że to zima i ryba bez mocy jest. Ale i tak szacun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku wspomniałem, że zbieram sprzęt do połowów podlodowych.
Chwilowo zacząłem od zakupu pręta "żelaznego" do zrobienia pierzchni.

8 godzin temu, Elvis napisał:


Tylko czy aby stal tego pręta jest odpowiednia? Stare zbrojeniówki były idealne, ale nowe są z gatunków stali spawalnych i nie hartowalnych. Ale komu ja to piszę.

Masz rację Elvis, trzeba by rozpoznać gatunek stali, z której zrobiony jest ów pręt.
Z jednej strony to typowy pręt zbrojeniowy, żebrowany. Pewnie są jakieś normy na to.
Z drugiej strony, to wydałem 9 zł, na kawałek o długości 120 cm. Nawet nie mam pomysłu jak tanio sprawdzić skład tego żelastwa.
Na dobrą sprawę, to mogę się nawet pilnikiem zabawić, by wyprowadzić ostrze w tym pręcie, lub podjechać do kowala, by młotem i ogniem coś podrasował.

Zobaczę w wolnych chwilach na co się zdecydować, zwłaszcza, że wędkę podlodową i kołowrotek też muszę upolować. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy narobili mi smaka na wędkowanie podlodowe. Jakoś nigdy nie ciągneło mnie na lód i mam zerowe doswiadczenie. W tym roku pewnie już nie zdążę pobawić się krótką wedka ale na przyszły zimowy sezon jak najbardziej. Muszę podpatrzeć u Was co z czym i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie:

Strażnicy PSR zaczęli karać wędkarzy za łowienie na niektóre przynęty sztuczne np. żuczki czy diabełki.

Co prawda mają do tego prawo, bo w myśl przepisów faktycznie niektóre przynęty wyczerpują definicje przynęt zabronionych, ale to mocno naciągane stosowanie przepisów prawa. Kolejny kwiatek w RAPR, a jest ich jeszcze kilka.

 

 

IV. ZASADY WĘDKOWANIA 1. Wędka Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

.

.

.

d/ przy połowie ryb spod lodu: - jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo - sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm.

 

2. Przynęty

a/ Jako przynęty mogą być stosowane: - przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne, - przynęty sztuczne.

b/ Zabrania się stosować, jako przynęt /zanęt/: - zwierząt i roślin chronionych, - ryb i raków wymienionych w rozdziale IV, pkt. 3.7., - ikry.

c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.

 

e/ Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2 mm /

 

V. DOZWOLONE METODY POŁOWU

 

5. Metoda podlodowa

5.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną - inną niż mormyszka - dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu –

dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.

.

.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta - jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone i żadna prywatna interpretacja kogokolwiek, nie może być podstawą do karania. Nie może być tak że to strażnik decyduje że haczyki mają być w taki czy inny sposób zamontowane w przynęcie, to określają przepisy, koniec kropka.

Niebawem to nie będzie można łowić niczym poza siatami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta - jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone i żadna prywatna interpretacja kogokolwiek, nie może być podstawą do karania. Nie może być tak że to strażnik decyduje że haczyki mają być w taki czy inny sposób zamontowane w przynęcie, to określają przepisy, koniec kropka.
Niebawem to nie będzie można łowić niczym poza siatami..

Zgadzam się w 100%. Tylko tu możemy mieć inny problem. Chodzi o to, że haczyk nie może wystawać więcej niż 2 mm za obrys przynęty. Niektóre przynęty niestety nie są regulaminowe. W innym przypadku nie ma mowy o złamaniu prawa.
Myślę, że to nadużycie. A jakie połączenia sztywne czy wachliwe to już wymysły.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu....
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Wędkarstwo u Zbyszka napisał:

Zasada jest prosta - jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone i żadna prywatna interpretacja kogokolwiek, nie może być podstawą do karania.

Nie, nie zgadzam się z taką interpretacją.
Prawo jasno reguluje kto i jak może dokonywać połowu. To, że nie wymienia wszelkich potencjalnych wymysłów i odchyleń, nie oznacza, że wolno je stosować.

Proszę o wskazanie zapisu w Prawie (artykuł, paragraf, akapit, rozdział, Ustawa itp.) który zakazuje kradzieży, albo kłusowania.
Ja nie znalazłem. Ale czy to oznacza, że brak takiego zapisu dopuszcza kradzież? kłusowanie? A winowajca może się tłumaczyć, że zakazu nie ma?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Z innej beczki, to korci mnie aby iść w niedzielę, ale ostatnio w gorsecie chodzę jak "biegam" od rana do wieczora, więc nie wiem czy nie odpuszczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że postanowiłem tegoroczne zawody traktować mocno jajtowo, to pójdziemy jutro trochę pod prąd. bb726214f014760f5cb72c317143e9a4.jpg
Kolejną nowością (u mnie) będzie zanęta Tomka Nysztala no i oczywiście Gardons Sensasa
42f85ef35646ed289f19a73845d694fc.jpg
Z powodu chwilowych kłopotów z dostępem do jokersa, będziemy mocno improwizować. Mam trochę świeżej ochotki i mrożonego jokersa. Tak więc nie powinno być źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...