Skocz do zawartości

Rzeka Odra


stas1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • Administrator

A dzisiaj czy wczoraj na FB Wody Polskie chwalą się co to nie zrobiły dla poprawy...

Ja prd, każdy cały czas wie, że w dużej mierze kopalnie są winne, a oni szukają akwarystów listem gończym co przywieźli algi z USA😡😡😡

Link dotyczy Wisły i Krakowa...

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02cKXZdRCST6FZ2qXd5Us87FMXecEN8eA7wJdCvysjzDPbaYiTxANgQTEDXkmSK8Cil&id=100081995569749&sfnsn=mo

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator

"Kilkadziesiąt martwych ryb różnych gatunków zauważono przy granicy z Republiką Czeską - wynika z pilnego komunikatu Wód Polskich. "Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji" - przekazała na Twitterze Anna Moskwa."

Ja prd💩💩💩

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dr. Inż Weber

Co przypłynęło z CZECH?

Odra - Chałupki - ANALIZA.

Wody Polskie poinformowały dzisiaj o obecności śniętych ryb napływających z Czech.
Później powyższe było szeroko komentowane w różnych mediach.

Zrobiłem mały przegląd dostępnych danych.

Po pierwsze bardzo mnie cieszy, że analizę mogłem przeprowadzić na danych z polskiego monitoringu prowadzonego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który to punkt monitoringowy umieścił w Chałupkach - na granicy z Czechami.
Obrobione dane tego monitoringu od maja do dziś - zamieściłem na wykresach poniżej. 
Dodałem do tego dane przepływu Odry z punkcie pomiarowym - OLZA..

Wnioski:
24.07.2023 tlenomierz IOŚ wskazał niskie SKRAJNIE NISKIE wartości tlenu - poniżej minimum fizjologicznego dla ryb,
spadek tlenu idealnie koreluje ze wzrostem przepływu wody - jak widać na wykresie pomiędzy 19:00 a 22:00 przepływ wody na Odrze wzrósł z 15,0 m3/s do 53,0 m3/s!
w tym czasie BARDZO MOCNO spadł odczyn wody - z 7,9 do 7,1 pH - spadek ten jest również widoczny na wykresach,
obniżyła się również przewodność z ok 900 uS/cm do 700 uS/cm
niskie stężenie tlenu i odczyn wykazywane były praktycznie przez dobę - do 25.07.23 - godzina ok 22:00.

Tlen był tak niski, że urządzenia IOŚu praktycznie nie wskazywały żadnych wartości!!!

Jedno to stwierdzane wartości - drugie to przyczyny.

Co spowodowało tak gwałtowny przybór wody? Czy były to opady? 
Nie mam niestety danych -może ktoś dysponuje?
Jeśli nawet były to opady, dlaczego spodowały tak gwałtowny spadek tlenu? Czy wraz z opadami do wody przedostały się zanieczyszczenia powodujące deficyt tlenowy?
Co ważne spadek temperatury w tym czasie nie był bardzo gwałtowny (mniej więcej ok 1,5 st C - tyle co w poprzedniej dobie pomiędzy dniem a nocą). 
Ciekawy jest również ten spadek przewodności - wyraźnie koreluje z odtlenioną wodą.

Być może wkrótce dowiemy się więcej.

Nawiasem mówiąc przyglądając się tym wykresom można dojść do wniosku, że podobna sytuacja miała już miejsce w pierwszej połowie lipca. Wyraźnie zaznaczają się tutaj potężne dobowe wahania tlenu ze spadkami tego parametru poniżej minimum fizjologicznego.

Generalnie widzę poważną przewagę naszego monitoringu nad niemieckim (w zakresie badanych przez nas parametrów). Mianowice można załadować więcej danych (Niemcy prezentują tylko 1 miesiąc). Oczywiście przydałyby się jeszcze związki azotu, chlorofil, absorbancja, mętność. Pamiętajmy jednak, że przez rok osiągnęliśmy bardzo dużo."

Źródło: FB 

FB_IMG_1690516806350.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Administrator

"Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli działania podmiotów publicznych w sprawie kryzysu ekologicznego na Odrze z 2022 roku na konferencji prasowej we wtorek 14 listopada. NIK przypomina, że "z Odry i jej dopływów wyłowiono co najmniej 350 t zatrutych ryb, w tym 250 t w Polsce. Jednak według części naukowców faktyczne straty w ichtiofaunie były dwu-, a nawet trzykrotnie większe - szacunki wskazują nawet na 1000 t martwych ryb i wyginięcie aż 80 proc. organizmów odpowiedzialnych za samooczyszczenie rzeki". 🫤🫤🫤

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...