Kolejny raz zainspirowany przez kolegów wędkarzy postanowiłem zrobić mały test.
Test dotyczy sposobu i czasu namaczania pelletu i jego pracy. Od razu napomnę, że nie jest to żadna reklama. Co prawda pellet nie został wybrany przypadkowo, bo w sieci nawiązała się na jego temat dyskusja. Tak się składa, że akurat jestem szczęśliwym posiadaczem takiego pelletu. Mowa jest o pellecie firmy Bait-tech.
Do testu zostaną użyte po trzy próbki pelletu w dwóch rozmiarach 2 i 4 mm.
Pellet będzie namaczany w trzech różnych okresach czasu. I tak pellet 2 mm:od lewej 30 s. ; 1 min. i 2 minuty.
Pellet 4 mm: 1 min. ; 2 ,5 minuty i 4 minuty.
Czas oczekiwania na odpowiednią kleistość do łowienia to około 40-50 minut dla obu średnic. Jak widać na zdjęciach już bezpośrednio po namoczeniu są widoczne niewielkie różnice.
Wnioski: pellet bardzo łatwo przemoczyć. Jednak w odróżnieniu od innych producentów ten nawet w takiej formie nadaje się do użytku. Co prawda nie pracuje tak intensywnie, ale tworzy fajną chmurę. Sam pellet jest jakby stworzony do pellet method feeder. Tu będzie idealny, bo szybko pracuje i mocno puchnie. W koszyczkach do metody też się dobrze spisuje z tym, że jeśli go nieznacznie przemoczymy to będzie ciężko go po pierwsze uformować, a po drugie wyjąć z foremki.
Tu pewnym ułatwieniem będzie zastosowanie koszyczków typu Hybrid Guru lub inne podobne. Prawidłowo namoczony pellet ma wyczuwalną twardszą grudkę w środku. Przemoczony jest ciapowaty. W ogóle ten pellet ma taką specyficzną konsystencję i miękką powłokę.
W trakcie dochodzenia pelletu nie powinno się go mieszać by właśnie tej zewnętrznej warstwy nie uszkodzić. Przemoczony pellet słabo się klei.
Podsumowując. Pellet bardzo ciekawy ze względu na swoje właściwości pracujące i nie typową konsystencję. Wg mnie do prawidłowego namoczenia pelletu 2 mm potrzeba nie więcej niż 1 minutę, a do 4 milimetrowego 2-3 minut.
W przypadku przemoczenia polecam zmiksować go z chlebem tostowym o czym więcej pisałem w moim poprzednim temacie.
A to powstało po wymieszeniu resztek do testów. Wg mnie najlepszy mix ?
Ps. Dziękuję koledze Andrzejowi P. za pomoc i cenne wskazówki, no i pozdrawiam kol. Bartosza M.
-
1
0 Comments
Recommended Comments
There are no comments to display.