Jump to content

BLOG DANIELA

 • entries
  19
 • comments
  36
 • views
  13426

elvis

4392 views

 Share

Istnieje kilka rodzajów koszyczków lub też, jak to coraz częściej nazywają, podajników do metody.

Są tzw. koszyczki standardowe, do pelletu, robaków czy też pasty (rodzaj ciężkiej zanęty lub takiego ciasta). Możemy je też podzielić ze względu na wielkość i gramaturę (masę). Istnieje jeszcze podział na te dobre i te firmowe.:P

W swojej kolekcji posiadam kilka rodzajów i mam już pewien pogląd na to co jest na rynku. Choć jest coraz trudniej, bo ta technika łowienia szybko się u nas rozwija i zasypuje nas masa nowości, szczególnie ze wschodu. Nie sposób to ogarnąć.

Może na początek należy wspomnieć jaką rolę pełni koszyczek. Otóż jak powszechnie się wydaje, że głównie jako nośnik pokarmu, czyli zanęty. Śmiem twierdzić, że nie. Owszem pełni taką rolę, ale w przypadku łowienia na tzw. Metodę ma ważniejsze zadanie. Oprócz dostarczenia zanęty ma dostarczyć haczyk z przynętą w niej "zatopiony" czy też schowany. I to jest cała istota Metody. Podajnik wraz z zanętą i umieszczoną w niej przynętą ma dotrzeć w stanie nienaruszonym na dno łowiska i tam dopiero podjąć pracę. Cała sztuka polega na tym, aby zanęta nie rozpadła się uderzając o taflę wody lub też nie zaległa na dnie i nie zaczęła pracować. Trzeba do tego odpowiedniej zanęty. Nie każda dostępna na rynku się nadaje. Bardzo ważny, o ile nie najważniejszy, jest stopień jej właściwego nawilżenia przez cały okres jej używania. Konsystencja zanęty też nie jest bez znaczenia. Zanęta powinna być bardzo drobno zmielona i posiadać sporą ilość zarówno składników pracujących jak i być też dość dobrze sklejona. Zanim zaczniemy sami kombinować polecam  na początku używać gotowych i dobrych mieszanek zanętowych. Można tak jak kolega wyżej łatwo się zniechęcić, pomimo, że jest to bardzo skuteczna metoda.

I w ten oto sposób doszliśmy do tego, czy zawsze i wszędzie Metoda się nadaję. Wg mnie nie wszędzie i nie zawsze. Została stworzona z myślą o łowiskach komercyjnych i szybkościowym łowieniu głównie karpi. Jednak potrzeba matką wynalazków i została zaadoptowana do połowu wszystkich ryb. Jednak nadal do ryb średnich i większych. Podobnie jak i charakter łowisk. Najlepsze efekty są na łowiskach dość płytkich i raczej o stojącej lub wolno płynącej wodzie.

Aktualnie powstają coraz to nowsze wersje koszyczków pozwalające na rozszerzenie zastosowania na np. głębokie łowiska. Skąd się biorą ograniczenia w zastosowaniu? Ano właśnie głównie z tego, że podstawą w Metodzie jest sposób prezentacji przynęty. Przynęty, która jest umieszczona bezpośrednio w zanęcie. I dlatego najważniejsze jest, aby koszyczek dotarł na dno w stanie nienaruszonym. Pomaga w tym sama budowa koszyczka (czyt. podajnika). Żeberka, które są w koszyczku, przytrzymują zanętę i nie pozwalają na jej oderwanie od koszyczka w momencie uderzenia o lustro wody. 

Podajniki do pelletu: od lewej nowość Guru, w środku Browning (mimo stosunkowo niskiej ceny nie polecam, ma wady techniczne) i po prawej standardowy do pelletu też Guru.

20151106_100814.jpg

Standardowe koszyczki do metody: Preston Innovation z amortyzatorem (gumą), Preston standard (large, czyli średni) i tani zamiennik Browninga Hybrid. Dobrą opcją na łowisko z zaczepami.20151106_101102.jpg

Przerobiona foremka od tanich koszyczków, żeby lepiej i łatwiej wyciągać ze środka załadowany podajnik. (mój patent)

IMG_20141021_225345.jpg

Tu z kolei poprawiony koszyczek (wycięte środkowe żeberko, żeby nie niszczyło przynęt i je lepiej lokowało w zanęcie).
IMG_20141021_235835-1.jpgCAM01234.jpg

Jak widać foremka od Prestona ma specjalny przycisk ułatwiający wyjmowanie koszyczka zanętą. CAM01238.jpg

 

I pasuje do tanich koszyczków Browninga i innych podobnych firm (na odwrót nie pasuje)CAM01237.jpg

Zestaw kilku przynęt do Metody w małych pojemnikach na próbki kału i większe na mocz. Super sprawa, nie niszczą się tak kulki i pellety. Można w ten sposób mieć dużo różnych przynęt zajmując mało miejsca.

CAM01472.jpg

Tak dla porównania wielkość haka w stosunku do przynęty. Najmniejszy haczyk to 18, a największy 12 (te u góry to Drennany), a te niżej to oczywiście Guru QM1. Kulki to kolejno 6, 7, 8 i 10 mm, pellet 8 mm. Robin Red i kulka 12 pop-up tez Robin.

CAM01466.jpg

Rozebrany na części pierwsze koszyczek z amortyzatorem do pelletu.

CAM01683.jpg

Prezentacja przynęty w podajniku BrowningaCAM01798.jpg

 

Załadowany pelletem 3 mm, podajnik ze schowaną przynętą.CAM01800.jpgCAM01805.jpgCAM01807.jpgCAM01809.jpg

 

Koszyczek do metody na robaki firmy Korum. U góry po prawej jest specjalny zaczep do haczyka z robakami.CAM01925.jpg 

Koszyczek do oblepiania ciastem z zanęty. 20151205_103846.jpg

Mój niezbędnik CAM01924.jpg

Taki mały zapas tańszych koszyczków na trudne łowiska.

CAM01923.jpg

Nowość od Guru podajnik do pelletu i nie tylko. Dobry szczególnie na głębsze wody ze względu na boki (boczne burty)CAM01950.jpg

Przykładowe zestawyCAM02008.jpgCAM02011.jpg

Testowane zanęty, pellety i kukurydza chilli. Testy w trakcie.CAM01949.jpg

A to na nowy rok do testowania5283399943.jpg

Ps. zapraszam do dyskusji i do zadawania pytań.

https://dlaryb.pl/forums/topic/230-koszyczki-i-foremki-do-metody/

 

 • Like 2
 Share

6 Comments


Recommended Comments

Interesuje mnie koszyczek do robaków na jakiej zasadzie działa ten zaczep bo zaczepić OK a jak się odczepia w wodzie ?

Link to comment

Zaczep ten ma za zadanie dokonać samozacięcia i utrzymać haczyk z przynętą jak najbliżej koszyczka. Podobnie jak przy metodzie. 

 

Link to comment

po samozacięciu odczepia się haczyk z przyponem czy tam juz nie ma przyponu ?

 

Link to comment
Dnia 9.01.2016o19:34, stas1 napisał:

Na czym polega ten patent z niebieskim koszyczkiem

Jeśli dobrze rozumiem to chodziło o niebieską foremkę . Otóż oryginalnie ta foremka nie ma tego rozcięcia i przez to zdarza się, że w trakcie wyciągania koszyczka następuje oderwanie od niego zanęty. Zanęta musi być prawidłowo namoczona,  co na początku może sprawiać problemy. Przy takim zmodyfikowanym można ją po ubiciu ścisnąć go na dole powodując w ten sposób, że się rozszerza u góry, co ułatwia wyjęcie koszyczka w nienaruszonym stanie. 

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...