Jump to content

Miecznik w Bałtyku


Grendziu
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Od kilku dni docierają do Nas informację na temat miecznika, ryby z rzędu okoniokształtnych, która naturalnym miejscem pobytu są morza i oceany strefy tropikalnej i umiarkowanej. Czasami także występuje w  Bałtyku Zachodnim.

Włócznik czy też zwana jako ryba miecz została przekazana przez rybaka ze Świnoujścia  do Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni

Złowiony okaz miał dwa metry długości i ważył ponad 60kg. Nie jest to pierwszy przypadek tej ryby, na portalu ikamien.pl dowiedzieć się możemy, że w 1827r:

 Rybak z Dziwnowa złowił rybę-miecz (Schwerdtfisch). Jak podają zapiski długość miecznika wynosiła 6 elle, a grubość 1 elle, 1/3 długości to miecz, którym ryba zdolna jest przebić nawet łódź. Przez cały dzień miecznik był pokazywany przed ratuszem w Kamieniu, a następnego dnia wywieziony został do Szczecina. Był to pierwszy i jedyny do dziś odnotowany przypadek złowienia w ogóle, a do tego tak wielkiego miecznika w tych okolicach.

Dostać taki okaz na wędkę, to dopiero byłaby frajda :)
 

Link to comment
Share on other sites

Z jednej strony bardzo dobra wiadomość, że takie osobliwości trafiają do naszego malutkiego Bałtyku. :D

Miło, że rybacy postanowili złowioną rybą się pochwalić a nawet przekazali ją do Morskiego Instytutu Rybackiego. Jest szansa, że naukowcy zdobędą ciekawe dane na temat tej nietypowej u nas ryby i w przyszłości coś na ten temat napiszą. :)

Pech ryby, że na tyle skutecznie zaplątała się w sieciach, że była to jej ostatnia przygoda w naszej wodzie, ale gdyby nie to, to pewnie nie wiedzielibyśmy, że pływają w naszym morzu takie osobliwości.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...