Skocz do zawartości

Populacja ryb w "dzikiej" wodzie


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Na początek musiałbym określić o co mi chodzi przez pojęcie "dzika" woda.  To woda, której właścicielem jest Państwo, czyli każda woda przepływowa typu: jezioro, rzeka, starorzecza, zbiorniki retencyjne, strumienie itd. Użytkownikiem natomiast takiej wody może być gospodarstwo rybackie, stowarzyszenie, PZW, fundacja itd. Wyłączyłbym z tego terminu, najbardziej "dzikie" wody, czyli takie na których jest zakaz łowienia ryb przez rybaków i wędkarzy, w miejscach specjalnie do tego stworzonych, takich jak obszary chronionego krajobrazu.

Zasoby wód w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca mimo wszystko są bardzo małe. Stan wód i ryb na przełomie ostatnich dziesięcioleci znacznie się pogorszył.

Nas jako wędkarzy głównie interesuję ile jest ryb i ile ich złowimy, gdy coś idzie nie tak, zwalamy winę na wszystko wokoło, a to, że rybacy wszystko wyciągnęli sieciami, a to że inni kłusują, a to że ja wypuszczam a inni nie i nie ma ryb.

Ryb są prawie wszędzie, chociażby rzeka Warta zatruta na wysokości Poznania pokazała, że ryb było sporo oraz,  że żyło (żyje) w niej wiele gatunków cennych przyrodniczo i  wędkarsko.

Zastanawia mnie kilka kwestii na skalę całego kraju:

1. Jaki jest przyrost ryb w środowisku naturalnym?
2. Ile rocznie z wody i kto wyciąga ryby, z podziałem na: rybaków, wędkarzy, kłusowników, kormorany i inne?
3. W jakiej ilości nasze wody są zarybiane rok rocznie?
4. Jaki jest przyrost masy ryb z roku na rok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...