Jump to content

Strona dlaRyb.pl wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego portalu. Więcej informacji

Grendziu

Sposoby na walkę z kłusownictwem?

Recommended Posts

Grendziu

Ponoć większość wg badań jest jakoś mierzalne, z jakimś marginesem błędu. Wiemy ile m.in. ryb zabierają rybacy, wędkarze, kormorany i inni.

Niestety nie da się oszacować ile z wód ginie ryb zabieranych przez kłusowników. 

Zastanawia mnie fakt co należałoby zrobić, aby kłusownictwo na naszych wodach ograniczyć do minimum.

Kto to tak naprawdę wg Was jest kłusownikiem? Czy wędkarz łamiący prawo np.który zabiera 5 ryb poniżej wymiaru, lub ponad stan. Czy jest wędkarzem, drobnym przestępcą czy kłusownikiem?


Jakie kompetencje ma Państwowa Straż Rybacka, a Społeczna Straż Rybacka, co sądzicie o działaniu straży rybackiej OSA? Czy warto być ochotnikiem i pomagać w walce z kłusownictwem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kotwic

Kłusownictwo to niestety temat znany, dzielnie trwający, częstokroć przemilczany.

Kłusownictwo to nielegalne połowy ryb i raków (mówimy o zasobach wodnych), połowy ryb objętych ochroną prawną, połowy ryb z naruszeniem zasad połowu lub sprzętem niedozwolonym itp. Dlatego mianem kłusownictwa możemy określić wszelkie "niedozwolone lub niewłaściwe" połowy, nie wnikając w aspekty prawne (czy to przestępstwo, czy wykroczenie itp.). W zakres ten więc można zaliczyć nadmierny połów wędkarski lub rybacki, złowione ryby poniżej wymiaru ochronnego lub w trwającego okresu ochronnego.

Co do samego kłusownictwa i jego intensywności, to niestety brakuje tu dokładnych danych. Brakuje z prostych powodów:

- trudno oszacować populację ryb w zbiorniku naturalnym,

- trudno oszacować ubytek ryb w zbiorniku naturalnym (zwłaszcza gdy odbywa się w tajemnicy),

- niedobór służb kontrolujących, skutkujący niewykazywaniem przypadków kłusownictwa (wtedy gdy się odbyło, a nikt nie zanotował tego),

- przyzwoleniem społecznym (sporadyczne zgłoszenia brak reakcji świadków na trwającą akcję kłusowniczą).

Wobec takiej sytuacji, presja kłusownictwa bywa niedoszacowana, zaniżona bywa też masa zabranych ryb, zniekształcona może być struktura gatunkowa ryb w nielegalnych połowach.

 

Kompetencje PSR ustala odpowiednie rozporządzenie, ale służby te mają dużo uprawnień, tyle, że liczba pracowników jest bardzo ograniczona co wybitnie ogranicza możliwości patrolowe.

SSR to przydatna formacja ochotnicza, ale bez odpowiedniego wsparcia prawnego, co skutkuje koniecznością wspólnych patroli ze służbami mundurowymi. Ale SSR swoją aktywnością może wykazywać obecność nad wodą o wiele częściej, niż służby mundurowe, a to powoduje, że SSR może częściej zgłaszać przypadki nielegalnego połowu i inicjować odpowiednie akcje kontrolne.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
suwi

Kłusownicy to plaga i nie można zaprzeczać .

Co do małej ilości zgłoszeń zwykłych ludzi ( wędkarzy ) mam swoją teorię , którą założyłem po rozmowach z wędkarzami jak i kłusownikami .

Kolega który zwrócił uwagę dla chłopaka łowiącego w tarlisku następnego dnia miał 36 dziur w dnie łódki

Typowi kłusownicy to nic innego jak często zorganizowana grupa przestępcza , która za donosy może zniszczyć samochód czy dotkliwie pobić więc nikt nie chce się im narażać .

Przy rutynowej kontroli znajomi zostali pobici przez pseudo wędkarzy nim przyjechała policja po napastnikach nie było śladu . Kontrolujący powinni być przeszkoleni i móc się bronić .

Share this post


Link to post
Share on other sites
podlasiak

Na wiosnę wystarczyłoby zamontować aparaty na fotokomórkę takie jak leśnicy montują w lesie do fotografowania zwierzyny. Na rzekach na pewno by to zdało egzamin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grendziu
Dnia 3.12.2015o12:04, podlasiak napisał:

Na wiosnę wystarczyłoby zamontować aparaty na fotokomórkę takie jak leśnicy montują w lesie do fotografowania zwierzyny. Na rzekach na pewno by to zdało egzamin.

Podaj linka z tymi aparatami czy kamerami jak możesz, myślałem o tym, ale nie wiem jaka jest żywotność kamer, na jakiej zasadzie to działa to już mniej więcej wiem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grendziu

Lol, czytając opisy jest to mega fajna sprawa, do pełni szczęścia przydałoby się połączenie Wifi i odbiór bezpośredni na kompie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
podlasiak

W niektórych kamerach jest to możliwe ale na nie dużą odległość. Wystarczyłoby rozstawić takich aparatów 10 w okolicy rzeki w miejscach gdzie mogą kręcić się kłusownicy i można rano po przejrzeniu takich aparatów mieć pewność że kłosownicy się kręcą. Wystarczy w nocy się zaczaić i mamy delikwentów hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grendziu

Za bardzo czasochłonne. Mnie się marzy, aby było wifi oraz aby przychodziło powiadomienie sms gdy włącza się czujni ruchu, wtedy jestem na tak :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


Wydawcą portalu dlaRyb.pl jest:

FUNDACJA "DLA RYB"
BOGUNIEWO 45, 64-610 BOGUNIEWO
Nr Konta: PKO BP 64 1020 4128 0000 1202 0123 2578
KRS: 0000613501 NIP: 6060096225 REGON: 364237131
https://dlaRyb.pl; e-mail: fundacja@dlaRyb.pl; tel.: 61 307 99 99
×

Important Information

guest_terms_bar_text_value