Skocz do zawartości

Ugotowani "dla Ryb" - nasze przepisy kulinarne


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z tu zebranych poddawał kiedyś konsumpcji sumika karłowatego? U mnie jest tego w opór i mam zamiar połowić ich troszkę w wolnej chwili. Skoro nie można wypuszczać, to po co się ma marnować. Ponoć bardzo smaczny, a i karta się troszkę zwróci :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z tu zebranych poddawał kiedyś konsumpcji sumika karłowatego? U mnie jest tego w opór i mam zamiar połowić ich troszkę w wolnej chwili. Skoro nie można wypuszczać, to po co się ma marnować. Ponoć bardzo smaczny, a i karta się troszkę zwróci

Polecam! To będzie przyjemne z pożytecznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dominik napisał:

Czy ktoś z tu zebranych poddawał kiedyś konsumpcji sumika karłowatego? U mnie jest tego w opór i mam zamiar połowić ich troszkę w wolnej chwili. Skoro nie można wypuszczać, to po co się ma marnować. Ponoć bardzo smaczny, a i karta się troszkę zwróci :)

Sumik karłowaty ma dość delikatne, zwarte mięso. Jest też średnioościstą rybą, przy czym większość kości i ości da się zlokalizować przy jedzeniu.
Smak sumika jest zupełnie dobry, chociaż nie wiem jak go opisać. Na pewno nie jest to delikatność okonia/sandacza lub suchość szczupaka. Ot taka kombinacja konsystencji i smaku pomiędzy linem a szczupakiem. Lepiej tego nie wyjaśnię, choć mam nadzieję, że opisałem o co mi chodzi.

Druga sprawa o której dobrze wiesz. Złowionego sumika karłowatego nie wolno wypuścić do wód "naturalnych". Więc to samo w sobie oznacza, że ryba ta powinna być uśmiercona.
A to oznacza, że swobodnie można prowadzić eksperymenty kulinarne, by doszukać się użyteczności amerykańskiego towarzysza.
Przy sumiku, zalecam ostrożność przy obsłudze, bo twarde promienie płetw piersiowych i płetwy grzbietowej są bardzo twarde i ostre. Można sobie przypadkiem niezłe "dziurki" w łapkach uczynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kotwic napisał:

Smak sumika jest zupełnie dobry, chociaż nie wiem jak go opisać. Na pewno nie jest to delikatność okonia/sandacza lub suchość szczupaka. Ot taka kombinacja konsystencji i smaku pomiędzy linem a szczupakiem. Lepiej tego nie wyjaśnię, choć mam nadzieję, że opisałem o co mi chodzi.

Z opisu wynika, że smakuje, jak kurczak :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dominik napisał:

Jakiś przepis Danielu?

Ja pisałem, on pisał, oni pisali. :D

W poprzednim wątku zająłem się "głównym" tematem"  a zapomniałem o użyteczności.
Z racji tego, że sumik karłowaty jest raczej niewielką rybą (wbrew temu czego oczekiwano ponad 100 lat temu gdy został sprowadzony do Polski), to trzeba podejść do niego w sposób odpowiedni.
Moim zdaniem, wielkość najczęściej łowionych sumików powoduje, że nie warto myśleć o dzwonkach lub filetach z sumika. No chyba, że ktoś jest maniakiem precyzji i "chirurgii".
Często łowi się ryby o długości 15-20 cm. To daje warsztat taki, że po odcięciu głowy pozostaje niewielka tuszka. By wygodnie  spożywać, najlepiej tuszkę smażyć w całości.
To powoduje, że osoby znające ryby (ogólna budowa ryb) wiedzą gdzie są ości, gdzie żebra, gdzie kończą się mięśnie.
A samo przygotowanie sumika, to po prostu smażenie, takie typowe na patelni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś przepis Danielu?

Chyba nic szczególnego nie wymyślę. Ja ryby słodkowodne staram się niczym szczególnym nie przyprawiać. Sól, pieprz ewentualnie pieprz cytrynowy i tyle. Mąka i na gorący tlusz. Zresztą tuszki śledzia też tak robię. To moje jedne z ulubionych rybek zaraz po karpiach. No i cytryna oczywiście.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...