Jump to content

Przygotowanie zanęty do method feeder


Grendziu
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Method feeder na stałe zagościł u nas nad wodą, w szczególności na łowiskach komercyjnych cieszy się bardzo dużą popularnością.

Chciałbym abyśmy w tym wątku pochwalili się metodami i sposobami przyrządzania naszych zanęt na które łowimy.  Np. ile i jakiej grubości pelletu używamy do metody, czy mieszamy pellet z zanętą, czy mieszamy pellety między sobą. Na co mamy najwięcej brań...

Jak przygotować miks aby w kontakcie z wodą za szybko się nie rozsypał i dotarł odpowiednio na dno łowiska itd. itp.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fakt, methoda z dnia na dzień jest bardziej powszechna. Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem akcesoria, zanęty i przynęty do tej techniki połowu są co raz łatwiej dostępne.

Czym powinny się charakteryzować zanęty do metody?

Przede wszystkim powinny być drobno zmielone. Ułatwia to odpowiednie nawilżenie i poprawia pracę. Zanęty powinny szybko się rozpadać, ale jednocześnie muszą być dość kleiste, by dało się uformować podajnik (koszyczek) i żeby dotarł na dno w całości i tam dopiero podjął pracę. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie zanęty. Nie może być ani za sucha, bo rozpadnie się jak nie w trakcie formowania to w momencie uderzenia o powierzchnię wody, nie może być też zbyt mokra, bo nie rozsypie się na dnie i uwięzi przynętę ukrytą w środku. Tylko metodą prób i błędów jesteśmy w stanie dojść do wprawy. Można pobawić się w domu w misce z wodą i w ten sposób określić jaką konsystencję powinna mieć zanęta z jaką siłą należy formować podajnik, bo to również ma wpływ na pracę zanęty.

0da7aa7142ba59f664e55bba4184b19e.jpg

df7470fa43f46b349866e7ddb1848237.jpg

Pellety zanętowe.

Tu również jest problem z odpowiednim przygotowaniem. Jest wiele firm na rynku, które przygotowują granulaty paszowe przeznaczone do wędkarstwa. Należy uważać, żeby podobnie jak zanęty ich nie przemoczyć. Problem jest z tymi najtańszymi, co nie oznacza najgorszymi. Trzeba im poświęcić trochę więcej uwagi. O ile te firmowe zachodnie wystarczy zalać na chwilę (w zależności od średnicy) wodą, następnie odcedzić i odczekać kilkanaście do kilkudziesięciu minut aby wchłonęły odpowiednio wodę, to te zwykłe trzeba tylko przelewać wodą (co najwyżej zanurzyć na kilka sekund ) co jakiś czas dowilżać jednocześnie mieszając. W przeciwnym razie zrobi nam się miękka papka, która nie nadaje się nawet do mieszania z zanętą.

fa76c642cfa2032557952c17a6132132.jpg

Czy mieszać różne pellety?

Ja mieszam. Jednak staram się mieszać te o podobnym sposobie przygotowania. Nie mieszam zbyt dużo rodzajów, by móc określić, który aromat miał wzięcie.

Robię kompozycję kolorystyczne.

Mixy.

Tu jest pełna dowolność. Można mieszać nawilżoną zanętę z pelletami (nawilżonymi) w dowolnej proporcji. Z reguły robię to mniej więcej 50/50.

de5ba6da18b3b19f35f382a52cc72d09.jpge72c1699ea55d87ec327b58ef4486ac6.jpg7274c6edae62b5b13532791c22d99359.jpg

Suchą zanętą można delikatnie osuszyć przemoczony pellet.

Trzeba także w trakcie łowienia cały czas kontrolować stopień nawilżenia zanęty, pelletu, czy też mieszkanki i w miarę potrzeby dowilżać spryskiwaczem. W ciepłe i słoneczne dni dobrze jest przykryć mokrą ścierką pojemnik, chroniąc zanętę przed obsychaniem.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Daniel jak tutaj ogarnąć wszystko jak każdy z nas non stop eksperymentuje nad wodą... Trening czyni mistrza z drugiej strony :) 
A tak na marginesie, czy to nie jest temat do rozwinięcia na bloga lub na główną stronę mimo wszystko:beer: 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Przed chwilą, Elvis napisał:

Jutro go poprawię , uzupełnię i przeniosę.

Na spokojnie - bez pośpiechu :) może być na poniedziałek - wiesz o co "KAMAN" :beer:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Jasne, że tak. Jak trzeba robić porządek to nawet nie pytaj.

Jeszcze by się przydało by rozdzielić i poprzenosić ostatnie bardzo fajne wpisy Maćka. Jak możesz to przenieś i posprzątaj.

Link to comment
Share on other sites

Weź no tesz zapodaj fotkę jaki kupujesz. Wiem że było, ale chyba nie umiem znaleźć. To chyba raczej dodatek szybkopracujący? Ja szukam zanęty na głębokie łowiska. Na tą chwilę myśle o sonu 50/50. A z tańszych, ten twój Meus. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...