Skocz do zawartości

Akcja "No Kill" - wypuszczajmy drapieżniki


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Od kilku dobrych sezonów nie zabrałem drapieżnika z wody.  Czy to okoń, czy szczupak, czy też sandacz - wszystkie wracały do wody od razu po złowieniu.

Ryby drapieżnej w wodzie nigdy nie jest za dużo, one same między sobą potrafią uregulować swoją liczebność. To drapieżniki oczyszcza nasze łowiska z ryb chorych czy też osłabionych.

Czekam na wymianę zdań i...

W tym wątku docelowo będę wstawił zdjęcia ryb drapieżnych, które złowiłem i wypuściłem.

56944b09ba7d6_oko-wypu.jpg.0ef1e309c72c3
Zdjęcie forumowicza RS
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pracownicy Zakładu Hodowli Ryb Jesiotrowatych, Zakładu Akwakultury, Zakładu Hydrobiologii, Zakładu Ichtiologii IRS Olsztyn w latach 2011-2014 przeprowadzili badania na temat śmiertelności szczupaków w naszych jeziorach . Polecam zapoznanie się z projektem i wyciągnięciem wniosków we własnym zakresie . 

http://projekt-pilotazowy.infish.com.pl/przyczyny-smiertelnosci-szczupakow-w-jeziorach 

Od siebie dodam , że wypuszczenie drapieżnika nie zawsze wiąże się z dobrodusznością .Kilkukrotnie spotkałem drapieżnika po tzw. określeniu spinningistów "miałem podbicie" albo "ładnie się spiął" 

C&R dla drapieżników - zdecydowanie na tak , pod warunkiem zachowania zasad kompleksowego opatrzenia ran po złowieniu . W przeciwnym razie efekt naszej dobroduszności dla ryby kończy się infekcją jak na zdjęciu poniżej . Zainfekowana dolna szczęka na pewno nie ułatwiała polowania co w efekcie przyniosła pewną śmierć przez zagłodzenie .

podbicie.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczupak na zdjęciu powyżej ma objawy pleśniawki (to częste schorzenie wtórne).

suwi, ryb spokojnego żeru częstokroć jest znacznie więcej w naszych wodach, a jednocześnie nie podlegają takiej presji połowowej jak drapieżniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podobnie jak Suwi, uważam, że szacunek i ochrona, należy się każdej rybie bez podziału na gatunki. Podobnie jak okres ochronny w okresie tarła. Nie bardzo wiem jak można by taki okres wprowadzić, ale powinno się ograniczyć połów ciężarnych ryb, a bynajmniej zakazać zabierania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kotwic napisał:

Szczupak na zdjęciu powyżej ma objawy pleśniawki (to częste schorzenie wtórne).

Zgadza się . Pleśniawka . Ale jak wiesz pleśniawka atakuję przede wszystkim w miejscach uszkodzonych mechanicznie . Od ikry do takiego wieku z nią przecież nie przetrwał . Coś go pokuło i wcale nie wyglądało to jakby była to ość po białorybie. 

Zasadniczo chodzi o to by ludzie ,którzy decydują się na wypuszczanie złowionych ryb pamiętali o odkażaniu . 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MacAir napisał:

Zasadniczo chodzi o to by ludzie ,którzy decydują się na wypuszczanie złowionych ryb pamiętali o odkażaniu . 

I  to chodzi Kolego!!!  Uważam, że każdy wędkarz powinien mieć matę i płyn do odkażania. To aż takie wysokie koszty nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z płynów do odkażania najlepszy jest chyba rywanol o większym stężeniu. Działa od razu i się nie zmywa w przeciwieństwie do tych "specjalistycznych" przereklamowanych środków. Proszę mnie poprawić jak się mylę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...