Skocz do zawartości

Park Krajobrazowy "Ujście Warty"


ArekH
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam zielonego pojęcia co do działania "Zielonych" Ale tak patrzę co się teraz dzieje na wodach mi znanych. To co napiszę to nie są w żadnej miarze źródła miarodajne a zasłyszane. Mam ciut obserwacji co do wody na której wędkuję. Ja tu pomijam rzeki jak Odra. Nie utrzymywane ,zaniedbane,nie regulowane. Ale są wody u mnie niemal od lat 30stych? (domysły) Jak pisałem w którymś wątku. Kanał Czerwony w Kostrzynu N/O. Jeszcze za komuny wszystko jakoś funkcjonowało(meljoracje kanałów) . Łąki eksploatowane na wypas ,koszone kanały irygacyjne odnawiane. Jak za Niemca. Ostatnio tam wędkowałem (kanał Cz.) początki lat 2000. Pojawiłem się tam w zeszłym roku. To był dla mnie szok. Większość zalewisk zarośnięta i zredukowana do 1/4 wcześniejszego stanu. Sam kanał nie czyszczony. Mam tylko pogląd z rozmowy z tubylcem. Mówił mądrze jak by był w temacie. Ale czy na pewno? Ponoć ekologia teraz zabrania ingerencji w ten ekosystem. W wyniku czego większości juz nie ma. Niby to pod to by chronić ptactwo. Ale z drugiej ręki wiadomo że przez degradacje tego ekosystemu x% ptacwa już tu nie ma! Nie umiem przytoczyć źródeł .Moje wiadomości są zasłyszane. W sieci też nie wiele umiem znaleźć Może wam się uda? Rezerwat Warty czy jakoś? Teraz to się ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wypaczenia i chaotyczność występują wszędzie.
Były już przypadki, gdy objęcie ochroną jakiegoś "stwora" było tak dziwnie przeprowadzone, że zakazy z tym związane zmieniły środowisko i "stworek" się ewakuował (choć może i czasami popełnił rytualne zejście ;) )

Co to twojej sugestii, to może o ten obszar chodzi: (ładny zestaw form ochrony; Park Narodowy, Rezerwaty, Natura 2000).
https://www.pnujsciewarty.gov.pl/62,natura-2000.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
12 minut temu, ArekH napisał:

Nie mam zielonego pojęcia co do działania "Zielonych" Ale tak patrzę co się teraz dzieje na wodach mi znanych. To co napiszę to nie są w żadnej miarze źródła miarodajne a zasłyszane. Mam ciut obserwacji co do wody na której wędkuję. Ja tu pomijam rzeki jak Odra. Nie utrzymywane ,zaniedbane,nie regulowane. Ale są wody u mnie niemal od lat 30stych? (domysły) Jak pisałem w którymś wątku. Kanał Czerwony w Kostrzynu N/O. Jeszcze za komuny wszystko jakoś funkcjonowało(meljoracje kanałów) . Łąki eksploatowane na wypas ,koszone kanały irygacyjne odnawiane. Jak za Niemca. Ostatnio tam wędkowałem (kanał Cz.) początki lat 2000. Pojawiłem się tam w zeszłym roku. To był dla mnie szok. Większość zalewisk zarośnięta i zredukowana do 1/4 wcześniejszego stanu. Sam kanał nie czyszczony. Mam tylko pogląd z rozmowy z tubylcem. Mówił mądrze jak by był w temacie. Ale czy na pewno? Ponoć ekologia teraz zabrania ingerencji w ten ekosystem. W wyniku czego większości juz nie ma. Niby to pod to by chronić ptactwo. Ale z drugiej ręki wiadomo że przez degradacje tego ekosystemu x% ptacwa już tu nie ma! Nie umiem przytoczyć źródeł .Moje wiadomości są zasłyszane. W sieci też nie wiele umiem znaleźć Może wam się uda? Rezerwat Warty czy jakoś? Teraz to się ma?

Z "rezerwatu Warty" to kojarzę pewnie błędnie zwane "Rozlewiska Warty" które zowią się Park Narodowy "Ujście Warty" - jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce jakie kiedykolwiek słyszałem. Całkowity rezerwat, zakaz wędkowania - masa ptactwa oraz ryb - setki, tysiące hektarów w Polsce pokryte wodą, w zależności od okresu czasu.  Sorry, że nie na temat Arek, ale wróciły wspomnienia z przepięknych miejsc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujscie Warty to teraz wiele więcej . Zakaz wędkowania w nocy itp. Trzeba to z wójem Google ogarniać. Ja to zaniedbałem. Od lat Odra mnie pochłaniała. Planuję to zmienić i wrócić na łono mateczki Warty która mnie wychowała. Ale od lat sobie to obiecuję! :$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kotwic napisał:

Zobaczymy czy o to chodzi czy nie.
Jeśli źle wytypowaliśmy, proszę Arka o szczegóły typu: nazwa najbliższej większej miejscowości (byle nie w typie; Wólka lub Kolonia bo wyskoczy mi setka sugestii).
Akurat w tym zakresie przyznać muszę, że znaleziono środki i chęć by opracować dostępną w sieci mapę terenów chronionych. Pewnie w  dużym stopniu to przy współpracy "zielonych" powstało. Czyli czasem jest to użyteczne działanie. xD

Bogdaniec, Pyrzany. Witnica, Dąbroszyn. Czy to pomoże Piotrze? Po

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, miejscowości które podałeś albo wchodzą w zakres Parku Narodowego "Ujście Warty" albo są tuż obok, na innych terenach chronionych.
Tutaj masz mapę poglądową wspomnianego obszaru wraz z opisem terenów chronionych:
http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?obszar=PLC080001

Manipulując powiększeniem (lewa strona ekranu) może uzyskać więcej informacji szczegółowych. Zmieniając ustawienia w "legendzie" (prawa strona ekranu) możesz wyświetlić dodatkowe opisy, np; miejscowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 minutę temu, Kotwic napisał:

Arku, miejscowości które podałeś albo wchodzą w zakres Parku Narodowego "Ujście Warty" albo są tuż obok, na innych terenach chronionych.
Tutaj masz mapę poglądową wspomnianego obszaru wraz z opisem terenów chronionych:
http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?obszar=PLC080001

Czyli mój błąd, jeśli był to taki mały, tyci... :P

Kotwic mam nadzieję, że jak byłeś latem czy jesienią "obok" mnie i wahałeś się, czy mnie ściągnąć nad wodę, to to nie były wody powiązane z "Ujściem Warty" :P Uduszę, jeśli taka okazja mnie minęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...