Skocz do zawartości

Wzdręga zwana także krasnopiórą


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Scardinius erythrophthalmus - wzdręga, krasnopióra z rodziny karpiowatych. Ryba mylona bardzo często z płocią, szczególnie te większe osobniki. Występuje niemal w każdej wodzie słodkowodnej.

Uwielbiałem je łowić z łodzi, na jeziorze w Margoninie, przy trzcince niemal na powierzchni. Gdy nie brały leszcze i płocie, wystarczyło obrócić się na mojej miejscówce o 180 stopni, zapodać bata do 5m i bawić się nimi w nieskończoność. Duże osobniki są niezwykle waleczne.

Najlepszy był niespodziewany przyłów - noc lub tuż przed świtem bam, branie na świetlik (zestaw na 8-10m głebokości), o kurcze chyba karp, a nie leszcz (zaduma podczas holu) i co, i w podbieraku po długiej walce lądowała "złota rybka" o wadze ponad 1kg, czasami podchodząca pod 2kg - jaka szkoda, że nie miałem wtedy smartfona i nie robiłem chociażby zdjęć, bo były to swoiste rekordy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
21 godzin temu, Grendziu napisał:

@Kotwic to jak to jest, wzdręga a krasnopiura to coś innego? Ostatnio z kimś na ten temat toczyłem debatę, ale zapomniałem z kim :-(

Krasnopiórka to zamienne określenie wzdręgi. Jeśli się nie mylę, to nazwa krasnopiórka została zapożyczona z języka rosyjskiego, albo zaadoptowano rosyjskie określenie czerwieni ("krasnaja").
W Polsce wzdręga jest jedynym przedstawicielem rodzaju: Scardinius.

Rzeczywiście bywa mylona z płocią, co gorsza pomyłka taka może skutkować karą, za naruszenie zasad połowu (wzdręga jest ustawowo chroniona i ma wymiar ochronny wynoszący 15 cm).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...