Skocz do zawartości

Sposób na suma


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

1 lipca to dla większości wód w Polsce okres i pozwolenie na łowienie suma. Ryba która wzbudza sporo kontrowersji w naszych wodach. Ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla jednych jest chwastem, który pożera zbyt dużo innych ryb, dla innych całym życiem, tylko on się liczy i kolejny rekord na kiju.

Zarybiać czy nie sumem?
Zabierać zdobycz czy nie?
Gdzie go łowić skutecznie? Jak się przygotować  odpowiednio na walkę z "bestią" czytaj rybą życia aby jej nie stracić?
Jakie łowiska byście polecili na te ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

@Kotwic czy jest możliwość aby do zbiornika "zamkniętego" z regulowaną rzeczką o powierzchni 230ha i średniej głębokości 6/7m ktoś wpadł na "genialny" pomysł i wpuszczał 2/3 tony suma rocznie. W wodzie jest nadmiar uklei, płotki, krąpi.

Nie chcę mi się wierzyć, ale powtarzam plotkę słyszaną nad wodą...:icon_arrow1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Administrator

Odświeżam temat, bo chcę od jutra trochę zastawić się na tego gagadka, znacie jakieś skuteczne sposoby na sumy? Nie myślę, o łowieniu na żywca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2016 o 23:15, Grendziu napisał:

Odświeżam temat, bo chcę od jutra trochę zastawić się na tego gagadka, znacie jakieś skuteczne sposoby na sumy? Nie myślę, o łowieniu na żywca...

Kolego polecam ci haczyk 5/0 do 9/0 i 10 rosówek, a jak a żywca to koledzy zakładają krąpia 35 cm.

Słyszałem również pelletach rozmiar + 30 mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam gościa który łowi tylko sumy na Wiśle w okolicy Puław. Oczywiście wszystkie zabiera. Używa do połowu echosondy z brzegu najpierw i gdy znajdzie suma to wtedy zakłada na hak turkuć podjadek

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Turku%C4%87_podjadek



Bez niego nie idzie na suma.

Jego wyniki?
Każdego roku 40+, nie liczę mniejszych.
Wiem o nim bo to teść mojego kolegi.
Łowi sumy około 10 lat.
Kolega mówi, że teraz zrobił się wybredny bo gdy widzi małego na echo to szuka dalej.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

O sumach pisaliśmy ostatnio tutaj, przeszkadzają i nie,

https://dlaryb.pl/portal/news/sumy-w-jeziorze-czarnym-r95/

trudno jest nad nimi zapanować czasem.  
Jestem za tym aby okazy zostawiać w rzekach, w jeziorach już niekoniecznie, a jakiś przedział limitu co do zabierania ryb by się przydał.
Co do turkucia, kilka lat temu miałem fantazję wyjechać nad EBRO - naczytałem się o sumach na maksa, już nawet zamówienie składałem, ale w ostatniej chwili do wyjazdu nie doszło, bo ekipa się rozkleiła...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, zjada te kilkadziesiąt Sumów rocznie?   Nóż w kieszeni się otwiera jak czyta się podobne rewelacje..




40+ czyli jednego rocznie większego niż 40kg czasami 2 trafia

Jeden lubi szynkę ze świni inny smażonego suma. Nic w tym dziwnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...