Jump to content

Spławiki z kolca jeżozwierza - może jednak wolno ...


jakub_wr
 Share

Recommended Posts

Witajcie, 
chciałem zaprosić Was do dyskusji, wymiany spostrzeżeń, doświadczeń a przede wszystkim wiedzy w temacie spławików z kolcy jeżozwierzy.
W sieci krąży wiele plotek, mitów i ogólny strach przed konsekwencjami związanymi z posiadaniem i używaniem takich spławików. 
Być może znacie moje hobby jakim jest wykonywanie spławików, wiele osób wielokrotnie prosiło mnie o naprawienie kolcy, zrobienie z nich czegoś ciekawego. 
Zawsze odmawiałem aż ostatnio zdecydowałem się i jestem w trakcie kończenia spławików. Ale zanim podjąłem się zagadnienia postanowiłem dogłębnie zbadać ten kontrowersyjny temat. 
Poprosiłem o interpretację i opinię Departament Polityki Celnej który był właściwym  organem do takich konsultacji.  Jak może wiecie istnieje coś takiego jak Konwencja Waszyngtońska. W skrócie CITES
Jest to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, została sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. 
Polska jako jeden z wielu krajów przystapiła do tego projektu w 1990 roku. Po roku 2000 do konwencji dopisano jeżozwierza afrykańskiego ( Hystrix cristata ) jako gatunek zagrożony wyginięciem. Od tamtej pory nie wolno nim handlować, zabijać ani pozyskiwać i handlować jego kolcami. Przepisy weszły w życie, w rynku wędkarskim zawrzało. Kolce trafiły do podziemia, zarekwirowano je dla przykładu w kilku sklepach i ukarano za sprzedaż. Jeżozwierz afrykański był najpopularniejszym "dawcą" kolcy a to właśnie popyt wędkarski w znacznym stopniu ograniczył jego liczebność. 
Ale trzeba wiedzieć że oprócz niego na swiecie jest jeszcze kilka innych gatunków. 

- jeżozwierz grzebieniasty ( Hystrix africaeaustralis ) 
- jeżozwierz malajski ( Hystrix brachyura ) 
- jeżozwierz grubokolcy ( Hystrix crassispinis ) 
- jeżozwierz indyjski ( Hystrix indica ) 
- jeżozwierz jawajski ( Hystrix javanica ) 
- jeżozwierz filipiński ( Hystrix pumila ) 
- jeżozwierz sumatrzański ( Hystrix sumatrae )

Tych kilka gatunków jak się okazuje nie jest chronionych nie ma ich na liście konwencji. Kilka z nich posiada równie ciakwe kolce które można stosować na spławiki. 
W teorii można zakupić kolce ale trzeba mieć pewność a najlepiej dokument potwierdzający pochodzenie z jakiego są gatunku. Nawet jesli mamy pewność organy ścigania mogą zarekwirować i poddać badaniom genetycznym posiadane kolce !
Ciekawostką jest że w Anglii Szkocji ( które też przystąpiły do konwencji ) można bez stresu kupć kolce na portalach aukcyjnych. A może tylko mnie się wydaje że bez stresu ;) , bo jak inaczej wytłumaczyć ogromną ilość kolcy krążącą wśród wędkarzy i miłośników handmade.   
U nas w Polsce , w internecie znajdziecie oferty sprzedaży żywych zwierząt a jak będziecie dociekliwi to może i kolce uda się pozyskać. 
A co nas interesuje najbardziej? Posiadanie  tego co leży w szufladach :)  Otóż posiadanie kolcy z dziada pradziada nie jest karalne więc można ich używać ( taką  instrukcję otrzymałem z departamentu celnego ). Nie wolno ich jedynie odsprzedawać, wystawiać w ogłoszeniach handlowych oraz reklamowych. Chodzi po prostu o to żeby popyt na nie powrócił ;)
Niestety nie możemy mieć pewności że kontrolerzy PSR czy też  życzliwi koledzy będą  dysponować taką wiedzą, dlatego musimy sami zdecydować czy stosować  kolce w spławikach czy tez nadal trzymać je w szufladach. Nikt z nas zapewne nie lubi się szarpać i tłumaczyć nawet jeśli ma rację. Decyzję  pozostawiam Wam,  uznałem jednak że warto podzielić się taką wiedzą  gdyby ktoś spotkał się z potrzebą wyjaśnienia tego zagadnienia. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie obrót gatunkami chronionymi w tym kolcami jeżozwierza jest zabroniony, a to że dopuszcza się używanie nabytych kiedyś to ciekawostka . Posiadam kilka mini kolcy i od czasu do czasu na nie łowię głównie z powodu sentymentu jakim je darzę.
Gratuluje wnikliwości.
Teraz wiem jak się ewentualnie tłumaczyć i wiem, że jest to dopuszczalne zgodnie z prawem.


Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Świetne wprowadzenie do tematu. Ciekawi mnie na jakiej podstawie PSR rozróżnia kolce z jeżozwierza afrykańskiego, a te które wymieniłeś w przykładach? Może są gdzieś jakieś fotografie przedstawiające różnice i podobieństwa kolcy różnych gatunków jeżozwierzy jako kolcy surowych przed obróbką, jak i też już gotowców jako spławików. No i ilu wędkarzy czy też osób kontrolujących zna takie zagadnienie?

Link to comment
Share on other sites

Myślę że PSR ich nie rozróżnia,  nie da się tego zrobić optycznie.  Nawet ktoś kto mógłby wydać wyrok w sprawie musiałby zrobić testy genetyczne. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 godziny temu, ArekH napisał:

Sądzicie, że ktokolwiek zwróciłby uwagę na spławik przy kontroli? 

A tak po za konkursem? Co to jest kontrola, i jak to wygląda? o.O  

36 lat łowię i miałem jedną kontrolę... Brawo Ty :-)

Link to comment
Share on other sites

I o tym właśnie warto powiedzieć, kontroli nie ma,  przepisy nie zakazuja używania jednak wszyscy kolce pochowali i padł blady strach na wędkarzy.  Czytałem w niektórych wypowiedziach że nawet wyrzucali lub palili w piecu :)  A okazuje się ze wystarczy zasięgnąć języka i wszystko staje się jasne.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Dlatego chyba warto próbować robić to co jest na "legalu" i w Twoim przypadku handlować tym co wyprodukujesz. Nie łamiesz prawa, nie robisz nic złego, jeżozwierza afrykańskiego mijasz łukiem, a jak ktoś Ciebie zaatakuję to masz podkładkę i hejt przeciwko Tobie jesteś w stanie wykorzystać jako argument do słuszności swoich działań :icon_arrow1:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...