Skocz do zawartości

Spławiki z kolca jeżozwierza - może jednak wolno ...


jakub_wr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 
chciałem zaprosić Was do dyskusji, wymiany spostrzeżeń, doświadczeń a przede wszystkim wiedzy w temacie spławików z kolcy jeżozwierzy.
W sieci krąży wiele plotek, mitów i ogólny strach przed konsekwencjami związanymi z posiadaniem i używaniem takich spławików. 
Być może znacie moje hobby jakim jest wykonywanie spławików, wiele osób wielokrotnie prosiło mnie o naprawienie kolcy, zrobienie z nich czegoś ciekawego. 
Zawsze odmawiałem aż ostatnio zdecydowałem się i jestem w trakcie kończenia spławików. Ale zanim podjąłem się zagadnienia postanowiłem dogłębnie zbadać ten kontrowersyjny temat. 
Poprosiłem o interpretację i opinię Departament Polityki Celnej który był właściwym  organem do takich konsultacji.  Jak może wiecie istnieje coś takiego jak Konwencja Waszyngtońska. W skrócie CITES
Jest to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, została sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. 
Polska jako jeden z wielu krajów przystapiła do tego projektu w 1990 roku. Po roku 2000 do konwencji dopisano jeżozwierza afrykańskiego ( Hystrix cristata ) jako gatunek zagrożony wyginięciem. Od tamtej pory nie wolno nim handlować, zabijać ani pozyskiwać i handlować jego kolcami. Przepisy weszły w życie, w rynku wędkarskim zawrzało. Kolce trafiły do podziemia, zarekwirowano je dla przykładu w kilku sklepach i ukarano za sprzedaż. Jeżozwierz afrykański był najpopularniejszym "dawcą" kolcy a to właśnie popyt wędkarski w znacznym stopniu ograniczył jego liczebność. 
Ale trzeba wiedzieć że oprócz niego na swiecie jest jeszcze kilka innych gatunków. 

- jeżozwierz grzebieniasty ( Hystrix africaeaustralis ) 
- jeżozwierz malajski ( Hystrix brachyura ) 
- jeżozwierz grubokolcy ( Hystrix crassispinis ) 
- jeżozwierz indyjski ( Hystrix indica ) 
- jeżozwierz jawajski ( Hystrix javanica ) 
- jeżozwierz filipiński ( Hystrix pumila ) 
- jeżozwierz sumatrzański ( Hystrix sumatrae )

Tych kilka gatunków jak się okazuje nie jest chronionych nie ma ich na liście konwencji. Kilka z nich posiada równie ciakwe kolce które można stosować na spławiki. 
W teorii można zakupić kolce ale trzeba mieć pewność a najlepiej dokument potwierdzający pochodzenie z jakiego są gatunku. Nawet jesli mamy pewność organy ścigania mogą zarekwirować i poddać badaniom genetycznym posiadane kolce !
Ciekawostką jest że w Anglii Szkocji ( które też przystąpiły do konwencji ) można bez stresu kupć kolce na portalach aukcyjnych. A może tylko mnie się wydaje że bez stresu ;) , bo jak inaczej wytłumaczyć ogromną ilość kolcy krążącą wśród wędkarzy i miłośników handmade.   
U nas w Polsce , w internecie znajdziecie oferty sprzedaży żywych zwierząt a jak będziecie dociekliwi to może i kolce uda się pozyskać. 
A co nas interesuje najbardziej? Posiadanie  tego co leży w szufladach :)  Otóż posiadanie kolcy z dziada pradziada nie jest karalne więc można ich używać ( taką  instrukcję otrzymałem z departamentu celnego ). Nie wolno ich jedynie odsprzedawać, wystawiać w ogłoszeniach handlowych oraz reklamowych. Chodzi po prostu o to żeby popyt na nie powrócił ;)
Niestety nie możemy mieć pewności że kontrolerzy PSR czy też  życzliwi koledzy będą  dysponować taką wiedzą, dlatego musimy sami zdecydować czy stosować  kolce w spławikach czy tez nadal trzymać je w szufladach. Nikt z nas zapewne nie lubi się szarpać i tłumaczyć nawet jeśli ma rację. Decyzję  pozostawiam Wam,  uznałem jednak że warto podzielić się taką wiedzą  gdyby ktoś spotkał się z potrzebą wyjaśnienia tego zagadnienia. 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie obrót gatunkami chronionymi w tym kolcami jeżozwierza jest zabroniony, a to że dopuszcza się używanie nabytych kiedyś to ciekawostka . Posiadam kilka mini kolcy i od czasu do czasu na nie łowię głównie z powodu sentymentu jakim je darzę.
Gratuluje wnikliwości.
Teraz wiem jak się ewentualnie tłumaczyć i wiem, że jest to dopuszczalne zgodnie z prawem.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Świetne wprowadzenie do tematu. Ciekawi mnie na jakiej podstawie PSR rozróżnia kolce z jeżozwierza afrykańskiego, a te które wymieniłeś w przykładach? Może są gdzieś jakieś fotografie przedstawiające różnice i podobieństwa kolcy różnych gatunków jeżozwierzy jako kolcy surowych przed obróbką, jak i też już gotowców jako spławików. No i ilu wędkarzy czy też osób kontrolujących zna takie zagadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
3 godziny temu, ArekH napisał:

Sądzicie, że ktokolwiek zwróciłby uwagę na spławik przy kontroli? 

A tak po za konkursem? Co to jest kontrola, i jak to wygląda? o.O  

36 lat łowię i miałem jedną kontrolę... Brawo Ty :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o tym właśnie warto powiedzieć, kontroli nie ma,  przepisy nie zakazuja używania jednak wszyscy kolce pochowali i padł blady strach na wędkarzy.  Czytałem w niektórych wypowiedziach że nawet wyrzucali lub palili w piecu :)  A okazuje się ze wystarczy zasięgnąć języka i wszystko staje się jasne.  

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dlatego chyba warto próbować robić to co jest na "legalu" i w Twoim przypadku handlować tym co wyprodukujesz. Nie łamiesz prawa, nie robisz nic złego, jeżozwierza afrykańskiego mijasz łukiem, a jak ktoś Ciebie zaatakuję to masz podkładkę i hejt przeciwko Tobie jesteś w stanie wykorzystać jako argument do słuszności swoich działań :icon_arrow1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...