Jump to content

Darek

  • entries
    63
  • comments
    48
  • views
    42839

Grendziu

1284 views

 Share

  Lato to okres pełen rozterek wędkarskich. Wędkarz z krwi i kości każdą wolną chwilę pragnie spędzić nad wodą. Natomiast rodzina chciałaby spędzić czas z nami lub inaczej, byle nie w pobliżu jakiegoś akwenu. Trudno jest wybrać, a tutaj jeszcze w domu czekają goście, którzy byli umówieni na grilla. Trzeba też kogoś odwiedzić czasem, do zimy przecież daleko....

Gdy jestem nad wodą, to czasami chciałbym być blisko rodziny, gdy imprezuję to spoglądam w okno, wychodzę na taras i myślę o tym co by było nad wodą. Jeśli się nie da być w dwóch miejscach na raz, aby wszyscy byli szczęśliwi to trzeba dokonać wyboru.

Lato 2015 było sztuką kompromisu, zasiedziałbym się nad jeziorem Czarnym lub na innej znanej mi wodzie, nie wiedząc kiedy się ono rozpoczęło, a kiedy dobiegło końca. 

Wybór padł na wyjazd w góry, w które to mnie nigdy jakoś nie ciągnie, ale już zwiedzanie wód przechyliło szalę.Zwiedzanie poszczególnych, różnorakich wód w Polsce jest moją ukrytą pasją.

Po drodze do Tresnej zatrzymaliśmy się nad Zalewem Goczałkowickim. Sztuczne jezioro, to zbiornik wody pitnej utworzony w roku 1956 poprzez spiętrzenie wód, rzeczną zaporą w Goczałkowicach Zdrój. Powierzchnia całkowita zbiornika to 3200ha. Jezioro i jego okolice są miejscem wylęgu wielu ptaków, to też idealne miejsce dla wędkarzy i rybaków, o dziwo z prowadzoną zrównoważoną gospodarką wodną. Ryb jest tam pod dostatkiem dla wędkujących, za to połów ryb bardzo trudny, tym bardziej, że dostęp jest dość ograniczony, a i brzegi i woda w nich jest dość płytka. Co by nie powiedzieć, przeżyłem tam wspaniały wschód słońca, widziałem jak wędkarze łowią drobnice. W wodzie pływają niesamowitej wielkości sandacze, sumy czy amury. Kiedyś tam wrócę na dłużej.
 

564a533bc361d_zalewgoczakowicki.thumb.jp


Po dotarciu do Tresnej, od razu się zakochałem w tym miejscu, przepiękny widok z pensjonatu, w tle góry w dole upragniona woda. Mimo dużej suszy w tym roku, akwen zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Zbiornik retencyjny powstał w 1960r. przy spiętrzeniu rzeki Sola, położony jest na granicy Kotliny żywieckiej i Beskidu Małego. Powierzchnia całkowita nieco ponad 1000ha, można łowić zarówno  z łodzi jak i z brzegu. Zabrałem tylko spinning i trochę żałowałem, bo były tam fantastyczne miejsce na połów z gruntu. Ryb niemal wszystkich słodkowodnych sporo, wędkująca presja nie mniejsza.

564a53acef60b_jezioroyw.jpg.81a1694f6aa5

Zbiornik Tresna połączony jest zaporą z jeziorem Międzybrodzkim, nie mniej urokliwym i pięknym niż zbiornik w Żywcu.  Jezioro powstało w 1937r i spełnia funkcję przeciwpowodziową oraz turystyczną. Położona w dolinie góry Żar - z której to rozpościera się przepiękny widok. Z góry Żar jest pompowana woda na jej szczyt do zbiornika wodnego poprzez elektrownie wodną. Najlepsze miejsca wędkarskie znajdują się wzdłuż dwóch wsi Międzybrodzie Żywieckie i Międzybrodzie Bielskie. Ryby które możemy tam spotkać to: sum, jaź, kleń, szczupak, sandacz, leszcz, śwnika, okoń, pstrąg, płoć, boleń czy ukleja. Można też łowić z łodzi, ale aby dobrze poznać ten akwen trzeba mieć ze sobą koniecznie echosondę i dużo czasu.

Przy intensywnym zwiedzaniu, nie zabrakło wycieczki na Słowację, gdzie z bliska mogłem porównać susze także w jeziorze Orawskim. Zbiornik ma powierzchnię aż 35km2, niemniej piękny niż nasze akweny. Ryby w wodzie pokazywały się często i gęsto.  Był ciepły parny dzień tuż przed burzą, drapieżniki żerowały jak oszalałe, przez chwilę, żałowałem, że nie zabrałem kija ze sobą, byłem z rodziną więc i tak bym się nie nałowił, ale będzie tam kiedyś jeszcze przyjechać ponownie.

564a53d7abe0c_jezioroorawskie.thumb.jpg.


Często wracam do tej wycieczki we wspomnieniach, była ona może bardziej turystyczna niż wędkarska. Przez chwilę byłem zauroczony tymi miejscami, szukałem działki nad wodą, aby zainwestować na stare lata. Gdyby mi było kiedyś zamieszkać w górach, to tylko tam, w naszej  Polskiej Szwajcarii.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...