Skocz do zawartości

Dobór wędziska spinningowego na łódź


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Różnie to ze mną bywa na łodzi i z  doborem długością wędki, ale od początku.

Aby dobrać odpowiednią wędkę do połowu na spinna z łodzi najpierw musimy zadać sobie pytanie jakie ryby chcemy łowić i na jakich głębokościach oraz jaką metodą.

Na łodzi także mamy ograniczone miejsce, więc nie można ze sobą zabrać 10 wędek, bo będą nam przeszkadzać, a jak jeszcze z kimś wypłyniemy, to zalecany jest dobór kijków do minimum. Ja przeważnie na łódź zabieram dwie lub trzy wędki, jedna to okoniówka, maks do 10g długość i dwie pozostałem to sandaczówka lub/i szczupakówka.

Długość kija, która sprawdza mi się na łodzi to wędka od 1,8m do 2,2m, aczkolwiek zdarza mi się zabrać dług prawie 3 metrowy kij do dalekich rzutów za szczupakiem na jakiś rozlewiskach, gdzie jest bardzo płytko i nie chcę podpływać za zdobyczą zbyt blisko, aczkolwiek hałas akurat szczupakom za bardzo nie przeszkadza.

Nie trollinguję, więc tutaj nie doradzę, wędziska castingowe też mnie jeszcze jakoś nie przekonały - ale nigdy nie mów nigdy :P

Czekam na wasze wskazówki i opis doświadczeń.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem jest założyć sobie kilka takich punktów którymi będziemy się sugerować w trakcie zakupu :

- przede wszystkim przedział cenowy

-jeżeli łowimy z łódki to długość raczej w niczym nam nie przeszkadza wręcz jest plusem

-ciężar wyrzutu

-przelotki bo wiadomo plecionki bardzo ładnie nam je przecierają

-jeżeli do trola to również praca kija (polecam jak najtwardsze)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lata ze spinem pływam troszkę kijków przerobiłem.

W zależności gdzie łowimy , jaką rybę , jaka metodę wybierzemy takie kijki trza dobierać.

Osobiście preferuje kijki 3m dlaczego a dlatego ze mam komfort w połowie i holu ryby.

Sandacz przynęty do 20gr -shimano catana 3mb do 20gr

Szczupak przynęty do 30 gr -shimano catana 3mb do 40gr

Okoń -shimano catana 3mb do 21gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MjMaciek co do catany to bym nie był tak przekonany a na dodatek 3m. W odczuciu kijek bardzo sprężysty giętki nie nadający się moim zdaniem do obciążenia powyżej 10 gr. Bardzo słabo czuć na nim przynętę. Co do plusów to firmowy kijek w niskiej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie ale i tak mam swoje zdanie. Przekonanego nie przekonasz........

Życzę ci na spina trafić tyle rybek w życiu co ja, obecnie kijki od dwóch lat odpoczywają mam inne cele wędkarskie.

Fakt jest jak piszesz catany maja sprężysty blank, ale ja w spinie takie lubię .

Ale to blank, który mi odpowiada super wskazania na szczytówce, a  zarazem na całym blanku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylu ryb na spina co Maciek z pewnością nie trafiłem ale z łodzi używam kijków od 210 cm do 270 cm raczej sztywniejszych. Na sandacze lepiej kupić specjalnie zaprojektowane kije. Jeśli chodzi o kije 3 metrowe to przy łowieniu sumów uzasadnione jest ich stosowanie ale przy sandaczach czy szczupakach to porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...