Skocz do zawartości

Identyfikacja ryb - porady i zabawa


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Czy mieliście kiedyś problem z rozpoznaniem ryby, którą złowiliście?
Ja tak, czasami toczyłem spór z ojcem, czy dany leszcz to krąp, czy krąp to leszcz, także wielokrotnie zastanawiałem się czy dana ryba to już wzdręga czy jeszcze płoć.

Z rybami jeziorowymi raczej nie miałbym problemu, ale gdybym połowił dłużej na rzece i zaczął łowić mniej znane gatunki ryb to już od czasu do czasu pewnie miałbym problem...

Z jakimi rybami macie największy problem? 

Chciałbym abyście w tym wątku wrzucali fotki z rybami co do których macie wątpliwości, oraz zadawali pytania, czy to w formie żartów, czy też w celu naukowym...

Na dzień dobry mały test, co to za ryba?
568e4927ca971_dziwnaryba...jpg.576d66596

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carassius scrofa czyli zeświniony karaś, choć w sumie karasiowi srebrzystemu "ześwinienie" obce nie jest. xD

 

Co do poważnego podejścia do tematu, to największe problemy w rozpoznawaniu ryb, zdarzają się w przypadku narybku karpiowatych, bo rybki wielkości 3-5 cm, to ciężko nieraz odróżnić.
Wśród bardziej normalnych rozmiarów, trudności pojawiają się przy różnych mieszańcach międzygatunkowych: leszcz x krąp, krąp x płoć, płoć x wzdręga, płoć x ukleja x krąp.

Czasem formy lokalne lub nietypowe ubarwienie mogą wprowadzać niepewność.

Ryby rzadkie lub rzadko łowione to odrębna historia, wielu łowców nie wie nawet, że w ich wodach są nietypowe ryby, często ich nie widziało i nie rozpoznaje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Dnia 7.01.2016o16:09, Kotwic napisał:

Ryby rzadkie lub rzadko łowione to odrębna historia, wielu łowców nie wie nawet, że w ich wodach są nietypowe ryby, często ich nie widziało i nie rozpoznaje.

A czy mógłbyś rozwinąć myśl i podać przykłady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędkarze rzadko łowią ryby objęte ochroną gatunkową, zwłaszcza tą ścisłą. Wynika to częściowo z faktu, że ryby te występują tylko w pewnych rejonach (głowacze), występują nielicznie lub w specyficznych siedliskach (śliz, piskorz), a nawet gdy są w wodzie to biorą sporadycznie (różanka, koza).
Gdy do tego dodamy niewielkie rozmiary w/w gatunków ryb oraz zbliżony wygląd (słonecznica, piekielnica) to mamy przepis, jak po przypadkowym złowieniu, powstaje problem; co to jest za ryba.

Większość wędkarzy to stacjonarni łowcy, łowią w konkretnych siedliskach, typowe dla tych wód ryby. W sytuacji gdy pojawią się na nietypowym łowisku, może się zdarzyć, że ich wiedza lub pamięć nie obejmują nowego lub nietypowego gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kotwic podpiął/eła i promował(a) ten temat

Dawno tu nie zaglądaliśmy, a pomyślałem sobie, że przez zabawę możemy prowadzić edukację.
Proponuję więc, by wszelkie niepewności z rozpoznawaniem ryb, wrzucać do tego wątku i będziemy rozpoznawać gatunki i dyskutować.
Ważne, by dodać jak najlepszej jakości zdjęcia, które pozwoli sprawdzić cechy taksonomiczne i umożliwi identyfikację gatunku.
Jeśli zdjęcie jest niewyraźne, lub dostępny jest tylko opis, będzie trudniej, ale próbować można.

Mogą być zdjęcia naszych połowów lub wrzutki z innych miejsc. Będzie czas i chętni to będą i wyniki. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kotwic napisał:

Mogą być zdjęcia naszych połowów lub wrzutki z innych miejsc. Będzie czas i chętni to będą i wyniki. :)

Swietny pomysł Piter. Jestem jak najbardziej za. Za chudy w uszach jestem by to gdzieś podpiąć a powinno być na wierzchu, a nie zeby trzeba było szukać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...