Skocz do zawartości

Nietypowe zachowanie ryb


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Wczoraj podczas krótkiej przygody z wędką zauważyłem dość nietypowe zachowanie ryb. Woda nad Czarnym się oczyściła i jest krystalicznie czysta, więc i obserwacja wody jest lepsza.

mepsio.jpg
Gdy bawiłem się kolejno gumami podczas skręcania stada uklejek czy też płotek uciekały od imitacji gumowej rybki. Gdy założyłem kolorowego Meppsa to się uśmiechnąłem. Ryby za każdym razem szły za tym czymś kolorowym, a co śmielsze uklejki atakowały kotwice. Sytuacja miała miejsce kilkanaście razy, za każdym razem przy pomoście.


Można to jakoś wytłumaczyć?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, jak już rozmawialiśmy może to być podyktowane taką reakcją obronną przed drapieżnikiem. Jest to często widoczne szczególnie wśród ptaków gdy te zbijają się w stada i próbują przegonić oprawcę. Wydawać by się mogło, że to drapieżnik jest ofiarą. U ryb może jest podobnie. Na filmach z pod wody również można zauważyć podobną obronną reakcję ryb. Czy tak jest i w tym przypadku ? Nie wiem.

 

Najlepszą obroną jest ATAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby w stadzie (ławicy) mogą reagować obronnie, trzymając zwarte szyki (co widać niekiedy, jak w w/w sytuacji).

Ale może się zdarzyć, że niektóre ryby zignorują potencjalne zagrożenie lub nawet próbują polować i wtedy widoczne są osobniki które płyną za przynętą i czasami ją atakują.

Ukleja dobrze reaguje na niewielkie przynęty i można są skutecznie łowić na gumki i blaszki obrotowe nr 0 lub 00. Podobnie wzdręga.

Wiele razy widziałem niewielkie stado uklejek ścigające moją blaszkę i nieraz kilka uklejek było moją zdobyczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ale ten "mepsik" był prawie duży jak one. To,  że wzdręgę można złowić na poprochy, mormyszki i inne cuda to wiem, ale to było inne. One jakby się wściekały na widok tej blachy, lub inaczej. po chwili szły za nią całym stadem jak zahipnotyzowane. Gdy wrzucałem gumę SG to się płoszyły.

To była obrotówka szczupakowa lub na dużego okonia... Wiele widziałem nad wodą, ale widocznie człowiek uczy się całe życie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ryby przyzwyczajone do sztucznego żywienia mają bardzo specyficzne zachowania. :D.

Pół biedy gdy ryby są przeznaczone do tuczu i konsumpcji, gorzej, gdy mają dziwne nawyki a trafiają do wód dzikich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
10 minut temu, Kotwic napisał:

Ryby przyzwyczajone do sztucznego żywienia mają bardzo specyficzne zachowania. :D.

Pół biedy gdy ryby są przeznaczone do tuczu i konsumpcji, gorzej, gdy mają dziwne nawyki a trafiają do wód dzikich.

Sugerujesz, że mogą "upierdzielić" nam skaleczony paluszek moczony w wodzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grendziu napisał:

Sugerujesz, że mogą "upierdzielić" nam skaleczony paluszek moczony w wodzie :D

Jeśli mówimy o rybach z "niegroźnym" uzębieniem, typu pstrąg tęczowy, to wpadnięcie do stawu kończy się setkami "malinek" na ciele, w sumie nic zabójczego. :P

Węgorz pewnie zrobiłby większe zamieszanie, bo jest silny i trochę bardziej energiczny. No i w naszym kraju nie ma tuczu węgorza w stawach.

 

Szczęśliwie szczupak, czy sandacz podrastają są w stawach hodowlanych, na tyle dużych, że ryzyko pogryzienia przez rybę jest pomijalne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...