Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nadchodzi sezon, od dłuższego czasu znamy też terminy zawodów organizowanych przez PZW, jak i komercyjne i towarzyskie organizacje. Ja również dla zabawy chcę troszkę powspółzawodniczyć w tym roku.
No OK, ale jak to się ma do regulaminu? Co można, a czego nie? Dokładne zasady w wędkarstwie spławikowym w PZW określa ten oto regulamin:
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/24/wiadomosci/71401/pliki/zasady_organizacji_sportu_wedkarskiego_w_pzw_od_1012013_r.pdf
Tam jest wszystko jasne. Pytanie jednak odnosi sie zawodów w kołach. Wiele razy widziałem gdzieś na filmikach, czy zdjęciach, że nie zawsze wszystko jest tak restrykcyjnie przestrzegane. Np. tylko część zawodników ma dużą, zawodniczą, 4-metrową siatkę.

Zastanawiam się więc jak to w rzeczywistości wygląda. Ma ktoś jakieś doświadczenia z zawodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zawody na szczeblu koła to regulamin jest raczej umowny choć również jest. Chodzi o to by z zawodach brało udział jak najwięcej zawodników.

Inaczej jest jeśli chodzi o zawody okręgowe i wyższej rangi. Tu już bezwzględnie obowiązuje regulamin i wszystko jest sprawdzane. Dopuszczalna ilość zanęty , przynęty, a nawet zestawy wędkarskie.

Zawody towarzyskie są ukierunkowane na dobrą koleżeńską zabawe z wedkowaniem w roli głównej. I tu regulamin jest umowny, ustalany we własnym gronie, żeby zabawa była jeszcze bardziej atrakcyjna.

Na zawodach krajowych dochodzi jeszcze dość często do dyskwalifikacji zawodników przez jego zaniedbania lub "życzliwość" sąsiada. Jest ciężka atmosfera i ma mało wspólnego z rywalizacją fair play. Powstają klany i ciężko jest się przebić. Wspominał o tym w swoich filmach Kacper G.

Na nie co innym poziomie stoją zawody komercyjne. Tu regulamin jest ustalany pod konkretne łowisko. Choć i tu już są stałe grupy uczestników. Często zaporą są opłaty wpisowe. Zawodnicy sponsorowani mają łatwiej. Koszty są naprawdę duże.

Inną sprawą są obowiązkowe treningi przed zawodami. To również generuje koszty. Pozwolenia, noclegi,transport, katering, zanęty czy też robaki to nie są małe koszta.

Wg. mnie na pewnym poziomie zanika już przyjemność z samego wędkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, mam podobne odczucia. Nawet Danielu z rozmowy z Tobą wiem, że udział w zawodach to świetna zabawa. Pytanie tylko kiedy się ona kończy, a zaczyna "wyczyn". Patrząc na moje koło, to raczej o ten wyczyn dość trudno, więc chciałbym się sam na własnej skórze przekonać, czy tak w rzeczywistości jest. Czy można sobie powędkować swobodnie, w ciekawym gronie z otoczką współzawodnictwa. Ja traktuje to jako hobby i zwykły dyplom, czy uścisk dłoni prezesa mi starczy. Nawet wolałbym, by nie było nagród, bo wtedy by były pretensje, że ktoś nie miał regulaminowej siatki, krzywo założony ołów, czy w jakikolwiek inny absurdalny sposób "łamał" regulamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZASADY GENERALNE

1.   W zawodach obowiązuje 6 sygnałów:

- 1 – Wejście na stanowiska

- 2 – Koniec wnoszenia sprzętu, zanęt i przynęt na stanowiska, początek ewentualnej kontroli ilości zanęt i przynęt.

- 3 – Wolno necić

- 4 – Wolno łowić

- 5 – 5 minut do końca zawodów

- 6 – Koniec zawodów

2.   Każdy zawodnik od momentu wejścia na stanowisko ma 60 minut na przygotowanie się do zawodów.

3.   Po losowaniu, przed sygnałem „wejście na stanowisko” zawodnik nie może przygotowywać sprzętu. Może jedynie wyłożyć ekwipunek przed stanowiskiem i czekać na sygnał wejścia. Dozwolone w tym czasie jest przygotowywanie zanęty, gliny, żwiru i przynęt.

4.   Po pierwszym sygnale, w czasie na przygotowanie zawodnik nie może korzystać z niczyjej pomocy.

5.   Po sygnale „wejście na stanowisko” zawodnik ma 20 minut na wniesienie całego sprzętu oraz zanęt i przynęt. Po upływie 20 minut donoszenie wszelkiego sprzętu, zanęt i przynęt na stanowisko jest zabronione.

6.   Zawodnik może posiadać na stanowisku dowolną ilość wędek oraz innego sprzętu.

7.   Zawodnik może mieć maksymalnie 12 litrów zanęty, łącznie z ziemią, gliną, żwirem, klejami, atraktorami, ziarnami kukurydzy, konopiami, etc. Używanie kulek proteinowych, pelletów i past zarówno do nęcenia jak i na haczyk jest zabronione. Dodatkowo zawodnik może mieć 2,5 litra przynęt żywych, w tym maksimum 0,5 litra jockersa i ochotki łącznie. Poza limitem zawodnik może mieć 0,125 litra (1/8 litra) ochotki do zakładania na haczyk. Ochotka ta może być przechowywana w wodzie. Używanie sztucznych przynęt jest zabronione.

8.   Zawodnik pomiędzy 2 a 3 sygnałem ma obowiązek przedstawić ilość zanęt i przynęt na żądanie sędziego.

9.   Ewentualna kontrola ilości przynęt i zanęt musi zostać zakończona najpóźniej na 5 minut przed nęceniem.

10.   Pomędzy 3 a 4 sygnałem zawodnicy mają 10 minut na zanęcenie łowiska.

11.   W trakcie czasu na nęcenie oraz podczas czasu łowienia nęcenie jest dozwolone wyłącznie za pomocą koszyka feederowego. Używanie do nęcenia rąk lub procy i innych urządzeń jest zabronione.

12.    Czas trwania tury zawodów wynosi 5 godzin.

13.    Przynęta podczas łowienia musi być założona bezpośrednio na haczyk. Dozwolone są tylko przynęty naturalne: ochotka, jockers, białe robaki, czerwone robaki, kastery, kukurydza, konopie, etc.

14.    W czasie łowienia jak i po łowieniu zawodnik przechowuje ryby w siatce w wodzie, aż do momentu zważenia ryb przez sędziego.

15.    Po sygnale kończącym zawody dalsze łowienie jest zabronione. Ostatnia zaliczona ryba musi być wyciągnięta nad powierzchnię wody tuż przed wybrzmieniem sygnału kończącego zawody.

16.    Ewentualne protesty mogą być zgłaszane do 1 godziny od zakończenia zawodów do głównej komisji sędziowskiej.

SPRZĘT

17.    Maksymalna długość wędziska to 4,50 metra (15 stóp). Wędka musi być wyposażona w kołowrotek.

18.    W danym czasie wolno łowić wyłącznie na jedno wędzisko, pozostałe muszą być odłożone na bok, bez kontaktu z wodą.

19.    Wolno używać tylko pojedynczego haczyka. Maksymalny rozmiar używanego haczyka to nr 10. Maksymalny dopuszczalny rozstaw od ostrza haczyka do trzonka to 7 mm.

20.    Maksymalna średnica koszyka feederowego to 5 cm, maksymalna długość to 7 cm.

21.    Koszyk feederowy nie może być sztywno połączony z żyłką. Musi poruszać się po niej swobodnie. Dopuszczalne jest używanie rurki łącznikowej, również swobodnie poruszającej się po żyłce. Używanie stoperów, śrucin oraz innych blokerów na żyłce pomiędzy koszykiem a kołowrotkiem jest zabronione.

22.    Technika „method feeder” jest zabroniona.

23.    Używanie koszyka feederowego do robaków jest dozwolone.

24.    Do każdego wędziska wolno zamocować tylko jeden koszyk feederowy.

25.    Odległość pomiędzy haczykiem a koszykiem do feedera musi wynosić minimum 50 cm.

26.    Dozwolone jest posiadanie podbieraka. Zawodnik sam podbiera ryby, jakakolwiek zewnętrzna pomoc w podbieraniu ryb jest zabroniona.

27.    Dozwolone jest używanie platform o wymiarach 1 m x 1 m oraz specjalnych siedzisk na nogach teleskopowych, jednak przednie nogi platform i siedzisk muszą być rozłożone zgodnie z linią brzegową, żadna z nóg nie może być umieszczona w wodzie. Ewentualne, uzasadnione wyjątki mogą być dozwolone wyłącznie za zgodą sędziego głównego.

28.    Używanie echosond, sonarów jest zabronione.             

Ps. Wykorzystuje tekst wrzucowy przez Stasia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaliście już kilka wariantów regulaminów zawodów więc tutaj niewiele wniosę.
W szkole średniej byłem członkiem bardzo fajnego i sprawnego koła PZW (pozdrawiam Kock xD), gdzie brałem udział w zawodach tam organizowanych.
Faktem jest, że były to głównie zawody Koła, ale regulamin był dość prosty (choć zawierał główne schematy) a zabawa była naprawdę dobra i atmosfera miła. W pewnym momencie były nawet zawody z cyklu "Grand-Prix", co dodatkowo podnosiło emocje.
Streszczając regulamin: losowanie stanowiska, sygnały wejścia na stanowisko, nęcenia, łowienia. sygnały końcowe. Ważenie ryb (punktacja 1g = 1pkt). Zwycięzca dostawał dyplom, puchar, nagrody. Później ognisko, kiełbaski, dyskusje.
Zawody to naprawdę fajne spotkanie towarzyskie z odrobiną rywalizacji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...