Skocz do zawartości
Grendziu
Grendziu

Jakość, kolor i grubość żyłki - jak dobrać na zawody wędkarskie

   (0 opinii)

TrileneKnot3.gif.868f89bc7ed1bff2a2c82290d7d53a41.gif

 

    Kolejnym niezbędnym elementem w wędkarstwie spławikowym jest żyłka. Jest to cienka nitka, do której wiążemy haczyk - ma za zadanie amortyzować  podcięcie ryby. Żyłka łączy wszystkie elementy zestawu, od szczytówki wędziska, aż do haczyka. W związku z tym musi spełniać szereg wymagań. Po pierwsze musi być bardzo wytrzymała pomimo cienkiej budowy. Po drugie, powinna być jak najmniej  widoczna w wodzie. Poza tym, nie powinna podlegać rozkładowi oraz wchłaniać wilgoci.

    Nie tak dawno temu, wędkarze żyłkę wykonywali z włosia końskiego, lnu i jedwabiu. Teraz tych materiałów nikt już nie używa. W związku z tym, nie są one produkowane. Zostały one zastąpione przez syntetyczne żyłki. Są one bardziej trwałe, lekkie, elastyczne i nie podlegają degradacji. Dobra żyłka ma jednakową grubość na całej swojej długości, nie ma skaz, ciemnych plam lub pęcherzy. Jej powierzchnia jest gładka i okrągła. Jest 5-10 razy bardziej wytrzymała niż pojedyncze włókno o tej samej grubości, wykonane z włókna jedwabiu. Wytrzymałość żyłki jest uzależniona od technologii wykonania przez producenta.

Prezentacja1.jpg.9002370cce5018b222840e3d040cf995.jpg

 

Producenci żyłek wędkarskich przeważnie sprzedają swój towar na szpuli  50m, 100m, 150m .

      Przy wyborze żyłki należy kierować się  wieloma kryteriami. Przede wszystkim jakie ryby chcemy łapać i gdzie. Prosty przykład: łowiąc płocie w jeziorze z powodzeniem można stosować żyłkę 0,08mm, natomiast taką samą rybę łowiąc z rzeki trzeba będzie użyć przynajmniej 0,10mm. Ryba z rzeki jest zdecydowanie silniejsza, tam także prąd powoduje zastosowanie takiego rozwiązania.  Ponadto musimy pamiętać, że na żyłce, obciążenie przy zerwaniu 700-800 gramów, można z powodzeniem wyłowić ryby o wadze półtora lub nawet dwa kilogramy. Fakt, że masa ryb w wodzie to tak naprawdę jedna szósta jej ciężaru rzeczywistego. Pamięta że, zawsze należy używać  żyłki odpowiedniej do obecnego rybostanu łowiska.

      Piękno łowienia polega na tym, że przeważnie każdy wędkarz stosuje bardzo cienkie żyłki na pograniczu wytrzymałość, co powoduje większe prawdopodobieństwo zerwania zestawu, ale za to większą satysfakcję ze złowionej ryby. Do połowu małych i średnich ryb wystarczy żyłka 0,08-0,15 mm. Jeśli istnieje perspektywa łapania soli, większych ryb,  należy stosować żyłki o średnicy nawet do 0,25-0,3 mm.

      W tej sprawie nie ma żadnych szablonów działania. Tylko prywatna praktyka doprowadzi do niezbędnej wiedzy i umiejętności jaką żyłkę stosować na łowisku. Trzeba również podkreślić że, sama żyłka nie ma winy podczas zerwania się ryby, jeżeli wędkarz nieumiejętnie wykona węzły. Przedstawię kilka powodów zrywania się żyłki:

    -  po pierwsze - to węzły. Od 20-25%, będą one osłabiać nam zestaw. Dlatego też, proponuję używania sprawdzonych węzłów .  Bardzo ważnym jest właściwe  przymocowanie haczyka . Jest to miejsce najbardziej narażone na zerwanie, a tak naprawdę odwiązanie . Przedstawiam poniżej wg mnie,  najbardziej wiarygodne metody wiązania żyłki:

 

 

                                                                                                                                      Sposoby łączenia żyłki

                                                                        58cfaccbc50af_wz.jpg.e0f25b949b1a4e8553450673d148d636.jpg

   

 

 

 Sposoby wiązania żyłki z haczykami

 – bez oczka, B - z małym oczkiem, C - uniwersalny węzeł do mocowania haków i przynęty

58cfad6d4bff0_wiazaniehakw.jpg.8c2e498f7c95a051ca04d33ff4e758f6.jpg

 

 

          Początkujący wędkarze często spierają się o to, jaki kolor powinna mieć żyłka. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, przyprowadzając wiele testów, mogę wyciągnąć następujące wnioski. Jeżeli żyłka była bezbarwna, jeśli spojrzeć na to z dołu, jest  ona mniej widoczna na tle nieba, lub lodu. W nocy, zdecydowanie lepsze efekty miałem na kolor ciemnobrązowy, granatowy lub nawet czarny. Należy także wziąć pod uwagę warunki i porę dnia kiedy chcemy wędkować.  W miejscach gdzie dno zbiornika jest pokryte  torfem lub ciemna ziemią,  najlepsze efekty zawsze miałem mimo wszystko na brązową żyłkę. Jeśli dno jest porośnięte roślinnością,  zdecydowanie najlepszym wyborem jest kolor zielono-brązowy lub jasnozielony. Wybór żyłki tak naprawdę zależy od wędkarza, nie jest powiedziane, że inne kolory nie sprawdzają się równie dobrze w podanych przez ze mnie przykładach.

AUTOR: KUBIK

Edytowane przez Grendziu

Opinie użytkowników

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość



×
×
  • Dodaj nową pozycję...