Jump to content

Strona dlaRyb.pl wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego portalu. Więcej informacji

Grendziu
Grendziu

Kleje wędkarskie - opis i zastosowanie

Jednym z elementów skutecznego nęcenia jest odpowiednie wykorzystanie kleistości zanęty. Dzięki dobrze sklejonej kuli możemy przede wszytkim na dłużej przyciągnąć ryby w łowisku. Odpowiednia praca zanęty pod wodą wydłuża żerowanie ryb w miejscu gdzie łowimy. Ilość i jakość kleju zależy od wielu czynników takich jak: odległości na jakiej łowimy, głębokości, jeśli jest to rzeka to także sile uciągu oraz co najważniejsze, co w naszej zanęcie podajemy. Pamiętajmy że, ryba ma być głodna, ciekawa i zainteresowana na to czym łowimy, a odpowiednio skomponowana całość to klucz do sukcesu. Jeśli jesteś początkujący, to polecam zrobić kilka testów w domu lub także gdy ryba nie bierze nad wodą. Dzięki temu w przyszłości będziesz lepiej wiedział jaką kleistość zastosować na swoim łowisku.

Guma Arabska - bardzo mocny klej, który w niewielkiej ilości zabetonuje nam nasze kule. Używam tego kleju do bardzo bogatych kul w robactwo. Również tym klejem sklejamy robaki ze żwirem, które potem podajemy albo z kubka albo z  procy w nasze łowisko.

 

11076.jpgrobaki_klejone_gun%C4%85.jpg
 

Bentonit - klej mineralny najczęściej stosowany w wędkarstwie spławikowym. Powoduje wydłużenie pracy naszych kul w łowisku. Poprawia właściwości wiążące glin i zanęt. Zalecam nie przekraczać dawki 20% na objętość mieszanki. Przed użyciem tego kleju polecam delikatnie przemoczyć mieszankę. Bentonit również wpływa negatywnie na robactwo zanętowe, dobrze jest go dodać przed dodaniem robaków do gliny.
 

IMAG2168.jpgZdjęcie0068.jpgZdjęcie0070.jpg

 

Liant a Coller -  klej szary mineralny. Jego atutem jest poprawa spoistości na powierzchni  mieszanki zanętowej. Jeśli chcemy podać dużo żywego robactwa zanętowego do łowiska, a obawiamy się ze możemy je zgnieść formując kule, mieszając go z glina poprawiamy jej spoistość. Jest to przydatna cecha jak mamy głębokie łowisko i chcemy, aby nasze kule się rozleciały nad dnem lub doleciały do dna i pracowały tam . Osobiście często używam tego sposobu na głębokie łowiska. Można nim podawać samego jokersa. Takie kule w łowisku leszczowym są asem, można również nim rozproszyć robaki.

 

IMAG2164.jpgIMAG2165.jpg

 

Wykorzystałem zdjęcia z strony glinynautra.pl

AUTOR: Czesław Czech

  • Like 1


   (0 reviews)


User Feedback

Create an account or sign in to leave a review

You need to be a member in order to leave a review

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

There are no reviews to display.
Wydawcą portalu dlaRyb.pl jest:

FUNDACJA "DLA RYB"
BOGUNIEWO 45, 64-610 BOGUNIEWO
Nr Konta: PKO BP 64 1020 4128 0000 1202 0123 2578
KRS: 0000613501 NIP: 6060096225 REGON: 364237131
https://dlaRyb.pl; e-mail: fundacja@dlaRyb.pl; tel.: 61 307 99 99
×

Important Information

guest_terms_bar_text_value