Skocz do zawartości
Gość
Gość

Rejestr amatorskiego połowu ryb

   (0 opinii)

 

            Sezon wędkarski trwa cały rok, ale wiosna to czas, gdy widoczny jest wyraźny wzrost wędkarskiej aktywności i częstszych wypraw nad wodę. To dobry moment, by przekazać też trochę wiadomości na temat dokumentacji związanej z połowem ryb, np.: na temat rejestru połowu ryb.

 

            Na mocy rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenie dokumentacji rybackiej:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000326 użytkownik rybacki zobowiązany jest do prowadzenie ewidencji połowów ryb, w tym także amatorskiego połowu ryb. Zestawiona tabela odłowu ryb przesyłana jest do właściwych organów administracyjnych m.in. właściwy oddział RZGW oraz placówek naukowych np.: IRS. Dla pełniejszego obrazu gospodarki rybackiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało odpowiedni szablon: http://www.infish.com.pl/sites/default/files/pub/files/RRW-23-2015-12.pdf

 

            Rejestr amatorskiego połowu ryb to dokument, w którym ewidencjonuje się wyprawy wędkarskie oraz gatunki złowionych ryb wraz z informacją o długości ryb i ich masie ciała. W zależności od użytkownika rybackiego, rejestr połowu może mieć różny wygląd i zawierać inne kategorie notowanych informacji, np.: ryby zabrane, ryby wypuszczone, uwagi.


Przykładowe formularze rejestru połowu ryb:

http://ompzw.pl/modulesData/files/2206_rejestr_2013_poprawny_w5rehw5z.pdf

http://jeziora.org.pl/inne/rejestr.pdf

 

            Wbrew pozorom i nieszczęsnemu narzekaniu wędkarzy, rejestr amatorskiego połowu ryb nie jest dokumentem, który ma na celu nękanie łowców i utrudnienie im relaksu z wędką. Nawet, jeśli konieczność wypełnienia rejestru połowów wymaga poświęcenia kilku chwil i posiadania długopisu, to jest to element dokumentacji rybacko-wędkarskiej.

 

Wpisy w rejestrze połowu pozwalają określić presję połowową na konkretne łowiska, ustalić presję na poszczególne gatunki ryb. Ewidencja ryb złowionych (oraz ryb wypuszczonych) umożliwia opracowanie ekspertyz związanych z gospodarowaniem rybostanem w konkretnym łowisku lub obwodzie rybackim. Rejestr połowu ryb może być ważnym źródłem danych przy opracowywaniu operatu rybackiego, a także cennym materiałem informacyjnym, dla wędkarzy.
W oparciu o przekazane dokumenty dotyczące amatorskiego połowu ryb (np.: ankiety, rejestry połowów, inne materiały) przygotowywane są publikacje naukowe i popularno-naukowe:
http://zs.infish.com.pl/sites/default/files/kkruj2015_book.pdf (strony 145-182).

http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/KR/KR_numer/KR2015/Stresz15_05_03.html

http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/KR/KR_numer/KR2014/Stresz14_03_01a.html

http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/1395/cms/szablony/1822/pliki/008._wrona_poraj_cz_ii.pdf
 

            W zależności od ustaleń użytkownika rybackiego, rejestr amatorskiego połowu ryb może być obowiązującym załącznikiem przy dokonywaniu połowu ryb, lub może być tylko dobrowolną formą zbierania informacji o połowie ryb. Bez względu jednak na „ konieczność lub dobrowolność” posiadania rejestru połowu ryb, dokument ten warto wypełniać czytelnie i rzetelnie. Nie warto szukać „uzasadnień i domysłów” by w rejestr połowu wpisać większe wartości niż się złowiło (bo ktoś pomyśli, że ryb jest za dużo), lub zaniżać ilość i masę złowionych ryb (przypuszczając, że ktoś oceni, że ryb jest za mało).
Trzeba wpisać uczciwie to, co zostało złowione. Wtedy taki materiał oddaje stan faktyczny z danego okresu połowu i łowiska.

            Dobrze wypełnione i licznie zwracane rejestry amatorskiego połowu ryb, to aktywna forma współpracy z zarządcami wód, umożliwiająca wspólne planowanie i wykorzystywanie zasobów wodnych.

            A warto pamiętać, że przytłaczająca większość śródlądowych wód jest własnością wspólną, majątkiem Skarbu Państwa, za który wspólnie (jako obywatele) odpowiadamy, a jako wędkarze czerpiemy pożytki lub wykorzystujemy rekreacyjnie.

Autor: KOTWIC

Edytowane przez Grendziu

Opinie użytkowników

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość



×
×
  • Dodaj nową pozycję...