Jump to content
Grendziu
Grendziu

Słów kilka o Uniwersytecie Warminsko-Mazurskim

   (0 reviews)

 

            Trochę sentymentalnie będzie, trochę opisowo, odrobinę promująco.

           

          Kilka lat po wojnie, w wyniku połączenia dwóch innych uczelni, w Olsztynie powstała Wyższa Szkoła Rolnicza (1950 r.). Niedługo później powołany został Wydział Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego (1951 r.). Prowadzili go znamienici wykładowcy, kształcąc wielu swoich podopiecznych. Wydział trwał, rozwijał się, zmieniał.

            Zmieniała się również cała Uczelnia. W 1972 roku Olsztyńska WSR została przemianowana na Akademię Rolniczo-Techniczną im. M. Oczapowskiego. W strukturach AR-T istniało wówczas kilka wydziałów i wiele kierunków nauczania. Oczywiście Wydział Ochrony Wód i Rybactwa także był obecny i aktywny, pomimo zawieruch ustrojowych i organizacyjnych. Kortowski campus w pełni oddawał klimat uczelni i możliwości logistyczno-rekreacyjne.

            Plan powiększenia potencjału edukacyjnego skłonił władze trzech uczelni do współpracy i pod koniec drugiego tysiąclecia naszej ery (1999 r.) powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Przybyło wydziałów, kierunków nauczania, miejsc, w których prowadzono zajęcia, studenckich noclegowni i knajpek. Wydział „zielono-niebieski” (jak to śpiewali studenci) przez chwilę trwał w dotychczasowej nazwie, niebawem jednak zmienił się w: Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa. Nauka trwała, wielu absolwentów Uczelni znalazło pracę w zakresie ochrony wód i środowiska, rybactwa, nauki. W międzyczasie na wydziale „ochroniarsko-rybackim” rozpoczęły działalność studia doktoranckie umożliwiające kontynuację kształcenia w w/w profilu.

            Kilka lat temu Wydział istotnie zmodyfikował swój profil kształcenia oraz nazwę. Obecna nazwa to: Wydział Nauk o Środowisku. Zmienił bądź rozszerzył się kierunek kształcenia. Niemniej, znaczna część kadry ciągle tkwi na posterunku, a wsparta swoimi „dorosłymi i wykształconymi” podopiecznymi tworzy potencjał wydziału.

 

            Czemu o tym piszę?

 

Może dlatego, by poinformować, że wydział „ochroniarsko-rybacki” ciągle istnieje.

Może też z tego powodu, że fachowcy z zakresu gospodarowania wodami i ichtiolodzy są ciągle potrzebni, a w/w wydział takowych kształci. Kto wie, czy przyczynkiem nie jest także 65 lecie istnienia wydziału „ochroniarsko-rybackiego” i okazja by złożyć wszystkim pracownikom szczere życzenia i podziękowania. A, że znam pracę wielu (a pewnie większości) pracowników omawianego wydziału i zdaję sobie sprawę, że różnie to bywało w studenckim życiu. Ale jest co wspominać i jest za co dziękować.

            Sam jestem absolwentem Olsztyńskiej Uczelni (trafił mi się czas przeistoczeń: ART w UWM) i bardzo dobrze wspominam czasy, które spędziłem w Kortowie. Wiele jezior, rzek, Parków Narodowych było celem naszych wydziałowych wypraw naukowych, gdzie i rybactwo i survilal szły pod rękę. Mnóstwo osób z którymi wspólnie szła nauka, jak i wspólnie się pracowało. Wiele z tych osób ma zasłużone stopnie naukowe i osiągnięcia, co tym bardziej jest miłe, że są to byli wykładowcy lub koledzy z ławki.

            No i chyba najsmutniejszy aspekt rozważań. Pomimo trwania wydziału (mimo zmienianych nazw) wespół ze licznym i doświadczonym zespołem wykładowców i pracowników, ostatnimi czasy kierunek rybacki zasilany jest umiarkowaną liczbą studentów.

            Mimo, uporczywego narzekania na słabe wody i niedobór ryb, niewielu jest chętnych do kształcenia w tym zakresie i dążenia do poprawy owego stanu.

 

            W podsumowaniu można powiedzieć:
 

- kończy się obecny rok szkolny (a także akademicki);

- rozpoczyna się czasy wyboru szkół wyższych;

- dla fascynatów: rybactwa, wędkarstwa, przyrody okołowodnej jest okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności;

- dla szukających niszowych acz ciekawych zawodów trwa coroczna okazja do podjęcia nauki w nietypowym zakresie tematycznym.

 

            Na koniec kilka oficjalnych materiałów Wydziału Nauk o Środowisku:

 

 

 

0001.jpg

0002.jpg
 

rybactwo UWM.jpg

AUTOR: KOTWIC

Edited by Grendziu

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...