Jump to content

Strona dlaRyb.pl wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego portalu. Więcej informacji

Guest
Guest

Sieja

Sieja (Coregonus lavaretus L) to ryba rodziny łososiowatych.

Sieja jest plastycznym gatunkiem, co mogło być przyczyną powstania kilku form/ras lokalnych. Główne kryterium różnicujące poszczególne „odmiany” siei, to liczba wyrostków filtracyjnych, co spowodowało wyodrębnienie; siei gęstofiltrowej i siei rzadko filtrowej. Dodając do tego predyspozycje ekologiczne można też wyróżnić sieje, których nazewnictwo związane jest z miejscem występowania: np.: sieja szlachetna, sieja wędrowna, sieja miedwieńska, itp.

Sieja jest rybą wrażliwą, wymagającą zachowania odpowiednich warunków środowiskowych.

sieja.thumb.jpg.914b6e8cd73e4bec53f735ed

Jest rybą, która wymaga dobrego natlenienia wody oraz umiarkowanej temperatury wody. Powoduje to, że sieja występuje głównie w jeziorach głębokich, chłodnych, dobrze natlenionych. Tym bardziej jest to istotne, gdy uwzględnimy jesienny termin tarła oraz kilkumiesięczną inkubację ikry, spoczywającej najczęściej na mineralnym dnie jezior.

Sieja jest rybą, która odżywią się głównie organizmami planktonowymi, ale wraz ze wzrostem, uzupełnia swoja dietę o skorupiaki denne, a niekiedy o ryby.

Sieja żyje do około dziesięciu lat, osiągając masę kilku kilogramów. Jest rybą o istotnym znaczeniu gospodarczym. W niektórych ośrodkach zarybieniowych prowadzony jest rozród siei oraz podchów form młodocianych.

Sieja jest rybą atrakcyjną wędkarsko, pomimo, że występuje w nielicznych jeziorach. Na wędkę, sieja łowiona jest głównie w okresie zimowym, podczas połowów podlodowych. Siei poszukiwać trzeba w głębszych partiach jeziora. Do połowu najczęściej wykorzystuje się dość ciężkie błystki, tzw. oblanki.

W ostatnich latach podjęto badania zmierzające do ustalenia genotypu siei oraz do zachowania puli genetycznej czystych ras tej ryby.

Autor: KOTWIC   (0 reviews)


User Feedback

Create an account or sign in to leave a review

You need to be a member in order to leave a review

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

There are no reviews to display.
Wydawcą portalu dlaRyb.pl jest:

FUNDACJA "DLA RYB"
BOGUNIEWO 45, 64-610 BOGUNIEWO
Nr Konta: PKO BP 64 1020 4128 0000 1202 0123 2578
KRS: 0000613501 NIP: 6060096225 REGON: 364237131
https://dlaRyb.pl; e-mail: fundacja@dlaRyb.pl; tel.: 61 307 99 99
×

Important Information

guest_terms_bar_text_value