Jump to content
Guest
Guest

Sieja

   (0 reviews)

Sieja (Coregonus lavaretus L) to ryba rodziny łososiowatych.

Sieja jest plastycznym gatunkiem, co mogło być przyczyną powstania kilku form/ras lokalnych. Główne kryterium różnicujące poszczególne „odmiany” siei, to liczba wyrostków filtracyjnych, co spowodowało wyodrębnienie; siei gęstofiltrowej i siei rzadko filtrowej. Dodając do tego predyspozycje ekologiczne można też wyróżnić sieje, których nazewnictwo związane jest z miejscem występowania: np.: sieja szlachetna, sieja wędrowna, sieja miedwieńska, itp.

Sieja jest rybą wrażliwą, wymagającą zachowania odpowiednich warunków środowiskowych.

sieja.thumb.jpg.914b6e8cd73e4bec53f735ed

Jest rybą, która wymaga dobrego natlenienia wody oraz umiarkowanej temperatury wody. Powoduje to, że sieja występuje głównie w jeziorach głębokich, chłodnych, dobrze natlenionych. Tym bardziej jest to istotne, gdy uwzględnimy jesienny termin tarła oraz kilkumiesięczną inkubację ikry, spoczywającej najczęściej na mineralnym dnie jezior.

Sieja jest rybą, która odżywią się głównie organizmami planktonowymi, ale wraz ze wzrostem, uzupełnia swoja dietę o skorupiaki denne, a niekiedy o ryby.

Sieja żyje do około dziesięciu lat, osiągając masę kilku kilogramów. Jest rybą o istotnym znaczeniu gospodarczym. W niektórych ośrodkach zarybieniowych prowadzony jest rozród siei oraz podchów form młodocianych.

Sieja jest rybą atrakcyjną wędkarsko, pomimo, że występuje w nielicznych jeziorach. Na wędkę, sieja łowiona jest głównie w okresie zimowym, podczas połowów podlodowych. Siei poszukiwać trzeba w głębszych partiach jeziora. Do połowu najczęściej wykorzystuje się dość ciężkie błystki, tzw. oblanki.

W ostatnich latach podjęto badania zmierzające do ustalenia genotypu siei oraz do zachowania puli genetycznej czystych ras tej ryby.

Autor: KOTWIC

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...