Jump to content
Kotwic
Kotwic

Sprzęt wędkarski – archaiczny, ale łowi, część I (cdn.).

   (0 reviews)

Sprzęt wędkarski – archaiczny, ale łowi, część I (cdn.).

 

 

            Tak, ja też zauważyłem, że mamy XXI wiek. Sprzęt się zmienił, sposoby połowu, świadomość i wiedza.
            Pomimo to, idąc na ryby wybieram się tam z  chęci kontaktu z naturą, a przy okazji przechytrzenia ryb. Może dlatego, nie pędzę za nowinkami, ale lubuję się w sprzęcie który posiadam, a równocześnie rzadko wymieniam.

            Plecak, wędki, akcesoria wędkarskie, drobiazgi i dodatki przypadkowe. Teraz jednak napiszę o pomniejszym sprzęcie.
            Oprócz naprawdę nielicznych wypraw, na cały dzień lub nockę, idąc narysy mam na myśli łowienie przez 2-4 godziny. Moja ulubiona metoda to bat, choć czasami uzupełniam go wędką z kołowrotkiem (moja mieszana opcja match-odległościówka-gruntówka.

W połowach batem najwspanialsza jest beztroska i lekkość. Stąd sprzęt którego używam, to minimalizm w czystej postaci. (zdjęcia: 1, 2, 3).
Fot. 1.jpgFot. 2.jpgFot. 3.jpg

            Niosąc niewiele sprzętu (2 baty, 1 kij z przelotami, czasem zabiorę spinning. Zawsze to jakaś odmiana, a pudełko z przynętami to drobiazg (zdjęcie 4).
Fot. 4.jpg
            Bywa, że jadąc w „teren” mam nadzieję na połów ryb wędką i wtedy zabieram takie fikuśne pudełeczko z wyposażeniem (zdjęcia 5-6).
Fot. 5.jpgFot. 6.jpg
Niewielkie, solidnie się zamyka, nie psuje się od noszenia na dnie plecaka. Takie coś lubię.
            No ale to już opisy poza tematem zasadniczym. Batem łowię lekko, stąd kilka spławików o „wyporności” rzędu 0,5-2,0 g. Do tego spławiki do wędki „odległościowej”. Różne, bo zawsze coś sobie wymyślam.
            Wiele z tych spławików jest podrapanych, pękniętych, itp. Mam czas to je naprawiam i lakieruję, nie chce mi się, to biorę inny. Ale zawsze jest coś pod ręką, co mogę założyć do zestawu. Do przechowywania spławików przydaje się rozkręcana tuba. Lekko, trwale, wygodnie (zdjęcie 7).
Fot. 7.jpg

            W pudełku widać „wbite” haczyki, luźne krętliki, gumki, ciężarki, miarkę. To akurat pudełko mam ze 2 lata. Bardzo mi odpowiada. Przesuwane przegródki, niewysokie, a jednocześnie „niepękające”. Żeby urozmaicić wyjaśnienia, napiszę:

- Podczas mojego ponad 25-letniego łowienia ryb, moje ulubione firmy produkujące haczyki to: Mustad, VMC, Gamakatsu. Kolejność wynikająca z dostępności tego sprzętu (Mustada używałem od początku i długo, VMC polubiłem za kilka modeli, Gamakatsu to moje ulubione haczyki, ale pojawiły się najpóźniej z w/w) (stąd też zdjęcie nr 8), może nie jest to model, którego najczęściej używam, ale to jeden z tych właśnie.
Fot. 8.jpg

            Żyłki główne „kupuję” dość dowolnie i przypadkowo, to „przyponówek” bardziej się przykładam. Ale w obu wypadkach jestem zadowolony z wyboru.

            W zestawie na ryby mam oczywiście pudełko ciężarków, szczypce do wyjmowania haków i rulon worków na śmieci. Cały zestaw sprawdza się w wielu sytuacjach.

            Było dotąd o standardowym sprzęcie, pora przejść do wynalazków. :
Zdjęcie nr 8 pokazuje równocześnie prezent od kolegów z portalu (nie pomnę który mnie akurat tym obdarował, ale to chyba Arek, a może Elvis J) Do tej pory nie bawiłem się w takie „kulki” ale kto wie.
            Co lepsze, nasze spotkanie i negocjacje przyniosły mi do domu mini-podajniki (zdjęcie nr 9) autorstwa Elvisa. Mam kilka pomysłów jak tego użyć.
Fot. 9.jpg
            No i na zakończenie zdjęcie „zakupów” ze wspólnie nawiedzonej Rybomanii w Poznaniu (zdjęcie 10).
Fot. 10.jpg
Teraz trzeba czasu by ciekawie i skutecznie użyć tych nabytków.
            Ze względu na to, że wielu forumowiczów zdołałem poznać osobiście i z nimi zdrowo „dyskutować”, słuchając jednocześnie ich rad i uwag, a nawet otrzymując sprzęt.
DZIĘKUJĘ IM SZCZERZE.
            Postaram się z rad skorzystać a w wrażenia opisać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...