Jump to content
Guest
Guest

Z matematyką na ryby

   (1 review)

Z pewnością wielu z Was zastanawiało się kiedyś, co się dzieję z ciężarkiem czy też koszyczkiem gdy przytrzymamy żyłkę na szpuli w trakcie opadania zestawu i będziemy opuszczać zestaw na sztywno, czyli na napiętej żyłce. 

Gdzie wyląduje, o ile bliżej? Co ma na to wpływ?

Jak z pewnością wiecie, precyzja rzutów i ich powtarzalność to klucz do sukcesu. Szczególnie przy łowieniu na koszyczek lub np. z zastosowaniem siatek z PVA.  Niecelne rzuty powodują rozproszenie ryb po całej okolicy. Podobnie jeśli zanęcimy np. rakietą lub spombem. 


Panuje powszechne przekonanie, że nęcąc np. rakietą, a później zakładając zamiast rakiety zestaw z haczykiem, będziemy łowić kilka metrów bliżej, bo zestaw tonąc (jeśli nie popuścimy mu żyłki) opada po łuku.

To oczywiście prawda, jednak nie jest to kilka metrów. Bynajmniej nie zawsze. Trzeba uwzględnić odległość i głębokość łowienia. Prądy podwodne, wiatr, czy też ukształtowanie dna, a nawet pozycja wędki (kąt pomiędzy wędką, a lustrem wody, w której zatapiamy zestaw) ma wpływ na tą odległość. Jednak te czynniki nie są tematem analizy i mają mniejszy wpływ na wynik końcowy. Wymagają osobnej analizy i pewnego doświadczenia. Jako ciekawostkę podam, że przy odległości 30 m i 2 metrowym łuku, potrzebna jest korekta około 30 cm.  O tyle wydłuży się odcinek żyłki. 

Żeby ustalić precyzyjnie długość żyłki skorzystałem z programu CAD. Jednak takich obliczeń można dokonać samemu  w bardzo prosty sposób.
Otóż wystarczy znać odległość i głębokość by ze wzoru na odcinek koła obliczyć jaka jest różnica przy swobodnym opadzie do opadu na napiętej lince.

20160126_132850.thumb.jpg.0ed88e4e7b098f
h- głębokość łowiska
l - odległość rzutu i promień po jakim opada koszyczek(ciężarek)
- długość linki przy swobodnym opadzie
a- różnica w długości pomiędzy swobodnym, a opadem na napiętej lince

L=l+a
Dla przykładu przy odległości 30 m(l) i głębokości 2 m(h) różnica w odległości to około 7 cm.
L=30,067
Zaś przy głębokości 4 m będzie to około 26,5 cm
Odległość 50 m głębokość 2 m różnica to 4 cm
Odległość 50 m głębokość 4 m różnica to 16 cm itd.
Im głębiej i bliżej tym różnice będą większe.
Jak pisałem na początku można jeszcze uwzględnić dodatkowo wybrzuszenie żyłki.
Tu jednak potrzebne wzory na obliczenia cięciwy i wysokości odcinka koła. Moim zdaniem "szkoda sensu".

Reasumując. Jak pokazują obliczenia, różnice nie są tak duże jak się powszechnie sądzi, a korzystanie z matematyki może mieć zastosowanie w wędkarstwie.

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest

Grendziu

   2 of 2 members found this review helpful 2 / 2 members

Świetny temat, dużo rozwiałeś wątpliwości. Jeszcze aby mieć tylko trochę lepszą celność i trafiać w to samo miejsce :pb_lol:

Share this review


Link to review×
×
  • Create New...