Jump to content
Kotwic
Kotwic

Zimowe klimaty

   (0 reviews)

Nastał czas zimy, ostudził zapał, przykrył szarą codzienność.

W zależności od temperatury powietrza, woda zachowuje swą płynność, lub zamarza. Niekiedy jednak nawet temperatury bliskie 0°C wobec silnych wiatrów, nie pozwalają by jezioro zamarzło. Ale i wiatr cichnie, mróz narasta.

Tuż po Świętach niewielkie jeziora (zwłaszcza płytkie i osłonięte lasem) zamarzły. Pokryły się kilkucentymetrową warstwą litego lodu.

Wystarczył zaledwie tydzień solidnego mrozu (nocą około -15°C) a widziane z ona jezioro Niegocin (powierzchnia 2604 ha) zamarzło.

Wspomniane powyżej małe jeziora śródleśne mają teraz pokrywę lodową o grubości 21-22 cm, a nieodległe, prawie jezioro (prawie 100 ha powierzchni), w ciągu tygodnia zamarzło i pokryło się warstwą lodu o grubości 15 cm.

Lód wygląda solidnie, jest gładki, jednolity. Jeśli nie będzie żadnych niespodzianek lub miejsc nietypowych, będzie ciekawym miejscem na spacer, wędkowanie albo aktywny relaks: łyżwy lub bojery.

Jak widać zima nie jest taka straszna jak może się wydawać, może za to zaoferować atrakcje które są niedostępne w ciepłej porze roku.

No i samo wędkowanie.
Łowienie podlodowe to szansa na dotarcie do miejsc niedostępnych z brzegu, tych które nawet na łódce są trudno osiągalne. No i oczywiście specyfika łowienia podlodowego. Polowanie na okonia na stokach górek podwodnych, łowienie płotek na mormyszkę, czy też wyprawy w poszukiwaniu głębokich miejsc, gdzie jest szansa, że trafi się sieja i skusi się na naszą błystkę.

 

I niestety, rozsadek, który nie może ulec żądzy łowieckiej a niekiedy pazerności.

Lód jest zdradliwy, odwilż znacznie osłabia jego wytrzymałość, płynąca woda utrudnia wytworzenie zwartej, grubej pokrywy lodowej. Odpowiedni ubiór, dobre zabezpieczenie i rozsądek to najważniejszy zestaw podczas wypraw na lód.

Kilka fotek zimowych.Fot. 1.jpg

Fot. 2.jpg

Fot. 3.jpg

Fot. 4.jpg

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...