Jump to content
Grendziu
Grendziu

Miłość od pierwszego łowienia - rzeka Nysa Łużycka

   (0 reviews)

Nysa Łużycka rzeka płynąca przez trzy kraje Czechy, Niemcy i Polskę. Jej łączna długość w zależności od publikacji wynosi między 251,6km, a 254,6km.i 197.8km. Na długości 197,8km wyznacza ona granicę między Polską, a Niemcami. Jej źródła mają swój początek na wysokości około 635m.n.p.m. w południowej części Gór Izerskich. Płynie przez czeski kraj liberecki, niemiecką Saksonię, a w Polsce swój bieg ma przez województwo dolnośląskie i lubuskie. Nysa Łużycka kończy swój bieg wpływając do rzeki Odry na jej 542,4km.

 

Moja przygoda z Nysą zaczęła się około dwóch lat temu, w chwili kiedy sprowadziłem się do przygranicznego Przewozu. Od pierwszego wyjścia ze spinningiem na tą całkiem obcą mi rzekę, zauroczyłem się, poczułem chęć poznania jej. To jest pierwsza rzeka w moim wędkarskim życiu, tutaj pierwszy raz miałem do czynienia z kleniem czy boleniem. Tutaj uczę się często sztuki spinningu, starając się poznać wszelkie dołki, wypłycenia, zwolnienia by przechytrzyć rybę swoich marzeń. To tutaj jestem w stanie maszerować wiele kilometrów przez krzaki, powalone drzewa czy bagna. Daje mi to wielką przyjemność. Fakt, że mogę być tak blisko natury jest niesamowity. Szczególnie malownicze odcinki znajdują się za elektrowniami wodnymi, w miejscach gdzie człowiek nie ingerował w przyrodę.
 

IMG_20161204_150309.thumb.jpg.186d8de7a8cfebd76ca8ae1ad8f99003.jpg
klenik.jpgokonek.jpg

large_nysa.jpg.d15c7650e588f4f5709bf9d0a02b3d20.jpg

 

Rzeka Nysa Łużycka to dla mnie nie tylko wędkarstwo. To jest także ważny element historii naszego Kraju, jak i Niemiec. W okolicy odcinka Nysy nad którym mieszkam w czasie II Wojny Światowej ważyły się losy granic naszego Polski, ważyły się losy końca tej strasznej wojny. To tutaj w okolicy Przewozu, Sobolic czy już nie istniejącej wsi Prędocice (Toporów) II Armia Wojska prowadziła działania osłonowe marszu na Berlin forsując rzekę. Co roku 16go kwietnia odbywają się pod pomnikiem w Prędocicach uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

 

IMG_20161204_150110.thumb.jpg.71cd2bdeeb6f0dad4b6c3ba23c96cdb6.jpg

 

Sumując wędkarstwo to nie tylko łowienie ryb, ale to też możliwość poznania historii, jak i piękno naszych rodzimych okolic. Tego czego nie widzimy na co dzień w granicach naszych miast, miasteczek czy wsi. Gorąco polecam by kiedyś w ramach swojej przygody z wędkarstwem poświęcić swój czas na zobaczenie okolic by może i u Was kawałek historii czai się gdzieś za rogiem.
okoń.jpg

Autor: Mav3rick

 

 

 

Edited by Grendziu

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...