Jump to content
Grendziu
Grendziu

Rodzaje systemów wolnego biegu w kołowrotkach - porównanie

   (0 reviews)

Aktualnie w kołowrotka możemy rozróżnić kilka systemów wolnego biegu, postaram się opisać jakie są rozwiązania w nich dostępne na rynku:

 

I. Klasyczny wolny -  bieg z dźwignia:

Stosuje się go do przedniego i tylnego hamulca.


e1.jpg.6bb55585c701de91d13f6e23b933e680.jpg
 

Jest to jedna z najczęściej stosowanych form przy wolnym biegu na rynku. Ogólna zasada działania jest znana, więc pokażę na przykładzie jak mniej więcej wygląda w środku:e2.jpg.fedfb69175c837bb9468765c042c7ca9.jpg

 

Widoczne na powyższym zdjęciu "ząbki" na przekładni przy przekręceniu korbką lub poprzez zmianę położenia dźwigni powodują zwolnienie wolnego biegu i włączenie hamulca głównego. Czasem tych ząbków jest mniej lub więcej, zależy to od projektu  w danym modelu kołowrotka, ale zasada działania jest taka sama.

II. System Quick Drag:

System wykorzystujący szybkie ustawienie hamulca z poziomu mały opór na duży. Zakres regulacji bywa różny, bo czasami potrzeba obrotu pokrętła hamulca np. o 1/4 obrotu a czasami mniej (lub więcej). Działa na zasadzie docisku jak przy przykręcaniu śrubki. Można go zrobić sobie samemu, można kupić gotowe konstrukcje. Skręca się kołowrotek  z przodu.


III. Speed cap.

System działa na zasadzie dźwigni: przy przełączniku "sterczącym" w kierunku wędki (po lewej stronie na zdjęciu poniżej) mamy swobodne wysnuwanie się linki, przy opuszczonej (po prawej stronie) mamy klasyczny hamulec.


e3.jpg.873b5e7b0afc39e5f0bce26cfb5cde59.jpg

 

IV. System w kołowrotkach OKUMA:

Działa on podobnie jak ten powyżej lecz jest regulacja hamulca wolnego biegu, widoczna jak na zdjęciu:

e4.jpg.7f5e838f6373356da08673997d72a520.jpg

 

V. System Baitrunner Spool.

Mniejsze pokrętło to hamulec główny, a dużym zmieniamy jest dodatkowy docisk, jest to odmiana quick draga, lecz mamy tutaj do czynienia z większą regulacją. Ten sam system ma w swojej ofercie również min.  firma Tica.

e5.jpg.bde9418dc826701adf041c971cb6d5e1.jpg

 

 

VI Shimano Fighting Drag
 

Shimano Stradic GTM quick drag'iem z tylnym hamulcem choć ten system był stosowany też w innych kołowrotkach. Wszystko ładnie pokazane na filmiku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=Fj3Jsvr9jgU

 

Niezależnie jaki system wybierzemy (poza ostatnim i klasycznym quick dragiem) pamiętajmy by w trakcie brania i wysnuwania linki przyhamować szpulę i dopiero wyłączyć wolny bieg. Przedłuży to życie naszej maszyny oraz wydłuża żywotność nawiniętej żyłki, która docelowo mniej się skręca.

 

Zdjęcia zamieściłem przykładowe z internetu.

AUTOR: NPC

 

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...