Jump to content
Guest
Guest

Szczupak

   (0 reviews)

            Właśnie rozpoczął się maj, miesiąc utożsamiany z ciepłą wiosną, „długim weekendem” wolnym od pracy, a w świecie wędkarskim z rozpoczęciem sezonu połowu szczupaka. Zapewne tysiące wędkarzy ruszyło na swoje wody by zapolować na zębatego drapieżcę. Jest więc okazja by przekazać dawkę informacji na temat szczupaka.

 


DSC_0042.thumb.JPG.f5b6106947cba4dc1dbfc97c7c27c0d0.JPG
 

            Szczupak (Esox lucius L) to jedyny polski przedstawiciel ryb z rodziny szczupakowatych. Szczupak jest rybą dość długowieczną i osiągającą znaczny rozmiar (ponad 120 cm długości i powyżej 20 kg masy). Jest to ryba o drapieżniczym sposobie odżywiania, polując na różnej wielkości ryby, a niekiedy na drobne płazy i przypadkowe niewielkie gryzonie. Paszcza szczupaka potrafi się szeroko otwierać, a liczne zęby sprawnie przytrzymują nawet większa ofiarę. Ryba ta zdradza często swoje miejsce żerowania, atakując drobnice i wyskakując za nim wysoko z wody.IMG_6098.thumb.JPG.a0e659ce70e1fa09492177e02a43702b.JPG

            Rozród szczupaka odbywa się wczesną wiosną, najczęściej tuż po stopnieniu pokrywy lodowej w strefie przybrzeżnej. Ryby gromadzą się w płytkich partiach akwenu, w pobliżu roślin podwodnych. Złożona ikra przykleja się do zanurzonych roślin i tam rozwija się.

Ze złożonych jaj wylęgają się larwy, które początkowo odżywiają się drobnym planktonem, ale wraz ze wzrostem zmieniają pokarm, na większe formy planktonowe, a później polują na niewielkie ryby. Szczupak rośnie dość szybko, w drugim roku życia może osiągnąć długość 30-40 cm, a najczęściej w trzecim roku życia przystępuje pierwszy raz do tarła.

            Szczupak ma skłonności terytorialne i potrafi rywalizować z innymi osobnikami o swój rewir łowiecki. Smukła sylwetka sprzyja szybkim atakom na przepływające w pobliżu kryjówki ryby. Zielono-żólte, nakrapiane ubarwienie doskonale maskuje rybę wśród roślinności i sprzyja polowaniom z ukrycia.

            Szczupak w warunkach jeziorowych zajmować może strefę przybrzeżną, gdzie najczęściej kryje się wśród roślinności zanurzonej, na stokach ławicy przybrzeżnej lub w pobliżu górek podwodnych. Ryba ta może także zajmować otwartą toń jeziora, bytując na różnych głębokościach a w żargonie wędkarskim, ryby te nazywa się szczupakami głębinowymi.

            Zębaty drapieżca (szczupak) to bardzo atrakcyjny gatunek ryby, na który poluje wielu wędkarzy oraz zawodowi rybacy. Ze względu na znaczne rozmiary oraz siłę i waleczność, szczupak jest chętnie poławianą rybą, wszelkimi możliwymi metodami połowu. 

Drapieżnik ten poławiany jest najczęściej metodą spinningową z wykorzystaniem przynęt sztucznych, np.: błystek obrotowych, błystek wahadłowych, woblerów, twisterów, ripperów i wielu innych przynęt. Niektórzy łowią też „zębatego” odpowiednimi sztucznymi muchami.

Szczupak łowiony jest też bardziej pasywną techniką: czyli na „żywca”, z wykorzystaniem jako przynęty małej, żywej rybki. Oczywiście to nie jedyne metody połowu tej ryby, ale te dominują w naszym wędkarstwie. Pamiętajmy, że hol tej ryby powinien być jak najkrótszy. Szczupak jest bardzo silny i mocny w pierwszej fazie brania i  ataku, ale szybko się męczy. Żyłka, czy też plecionka główna na kołowrotku musi być na tyle gruba, aby nie targać ryby podczas walki na "miękkim kołowrotku". Do odhaczania powinniśmy używać specjalnych szczypiec, jeśli mamy zamiar zębacza wypuścić, powinno się to zrobić niemal po złowieniu.

 

IMG_6111.thumb.JPG.88ea377a11adddc85bdd1a8114d28c38.JPG

       

     Szczupak to waleczna ryba, rozmiarowo atrakcyjna a dodatkowo smaczna. Powoduje to, że jest poddany bardzo dużej presji połowowej zwłaszcza ze strony wędkarzy. Szacuje się, że wiele z osobników tego gatunku nie dożywa w naszych wodach roku czy dwóch lat swojego życia. Bywają miejsca (a niekiedy lata), że populacja szczupaka zostaje istotnie zredukowana i zdarza się, że pozostałe w akwenie drapieżniki są trudne do złowienia. Co prawda szczupak jest gatunkiem, który jest objęty regularnym zarybieniem, ale warunki środowiskowe wraz z presją połową są czynnikiem znaczącą wpływającym na liczebność „zębatego” w naszych wodach. Z powodu dużej presji połowowej, zwłaszcza na początku sezonu łowieckiego (najczęściej w pierwszym tygodniu maja) oraz intensywnych połowów jesiennych; warto pamiętać, by delikatnie postępować ze złowionymi rybami i rozsądkiem podchodzić do kwestii zabierania ryb drapieżnych.

 

 

20150527_185418.thumb.jpg.20fa21c2b0c21a4cb049462d86a5cadf.jpg

Edited by Kotwic

User Feedback

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest×
×
  • Create New...